افت 10 درصدی ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین

,
افت 10 درصدی ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین

ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین در روز اول آوریل 10 درصد کاهش یافت که نشانگر شکاف بیشتر بین قیمت قرارداد بلندمدت گازپروم و قیمت لحظه ای در اروپا است.
براساس داده‌های اپراتور سیستم انتقال گاز اوکراین،شرکت گازپروم روسیه 37.5 میلیون متر مکعب از طریق اوکراین در اول آوریل ترانزیت کرد که نسبت به 41.6 میلیون متر مکعب در 31 مارس کمتر است.

تحلیلگران بازار بر این باورند که این کاهش ممکن است عمدتاً ناشی از تجدید نظر ماهانه قیمت های قرارداد مرتبط با مرکز گازپروم باشد که اکنون به نظر می رسد بالاتر از قیمت های لحظه ای است.

با این حال، شکاف ممکن است به زودی کاهش یابد: هوای سردتر، انتظارات برای تولید کمتر انرژی تجدیدپذیر و واردات محدود ال ان جی به دلیل اعتصاب در فرانسه، همگی در اواخر ماه مارس بر قیمت‌ها فشار صعودی وارد کردند.

به نظر می رسد گازپروم به تاکتیک محدود عرضه خود پایبند است، اما ظاهرا کاهش جریان از طریق اوکراین ناشی از عوامل قیمت است نه کاهش عمدی.
این در حالی است که جریان ترانزیت گاز از طریق اوکراین در ژانویه نیز به شدت کاهش یافت، زمانی که قیمت‌های بلندمدت گاز به دلیل هوای معتدل زمستانی، ذخایر بالا و تولید بیشتر انرژی تجدیدپذیر از قیمت‌های نقطه‌ای بالاتر بود.

کاهش ۴۶ درصدی درآمدهای نفت و گاز روسیه

با کاهش شکاف بین قیمت گازپروم و قیمت لحظه ای، جریان ترانزیت اوکراین تا پایان فوریه به حدود 42 میلیون متر مکعب در روز بهبود یافت.
با این حال این رقم بسیار کمتر از مقادیر ترانزیت قراردادی تقریباً 110 میلیون متر مکعب در روز و ظرفیت موجود در حال حاضر 77 میلیون متر مکعب در روز است.

صادرات گاز روسیه با خط لوله به اروپا از طریق تنها مسیر موجود دیگر – ادامه خط لوله دریایی ترک استریم – در ماه گذشته به طور میانگین 28.8 میلیون مترمکعب در روز بود که نسبت به ماه قبل 32.7 میلیون مترمکعب در روز کاهش داشت.

ترک استریم به کشورهایی در جنوب و مرکز اروپا که از طریق اوکراین گاز دریافت نمی کنند و با رقابت ال ان جی دریای خزر مواجه هستند، گاز عرضه می کند.
مجموع جریان صادرات گازپروم به اروپا در ماه مارس 2.17 میلیارد متر مکعب رسید که 15 درصد بیشتر از فوریه بود، اما 75 درصد نسبت به مارس 2022 کاهش داشت.
تحولات مربوط به صادرات گاز از طریق خط لوله نقش کلیدی برای هدایت تولید گاز روسیه دارد.

طبق منابعی که به اطلاعات تولید روسیه دسترسی دارند، این کشور در ماه مارس حدود 58 میلیارد متر مکعب تولید کرد که 14 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشت اما نسبت به ماه قبل 6.5 درصد افزایش یافته است.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *