فرآورده های سبک کره جنوبی + بررسی بازار

بررسی اختصاصی بازار فراورده های سبک کره جنوبی

کاهش صادرات به دلیل تعمیرات واحدها 

صادرات بنزین کره جنوبی در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۷.۹۰ درصد کاهش داشت که دلیل آن انجام تعمیرات در واحدهای پالایشی بوده است. واردات نفتا و گازمایع به ترتیب ۱۵.۵ و ۱۹.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است که علت آن کاهش تقاضا برای خرید این محصولات بوده است. 
 
صادرات بنزین کره جنوبی در ماه آوریل با کاهش ۳۰.۳ درصدی نسبت به ماه گذشته به ۵.۳۴ ملیون بشکه رسید. مصرف بنزین داخلی کره جنوبی با کاهش ۱۶.۶ درصدی به ۶.۵۰ میلیون بشکه رسید. علت کاهش صادرات بنزین کره جنوبی انجام تعمیرات در دو پالایشگاه بزرگ باظرفیت سالانه ۸۰۰ هزار بشکه و ۶۹۰ هزار بشکه ای در روز بوده است. 

چشم انداز صادرات کره جنوبی 

چشم انداز صادرات کره جنوبی  

چشم انداز صادرات کره جنوبی 

انتظار می‌رود در ماه می و با راه اندازی واحدهای تحت تعمیرات، حجم صادرات بنزین کره جنوبی بیشتر شود. صادرات بنزین کره جنوبی می توانددر ماه می افزایش یافته و به  ۷ میلیون بشکه برسد و درماه ژوئن نیز تا ۷.۷ میلیون بشکه افزایش یابد. این افزایش صادرات می تواند مربوط به افزایش تقاضای بخش توریسم در جنوب شرق آسیا و از سوی کشورهایی همچون تایلند ویتنام و اندونزی باشد. 

از شروع سال جاری میلادی صادرات بنزین کره جنوبی مرتباً کاهش یافته است و سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ کمتر شده است ولی پیش بینی می شود که از ماه می میزان صادرات بنزین کره جنوبی افزایش یابد ولی البته حجم صادرات کنونی این کشور فاصله زیادی تا میزان صادرات این کشور در سال ۲۰۲۱ دارد که در مقاطعی بین ۹ تا ۱۰ میلیون بشکه بوده است. 

کاهش مستمر واردات گاز مایع 

واردات گاز مایع کره جنوبی در ماه آوریل پس از دو ماه متوالی افزایش، نسبت به ماه گذشته ۲۸.۵ درصد و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۹.۶ درصد کاهش داشت و به ۶.۷۳ میلیون بشکه رسید. 

کره جنوبی و ژاپن واردات نفت خام از خاورمیانه را افزایش دادند

علت کاهش واردات گاز مایع به کره جنوبی کاهش ۷.۱ درصدی تقاضا بود که باعث شد تقاضا به ۹.۶۹ میلیون بشکه برسد. این چهارمین سال متوالی است که تقاضای گاز مایع کره جنوبی به دلیل کاهش تقاضا از سوی صنایع مرتبط کاهش می یابد و حتی کاهش قیمت آن در ماه آوریل باعث نشده است که میزان تقاضا افزایش یابد. 

پلاس قیمت پروپان ماه آوریل را برای شمال آسیابر اساس ترم تحویل CFR با اندکی کاهش بر روی ۵۸۳.۷۹ دلار در هر بشکه ارزیابی نمود که نسبت به ارزیابی قبلی که ۶۰۱.۳ دلار در هر بشکه بود کاهش داشت. 

بر اساس پیش بینی های انجام شده با توجه به ارزانتر بودن قیمت پروپان نسبت به نفتا و همچنین خالی بودن ذخایر گاز مایع، احتمال افزایش واردات پروپان کره جنوبی در ماه های بعد وجود دارد. 

کاهش ذخایر گاز مایع به زیر متوسط ۵ ساله 

بر اساس یک گزارش در خصوص گاز مایع در کره جنوبی اگر این کشور  سریع تراز روندفعلی واردات ، اقدام به واردات گاز مایع نکند موجودی ذخیره های گاز مایع تا پایان سال ۲۰۲۳ به کمتر از موجودی ذخایر گاز مایع  ۵ سال اخیر خواهد رسید. 

علت کاهش ذخایر گاز مایع انجام واردات کمتر در نیمسال اول سال ۲۰۲۳ میلادی بوده است که در مجموع به۴.۱ میلیون تن رسیده است در حالیکه در ۶ ماهه اول سال ۲۰۲۲ میزان واردات ۴.۵ میلیون تن و در ۶ ماهه دوم سال ۲۰۲۲ میزان واردات ۴.۴ میلیون تن بوده است. 

در سال ۲۰۲۲ میلادی به دلیل تقاضای زیاد برای خرید گاز مایع میزان واردات کره جنوبی به ۸.۹ میلیون تن رسید که دلیل اصلی آن افزایش قیمت گاز طبیعی و تقاضای زیاد واحدهای پتروشیمی بوده است. البته سرد نشدن هوا در زمستان و در بازه زمانی نیمه دوم سال گذشته و شروع سال جاری میلادی نیز در کاهش تقاضا بی تاثیر نبوده است و از سوی دیگر ذخایر گاز مایع هنوز در حد مقبولی قرار دارد. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *