چشم انداز بازار جهانی اوره

چشم انداز بازار جهانی اوره

چشم انداز کوتاه مدت بازار اوره 

میزان تقاضا برای خرید اوره در ماه جولای به دلیل کاهش عرضه اوره در بازار بیشتر از قبل بوده و باعث بالا رفتن قیمت اوره شد. البته علاوه بر کاهش عرضه مسائل دیگری نیز در افزایش قیمت دخیل بود ولی پیش بینی می‌شود در ماه آگوست بازار اوره ثبات بیشتری داشته باشد. 

برگزاری مناقصه خرید اوره هندوستان که تا پایان ماه جولای ممکن است رخ ندهد مسیر قیمت‌ها در بازار را مشخص خواهد نمود. شاخص‌های اصلی اوره در نیمه دوم سال صعودی خواهد بود ولی بعید است که قیمت ها به حدی برسد که بتواند پاسخگوی هزینه‌های تولید در اروپا باشد. بالاترین قیمت‌های اوره برای صادرات نهایتاً ۳۵۰ دلار در هر تن خواهد بود در حالی که هزینه تولید بر اساس قیمت گاز در اروپا حداقل ۴۰۰ دلار در هر تن خواهد بود.

قیمت اوره در بازار جهانی

قیمت اوره در بازار جهانی

چشم انداز ۱۲ ماهه بازار اوره

افزایش تقاضا بخصوص در غرب کانال سوئز پیش بینی آرگوس را برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ بازاری توام با کاهش عرضه ارزیابی می کند. میل بیشتر به انجام واردات و افزایش قیمت گاز باعث خواهد شد که اروپا دست به واردات بیشتری بزند که این تمایل به واردات از سوی اروپا باعث خواهد شد که قیمت اوره افزایش پیدا کند. 

پیش بینی می شود در سه ماهه اول سال ۲۰۲۴ قیمت گاز در مرکز فروش گاز TTFدر اروپا به حدود ۱۷ دلار در هر میلیون BTU برسد. با بالا رفتن قیمت گاز در اروپا بدون شک تعدادی از واحد‌های تولیدی به دلیل بالا رفتن هزینه ها تعطیل خواهند بود و کمبود عرضه چنین شرکت‌هایی باید از طریق واردات انجام شود. 

بعد از سقوط شدید قیمت های اوره و رسیدن قیمت ها به پایین ترین حد خود در سال جاری، نهایتا در ماه جولای اوضاع اوره ثبات بیشتری پیدا کرد. عرضه بیش از حد اوره در ماه گذشته باعث شد که قیمت آن تا ۲۶۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب خاورمیانه کاهش یابد. قیمت های اوره در حوزه دریای بالتیک برای فروش به هندوستان در پایان ماه ژوئن و شروع ماه آوریل تا ۲۲۰ دلار کاهش یافت. 

بسیاری از تولید کنندگان در چین حاضر به فروش با قیمت پایین حوزه بالتیک و خاورمیانه نشدند و لذا قیمت اوره مجددا ۱۰ تا ۲۵ دلار در هر تن افزایش یافت. واکنش چین‌ باعث بازگشت بازار اوره از قیمت های پایین ماه ژوئن و افزایش قیمت این محصول شد و بیشترین افزایش قیمت در مصر بود که قیمت اوره ۵۰ تا ۶۰ دلار در هر تن افزایش یافت و اروپا خرید های زیادی را در ماه جولای آغاز نمود. 

براساس برآورد آرگوس، عرضه اوره در بازار در ماه های جولای و آگوست زیاد خواهد بود ولی در ماه سپتامبر عرضه کمتری صورت خواهد گرفت و بازار با افزایش قیمت مواجه خواهد شد. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *