آیا قدرت و اختیارات رئیس جمهور آمریکا برای برداشت از منابع استراتژیک نفت محدود می شود؟

آیا قدرت و اختیارات رئیس جمهور آمریکا برای برداشت از منابع استراتژیک نفت محدود می شود؟

منابع استراتژیک نفت; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

استفاده فعالانه جو بایدن از منابع استراتژیک نفت (SPR) با هدف مقابله با قیمت های بالای نفت، باعث شد قانونگذاران ایالات متحده به دنبال حق اظهار نظر بیشتر در مورد نحوه مدیریت ذخایر راهبردی انرژی باشند.

نمایندگان هر دو حزب سیاسی مهم آمریکا در نخستین ماه 2023 میلادی به دو طرح از 3 طرح پیشنهادی برای محدودکردن قدرت و اختیارات رئیس جمهور در برداشت از ذخایر راهبردی انرژی رای مثبت داده اند. در این مطلب قصد داریم به بخش های این طرح و لوایح اشاره کنیم.

طرح موسوم به “اقدام واکنش به تولید استراتژیک (HR 21)”، وزیر انرژی ایالات متحده را ملزم می کند تا برنامه ای برای افزایش تولید نفت و گاز در زمین های فدرال قبل از ضربه زدن به ذخایر راهبردی انرژی تهیه کند. این لایحه در حالی روز جمعه با 221 رای موافق در مقابل 205 رای موافق به تصویب رسید که تنها یک نماینده دموکرات به آن رای مثبت داد. البته بعید به نظر می رسد در این مرحله این طرح با شکل کنونی اش به قانون تبدیل شود.

جنیفر گرانهولم وزیر انرژی آمریکا نیز هفته گذشته به این مساله اشاره کرد که بایدن این طرح را وتو خواهد کرد، آن هم در شرایطی که کنترل سنا در اختیار دموکرات ها است و این طرح جدید می تواند به کارزار جدیدی بین جمهوری خواهان و دموکرات ها تبدیل شود.

گرانهولم گفت : هدف این لایحه بیهوده تضعیف کارایی ذخایر راهبردی نفت به عنوان ابزاری برای تضمین امنیت انرژی آمریکا است. این لایحه خطر تشدید کمبود عرضه در مواقع بحران و خطر افزایش قیمت‌ها را به همراه دارد.

کتی مک موریس راجرز نماینده جمهوریخواه این طور استدلال کرد که این لایحه چنین تأثیری نخواهد داشت زیرا رئیس جمهور را از اجرای فروش اضطراری ذخایر راهبردی منع نمی کند.

گفتنی است دولت بایدن سال گذشته بیش از 180 میلیون بشکه از ذخایر راهبردی نفتی خود را آزاد کرده است. “قانون حفاظت از ذخایر استراتژیک نفت آمریکا در برابر چین موسوم به HR 22 در اوایل ماه جاری توسط قانونگذاران تصویب شد. این قانون مانع از فروش نفت از ذخایر راهبردی ایالات متحده به شرکت های چینی خواهد شد. این طرح نشاگر نگرانی های سیاسی در ایالات متحده نسبت به واردات نفت و گاز نسبتاً ارزان آمریکا توسط چین و حفظ مزیت رقابتی این کشور در برابر آمریکا است. این طرح با حمایت قاطع هر دو حزب مواجه شد و با 331 رای موافق در برابر 97 رای مخالف به تصویب رسید.

با توجه به اینکه قیمت ها در سطح جهانی تعیین می شوند، محدودیت های اعمال شده علیه خریدار ممکن است تنها الگوهای تجارت را بدون تأثیر بر قیمت نفت تغییر دهد. قانون خرید در قیمت پایین و فروش در قیمت بالا، که توسط قانونگذاران دموکرات در 20 ژانویه ارائه شد، با هدف نگهداری قیمت نفت خام در محدوده 60 تا 90 دلار در هر بشکه بود.

فرانک پالون نماینده دموکرات نیوجرسی پیشنهاد ایجاد ذخایر نفتی اقتصادی در ذخایر راهبردی نفتی را کرد که در ابتدا شامل 90 میلیون بشکه ذخایر بود و امکان لازم برای رشد تا 350 میلیون بشکه را داده است. این ایده حاکی از این است که وزارت انرژی آمریکا وقتی نفت وست تگزاس اینترمدیت به 90 دلار در هر بشکه رسید، از ذخایر اقتصادی نفت بفروشد و زمانی که قیمت نفت به 60 دلار در هر بشکه رسید، آن را خریداری کند.

طرح پیشنهادی پالون همچنین محدودیت فروش ذخایر راهبردی نفت آمریکا را به چین، روسیه، ایران، کره شمالی و سایر کشورهایی که در حال حاضر هدف تحریم‌های آمریکا هستند، گسترش می‌دهد.

منبع: Energy Intelligence

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *