اتحادیه اروپا سقف قیمت ۱۰۰ دلاری را برای دیزل روسیه قرار داد

,
اتحادیه اروپا سقف قیمت ۱۰۰ دلاری را برای دیزل روسیه قرار داد

پیشنهاد اروپا برای اعمال سقف قیمت 100 دلاری برای دیزل روسیه؛ اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

به گفته مقام های اروپایی اتحادیه اروپا سقف قیمتی 100 دلار در هر بشکه را برای دیزل روسیه را در نظر گرفته است تا هرگونه اختلال احتمالی در عرضه جهانی را محدود کند، آن هم در شرایطی که تحریم های بروکسل علیه فراورده های نفتی روسیه اجرا می شود.

بر اساس تحریم های جدیدی که قرار است از 5 فوریه اعمال شود، اتحادیه اروپا واردات فراورده های نفتی روسیه را از طریق دریا ممنوع خواهد کرد اگر مسکو می خواهد به کسب درامد از این محصولات، حدود یک میلیون بشکه در روز از دیزل، نفتا و سایر سوخت های روسیه ادامه دهد باید یک راه دیگر برای صادرات پیدا کند.

پیشنهاد اتحادیه اروپا خواستار تعیین سقف قیمت 100دلاری برای دیزل روسیه برای فروش به کشور های ثالث می شود دقیقا مشابه سقف قیمتی اعمال شده علیه نفت خام روسیه خریداران خارج از اتحادیه اروپا همچنان به بیمه و منابع مالی غرب برای محموله های روسیه دسترسی خواهند داشت، اگر این سقف قیمت را رعایت کنند. این پیشنهاد همچنین شامل سقف قیمت ۴۵ دلار در بشکه برای فراورده های ارزان تر مثل نفت کوره می شود. اتحادیه اروپا این پیشنهاد را برای دولت های کشورهای عضو فرستاده است.

جانت یلن وزیر خزانه داری امریکا گفته است، تعیین سقف قیمتی برای محصولات نفتی روسیه بسیار پیچیده تر از نعیین سقف قیمت ۶۰ دلاری برای نفت خام این کشور است. اهداف اصلی از تعیین این سقف قیمت کاهش درامدهای حاصل از صادرات انرژی دولت پوتین است و در عین حال اینکه بازار های جهانی نفت را از نظر عرضه به طور کامل تامین کند. اگرچه اتحادیه اروپا در حال خرید دیزل بیشتری از عربستان و امریکا است تا برای تحریم های روسیه آماده شود ولی همچنان بزرگترین خریدار دیزل روسیه به شمار می رود.

براساس تازه ترین برآورد آژانس بین المللی انرژی برای مثال در دسامبر صادرات دیزل روسیه به بالاترین سطح خود در سال یعنی ۱.۲ بشکه در روز رسید که ۷۲۰/۰۰۰ بشکه برای اتحادیه اروپا بوده است. تحلیلگران بر این باورند که جریان بازار های دیزل و فراورده های نفتی تغییر می کند آن هم در شرایطی که اروپا بدنبال واردات بیشتری از امریکا خاورمیانه و آسیا است و روسیه نیز سعی خواهد کرد تا دیزل خود را به سایر مناطق جهان بفروشد.

شکست مذاکرات رهبران اروپایی برای سقف قیمت محصولات نفتی روسیه

رویترز گزارش داد مقام های اتحادیه اروپا برای دستیابی به توافق بر سر سقف قیمت فراورده های نفتی روسیه با شکست روبرو شده است ولی مذاکرات هفته اینده ادامه پیدا می کند اتحادیه اروپا همچنین قصد دارد درباره سقف قیمت ۶۰ دلاری فعلی برای نفت خام نیز مذاکره کنند.

در ابتدا این گروه قرار گذاشته بودند سقف قیمت نفت خام را هر دوماه یکبار بازنگری کنند که باید در ژانویه بازنگری می شد.اما برخی از این کشور ها از جمله امریکا خواستند تا مارس صبر کنند تا این سقف قیمت را مورد بازنگری قرار دهند.

در حالی ک سقف قیمت در ابتدا ۶۰ دلار در هر بشکه تعیین شده بود ولی اتحادیه اروپل ماه گذشته موافقت کرد سقف قیمت ۵ درصد کمتر از میانگین نرخ بازار باشد.
ولی همه کشورهای عضو این گروه با سقف فعلی قیمت یا تاخیر در بازنگری ان موافق نیستند استونی لیتوانی و لهستان خواستار سقف قیمت پایین تر هستند با این استدلال که قیمت نفت خام روسیه کمتر سقف قیمت فعلی است و خواستار سقف قیمت بین ۴۰ تا ۵۰ دلار در هر بشکه هستند تا فشار بر روسیه در جهت محدود شدن بیشتر شود.

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *