بازار گوگرد/ آرگوس

بازار گوگرد/ آرگوس

افت قیمت گوگرد

به گزارش تیم تحلیلی بازار نفت و گاز با کاهش مصرف برخی از تولید کنندگان کلیدی کود، بازار گوگرد با عرضه بیش از حد روبرو شده است. این تولیدکنندگان با کاهش تولید کود باعث شده اند تا قیمت گوگرد نیز پایین بیاید در حالی که تولید فرآورده های جانبی پالایشی همچنان در نرخ های بالاتری باقی می ماند. افت زیاد قیمت در این هفته ریشه در عرضه مداوم برای کنترل کاهش تقاضا دارد. یک فروش نقدی با قیمت 120 دلار در هر تن cfr چین در قالب دو محموله 30 و 35 هزار تنی خاورمیانه به خریداران ریور معامله شد.

چشم انداز 60-30 روزۀ بازار گوگرد

مصرف گوگرد تا زمانی که عرضه قوی باشد، محدود می ماند. کمبود FSU برای تغییر دینامیکی کافی نیست. قیمت کود علیرغم نقدینگی پایین روند ثابتی در پیش گرفته است؛ با اینکه تولیدکنندگان همچنان در نرخ های عملیاتی پایین و کنترل سطح تولید باقی می مانند. رکود قیمت گوگرد کاملا محسوس است اما عرضه علیرغم کاهش تقاضا، به مسیر خود ادامه می دهد.

گوگرد cfr چین

محموله های گوگرد با ترم cfr چین در همه گریدها در سومین هفته از ماه جولای به 120-100 دلار در هر تن کاهش یافت. در این هفته، محموله نقدی گوگرد مذاب به قیمت 100 دلار در هر تن cfr به مصرف کننده چینی فروخته شد اما این محدوده قیمت در هفته گذشته 240-160 دلار در تن ریزش داشت. محموله های خاورمیانه با نرخ 120 دلار در هر تن cfr به مشتریان در ریور فروخته شدند.

پیش از این، فروش نقدی محموله هند با بهای 250 دلار در هر تن cfr جنوب چین گزارش شده بود اما پس از کاهش بیشتر در بازار، این قیمت نه تنها برای خریداران قابل قبول نبود؛ بلکه در دسترس فروشندگان نیز قرار نداشت و منجر به سقوط قیمت ها شد.

گوگرد مذاب در این هفته با قیمت 100 دلار در هر تن cfr معامله شد که نشان دهندۀ انعطاف پذیری بازار تا 70 دلار در هر تن در هفته گذشته بود. چین در نیمه اول سال جاری در مجموع 4.12 میلیون تن گوگرد وارد کرد که مشابه با 4.14 میلیون تن در مدت مشابه سال قبل بود. با کاهش تولید کود، میزان موجودی گوگرد در بنادر چین علیرغم خرید محدود به دلیل مصرف کمتر از حد معمول از سوی تولیدکنندگان کود، افزایش یافته است.

بازار گرید های مختلف گوگرد 

این هفته، نقدینگی بازار فسفات به دنبال افزایش خرید از هند به 960-950 دلار در هر تن cfr کاهش یافت. بیش از 750 هزار تن محموله DAP برای ورود به هند در ژوئیه-سپتامبر در نظر گرفته شده است و احتمالا 200-150 هزار تن از آن به زودی معامله خواهد شد. واردکنندگان اکنون به دنبال سطوح قیمتی 930 دلار در تن cfr هستند اما تأمین کنندگان برای دور بعدی خرید 970 دلار در هر تن cfr را مطرح کرده اند.

نگاه نزدیک از بازار گوگرد

پیشنهاد محموله های تونس به پاکستان تا 975 دلار در هر تن cfr کاهش قیمت داشته که با سقوط روپیه به پایین ترین حد خود در برابر دلار امریکا، هیچ خریدی برای آن گزارش نشده است. در همین حال، قیمت DAP چین به 940-920 دلار در هر تن fob رشد داشت که از 925-915 دلار در تن fob هفته گذشته بالاتر بود. در غرب سوئز، قیمت MAP برزیل به 980-950 دلار در هر تن cfr کاهش یافت. علاوه براین، گزارشات تأیید نشده ای از قیمت فروش 960 دلار در هر تن cfr وجود دارد.

بازار گوگرد خاورمیانه

بهای محموله ها با ترم تحویل fob خاورمیانه، بدون احتساب ایران بین 170-80 دلار در هر تن fob است که بالاترین سطح آن 190 دلار به ازای هر تن گزارش شده است. یک محموله خاورمیانه با پایین ترین قیمت به یک خریدار چینی فروخته شد. مذاکرات قرارداد سه ماهه سوم هنوز به طور کامل تأیید نشده است. براساس fob خاورمیانه، محدوده گزارش شده از 440-380 دلار در هر تن متغیر است.

جریان نزولی گوگرد در بازار ایران

قیمت fob ایران بین 70-60 دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته به میزان قابل ملاحظه ای کاهش یافت که بالاترین و کمترین میزان به ترتیب برای گوگرد گرانول و گوگرد خرد شده (کلوخه) ثبت شد. این محدوده قیمت نشان دهنده سطح معاملاتی قیمت ها در بازار چین است. پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی 11.000 تن گوگرد از 21 مارس تا 21 جولای برابر با 31 خرداد تا 30 تیر تولید کرد. این مجتمع بیش از 75 درصد از گاز ایران را تولید می کند.

قیمت گوگرد گرانول صادراتی

ریزش قیمت گوگرد مدیترانه با بی میلی خریداران

محموله گوگرد cfr مدیترانه با 60-50 دلار کاهش قیمت در طی هفته سوم از ماه جولای به 320-300 دلار در هر تن رسید. با اینکه نرخ خرید همچنان پایین است، اما اکثر خریداران در ماه های ژوئیه تا آگوست محموله های بیشتری عرضه می کنند.

بهای fob مدیترانه 270-250 دلار در هر تن ارزیابی شد، در حالی که معامله گران تمایلی به تناژ بیشتر یا افزایش قیمت ندارند. محصولات خارج از منطقه با قیمت پایین تری عرضه می شوند که انتظار می رود به کاهش تقاضا برای محموله های محلی با مبدأ جایگزین قیمت گذاری شده در سطوح پایین تر منجر شده و بعنوان جایگزین ترجیحی به راحتی در دسترس خریداران قرار گیرد.

سقوط گوگرد روسیه

رنج قیمت محموله های گوگرد با ترم تحویل fob بالتیک بین 150-90 دلار در هر تن محاسبه شد که بالاترین سطح معاملاتی آن 180 دلار به ازای هر تن گزارش شد. براساس این رنج قیمت، بالاترین و کمترین نرخ به ترتیب برای گوگرد قزاقستان با بارگیری از بندر اوست لوگا و گوگرد روسیه ثبت شد. با اینکه قیمت گوگرد چین کماکان پایین است، تقاضا برای محموله های روسی نیز کمرنگ شده است. قیمت محموله های fob دریای سیاه هم از 120 تا 90 دلار در هر تن متغیر است که بالاترین و پایین ترین رقم معاملاتی آن به ترتیب برای محصولات روسی و غیر روسی گزارش شده است.

در حال حاضر هزینه های حمل و نقل برای محموله های غیر روسی کاهش یافته است چون که برخی از کشتی های حامل در مسیرهای خارج از اوست لوگا مستقر شده اند. با این حال، نرخ های بالاتر حمل و نقل مختص به محصولات روسی است. انتظار می رود TCO در ماه های آگوست و سپتامبر چرخش های تعمیر و نگهداری را در برنامه داشته باشد و به همین دلیل، تولید گوگرد را در طی دوره دو ماهه تا 250 هزار تن کاهش دهد.

صادرات گوگرد روسیه

گازپروم روسیه در ماه آگوست یک پیشنهاد صادراتی 160 هزار تنی از طریق بندر کاوکاز در دریای سیاه داشت اما به علت محدودیت های احتمالی صادرات گوگرد از روسیه، همچنان بلاتکلیف مانده است. قرار است صادرات گوگرد از 10 اوت تا 31 دسامبر برابر با 19 مرداد تا 10 دی به 1.1 میلیون تن محدود شود و مقامات روسیه به منظور تثبیت قیمت مواد خام برای تولیدکنندگان داخلی کود در تلاش هستند.

بازار گوگرد/ آرگوس

بازار گوگرد/ آرگوس

انتظار می رود که این امر عملا تأثیر محدودی بر سطح صادرات گوگرد داشته باشد زیرا جریان های صادراتی تحت تأثیر تحریم ها قرار گرفته اند و تنها 753 هزار تن در 6 ماه اول سال جاری صادر شده است. با این حال، بارگیری از دریای سیاه معمولا حجم صادرات را افزایش می دهد و قیمت گوگرد داخلی ممکن است در نیمه اول سال 2022 برای تولیدکنندگان کود محدود شود.

پیش بینی می شود بارگیری محصولات از کارخانه گازپروم در آستاراخان به کاوکاز از طریق رودخانه های ولگا-دن، پس از سه ماه تأخیر، به زودی آغاز شود. همچنین انتظار می رود قیمت های معاملاتی پایین در بازار چین، با غیرقابل اجرایی بودن قیمت های اقتصادی، مانع از صادرات روسیه در سه ماهه سوم شود. خط لوله 55 میلیارد متر مکعبی گازپروم نورد استریم 1 پس از تعمیر و نگهداری مجددا فعالیت خود را از سر گرفته و نگرانی ها از عدم آغاز مجدد انتقال گاز از طریق این خط لوله را برطرف کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *