شروع عملیات حفاری دریایی در لبنان

شروع عملیات حفاری دریایی در لبنان

به گزارش بازار نفت و گاز، TotalEnergies عملیات حفاری دریایی را در ماه سپتامبر در لبنان آغاز می کند. این اقدام پس از آن صورت می گیرد که لبنان در اکتبر سال گذشته اختلافات مرزی دریایی خود با اسرائیل را حل و فصل کرد و بدین وسیله مانعی را که مانع اکتشافات فراساحلی در دریای مدیترانه بود برطرف کرد.

عملیات حفاری دریایی لبنان

به گزارش رویترز، کنسرسیومی به رهبری شرکت نفت فرانسوی TotalEnergies قرار است از سپتامبر امسال عملیات حفاری دریایی را در لبنان آغاز کند. این بخش شامل دو بلاک حفاری در ساحل شرقی لبنان به مساحت حدود ۲۲۵۰ کیلومتر مربع است. این کنسرسیوم که شامل شرکت نفت و گاز ایتالیایی ENI و شرکت دولتی نفت قطر قطر انرژی است، دکلی را برای بلوک 9 فراساحلی اختصاص داده است.

در حاشیه کنگره جهانی تاسیسات برقی در ابوظبی، ولید فیاض وزیر انرژی موقت لبنان به نقل از این خبرگزاری گفت: این دکل در ماه سپتامبر در لبنان کار خود را آغاز می کند. قبل از پایان سال، اگر کشفی وجود داشته باشد، خواهیم فهمید.

حل اختلافات مرزی دریایی

این اقدام پس از آن صورت گرفت که لبنان و اسرائیل در اکتبر سال گذشته اختلافات مرزی دریایی خود را حل و فصل کردند. متعاقبا، TotalEnergies و ENI توافقنامه چارچوبی را با اسرائیل امضا کردند تا توافقنامه مرزهای دریایی را اجرا کنند و شروع به کاوش در یک چشم انداز شناسایی شده در بلوک 9 کنند که ممکن است تا آب های اسرائیل گسترش یابد.

وزیر فیاض افزود که یک کشف احتمالی در این بلوک ممکن است منجر به تمدید مجدد مهلت درخواست‌ها برای اکتشاف هشت بلوک فراساحلی دیگر، پس از ژوئن شود.

نتیجه حفاری دریایی

او گفت: من از شرکت های فعال این میدان شنیده ام که آنها مشتاق هستند قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری یا تعهدات بیشتر در لبنان، نتیجه حفاری در بلوک 9 را ببینند. در نهایت اگر علاقه و بازیکنان کافی نداریم، باید خود را وفق دهیم. در دسامبر سال گذشته، پاتریک پویانه، رئیس و مدیرعامل TotalEnergies و وزیر فیاد درباره فعالیت‌های بالقوه توسعه در لبنان بحث کردند.

انتقال درصد سود

در اوایل سال جاری، TotalEnergies و Eni انتقال 30 درصد سود در بلوک های اکتشافی 9 و 4 را به QatarEnergy تکمیل کردند. TotalEnergies اکنون بلوک ها را با 35% سهام اداره می کند، در حالی که Eni و QatarEnergy به ترتیب 35% و 30% سهام در بلوک ها را در اختیار دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *