مقصد اصلی نفت روسیه کدام کشورهاست؟

مقصد اصلی نفت روسیه کدام کشورهاست؟

جریان نفت روسیه در مسیرهای مختلفی از جمله شمال و غرب آفریقا، خلیج فارس و آمریکای لاتین گسترش یافته است، زیرا پس از اعمال ممنوعیت های واردات اتحادیه اروپا در 5 دسامبر برای نفت خام و 5 فوریه برای محصولات پالایشی، بازرگانان به دنبال بازارهای جدید هستند. اما با ادامه جهت گیری مجدد صادرات به خارج از اروپا، خریداران عمده نفت روسیه همچنان هند، چین و ترکیه هستند.

مقصد اصلی نفت روسیه کدام کشورهاست؟

مقصد اصلی نفت روسیه کدام کشورهاست؟

بر اساس داده های بنادر، این کشورها در حال حاضر بیش از 80 درصد از صادرات نفت خام این کشور از طریق دریا و 50 درصد از محموله های محصولات پالایشی روسیه را دریافت می کنند. هند به افزایش خرید نفت خام خود ادامه داده است. بیشتر خرید هند شامل نفت اورال روسیه است که از بنادر دریای سیاه و دریای بالتیک به پالایشگاه هایی از جمله نایارا انرژی، Reliance حمل می شود.

اما به گفته منابع تجاری و کشتیرانی، در ماه جاری، حداقل سه محموله نفت خام ترکیبی سیبری شرقی-اقیانوس آرام (اسپو) از پایانه کوزمینو در خاور دور روسیه به سمت بندر سیکا در هند در حرکت است. منابع می گویند که در ماه های گذشته، تمام صادرات نفت اسپو به میزان حدود 850 هزار بشکه در روز به چین می رفت و شرکت سوئیسی پارامونت انرژی با شش تا هفت محموله در ماه یکی از بزرگترین صادرکنندگان این محموله بود.

گاتیک از زمانی که تنها یک سال پیش راه اندازی شد، ناوگانی متشکل از 40 نفتکش ایجاد کرده و به یک بازیگر اصلی در تجارت جدید نفت روسیه تبدیل شده است.
بر اساس داده‌های مربوط به ترافیک نفتکش‌ها، کشتی‌های Gatik نه تنها در هند، بلکه در ترکیه و بخش‌هایی از آفریقا نیز به حرکت درآمده‌اند.
برای مثال، در سه هفته گذشته، تسئوس گاتیک در خارج از بندر “تما” غنا در انتظار تخلیه محموله 600000 بشکه ای نفت خام روسیه بوده است – اولین محموله از این نوع به غرب آفریقا برای بیش از پنج سال.

آیا تحریم ها صادرات نفت روسیه را کاهش داد؟

Gatik همچنین محموله ای از نفت خام روسیه را برای شرکت دولتی Ceylon Petroleum به سریلانکا می برد و در مارس سال گذشته این محموله را انجام داد.
کورال می‌گوید همه خریدهای نفت خام روسیه را از چند ماه پیش متوقف کرده و در پایان سال گذشته کار با محصولات روسیه را متوقف کرده است.
ردیابی دشوارتر از زمانی که تحریم اتحادیه اروپا در فوریه اجرایی شد، ردیابی تحرکات محصولات نفتی روسیه، به ویژه نفت گاز با گوگرد کم، دشوارتر شده است.
یک تاجر اروپایی که بر محصول نظارت می‌کند، می‌گوید: «شما می‌بینید که کشتی‌ها در همه جا حرکت می‌کنند، تشخیص اینکه چه کسی چه کاری انجام می‌دهد بسیار سخت است.هیچ کس نمی خواهد شناسایی شود.

منابع تجاری متعدد می گویند که طی ماه گذشته، جریان ثابتی از نفت گاز روسیه به سمت شمال آفریقا بوده است که تونس و مراکش دو مقصد فعال هستند.
محموله ها نیز به مصر و لیبی می روند، در حالی که کشورهای غرب آفریقا – از جمله سنگال و غنا – نیز محموله دریافت می کنند.
همچنین محموله‌های نفت گاز روسیه به بنادر ترکیه که به پایانه‌های وارداتی مختلف در دریای مدیترانه تحویل داده می‌شود، افزایش زیادی داشته است. منابع آشنا با این تجارت معتقدند که بخشی از این محصول ترکیب شده و مجددا صادر می شود.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *