بازار جهانی گوگرد

آخرین بررسی آرگوس از بازار جهانی گوگرد را در این مقاله که توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز تهیه شده مطالعه کنید.

پس از یک دوره صعودی 18 ماهه در بازار، قیمت ها اکنون به دلیل کاهش تقاضا کاهش یافته اند. این کاهش قیمت به دلیل افت تقاضای پایین دستی فسفات و اصلاح قیمت ها در پی آن در هفته گذشته، پس از چند هفته افت قیمت کود صورت گرفته است.

آخرین آمار های بدست آمده از میزان فروش قبل از کاهش قیمت ها نشان دهنده افزایش قیمت تا حدود 490 دلار در تن fob قطر است که رقم نهایی بین 440-430 دلار در هر تن ارزیابی شده است. در کل، این مبنا را نمی توان برای بررسی fob خاورمیانه در نظر گرفت. در دو معامله جداگانه در دو بازار مختلف، مجددا برای تعیین سطح بالای fob، مذاکراتی صورت گرفت که در حال حاضر پس از کاهش ارقام cfr قابل دستیابی خواهد بود. مذاکرات برای قرارداد های سه ماهه سوم در برابر این نوسانات بازار ثبات بیشتری خواهد داشت.

دورنمای 60-30 روزه گوگرد

با توجه به بررسی های انجام شده از بازار گوگرد، انتظار می رود کاهش سطح قیمت ها در هفته های آتی با توجه به پیش بینی های افت قیمت کود، کاملا مشهود باشد.

رشد گرید های گوگرد چین

تمام گرید های cfr چین با 10 دلار رشد بین 475-230 دلار در هر تن محاسبه شدند که پایین ترین رقم برای گرید مذاب و بالاترین برای گرید گرانول ثبت شد. پیشنهاد های واردات در مقایسه با تقاضای پایین و کاهش خرید خریداران، با حداکثر سطح معاملاتی برای خریداران بین 475-470 دلار به ازای هر تن cfr بسیار متفاوت بود. این احتمال وجود دارد که قیمت ها به زودی به کمتر از این سطح برسند.

گوگرد ترکمنستان حمل شده از بنادر ایران در هفته گذشته 440 دلار در تن cfr چین گزارش شده است. از آنجا که گوگرد گرانول از این بررسی مستثنی است، این روند نزولی قیمت ها پیشنهادات وارداتی را بیشتر پایین خواهد کشید. طبق آخرین داده های GTT، واردات گوگرد چین در ماه می با 47 درصد افزایش در سال به 730.400 تن رسید که در نتیجه، با افزایش قیمت DAP و MAP تقاضای گوگرد را نیز بالا برده است.

sulfur granular

sulfur granular

افزایش DAP در بازار فسفات بنگلادش

این هفته در بازار فسفات، تمام نگاه ها به بنگلادش و اعلام مناقصه خرید عمده از سوی بخش خصوصی بود. این مناقصه شامل 812.000 تن DAP می شود که از میزان مناقصه قبل 700.000 تن بیشتر است، قرار است بخش اعظمی از آن در ماه های آینده از چین و حدود 200.000 تن از آن هم از JPMC اردن بارگیری شود. همچنین شامل 250.000 تن TSP است که از مراکش، مصر، بلغارستان و لبنان بارگیری خواهد شد. در غرب سوئز، احساسات بازار همچنان ضعیف است. قیمت MAP در برزیل با غیرفعال ماندن بازار واردات، بدون تغییر مانده است. قیمت DAP ایالات متحده در نولا در پی کاهش خرید کوتاه مدت به 810-795 دلار در تن fob کاهش یافت.


ثبات بازار گوگرد نقدی خاورمیانه

قیمت نقدی در بازار جهانی گوگرد خاورمیانه بدون احتساب ایران در 445-438 دلار در هر تن ثابت محاسبه شد. شنیده ها حاکی از توافق گسترده بین خریداران، بازرگانان و تأمین کنندگان است که سطوح پایین تر قیمت برای محصولات خاورمیانه را سنگ محک بازار قرار می دهد. پس از اوج گرفتن قیمت ها در سه ماهه دوم، نگرانی ها از عرضه گوگرد FSU باعث افزایش روند قیمت گذاری این محصول از سایر کشورها شد.

تاثیر تحریم ها بر بازار گوگرد

از آنجایی که تقاضای کود کاهش یافته و عرضه گوگرد FSU کاملا متوقف نشده است، تعادل بازار گوگرد به هم ریخته است. با وجود افزایش بی سابقه قیمت های fob خاورمیانه، متوسط رشد شش ماهه fob خاورمیانه 142 دلار به ازای هر تن برآورد شده است. در مقایسه با سال گذشته، میانگین فروش نقدی خاورمیانه در مدت مشابه 262 دلار در تن ارزیابی شده است.


ثبات fob ایران

رنج قیمت fob ایران بین 430-350 دلار در هر تن ثبت شد که بالاترین و پایین ترین نرخ به ترتیب مختص به گرانول و گوگرد خرد شده بود. این هفته هیچ فروش جدیدی در بازار گوگرد از سوی تامین کنندگان ایرانی منعقد نشد. گوگرد ترکمنستان برای حمل از بندرعباس به یک تاجر چینی با قیمت 440 دلار در تن cfr فروخته شد.

سولفور

سولفور

ریزش cfr مدیترانه

قیمت گوگرد cfr مدیترانه این هفته بین 460-450 دلار در هر تن ارزیابی شد که نسبت به هفته گذشته 30-25 دلار در تن کاهش داشت. در این هفته، محموله FSU در بازار ترکیه در پایین ترین سطح منطقه ای فروخته شد، در حالی که محصول محلی از سوی تأمین کنندگان در منطقه با قیمتی متمایز معامله شد. در بازار های مدیترانه در حال حاضر عرضه از تقاضا پیشی گرفته است. محدوده قیمت fob مدیترانه بین 420-415 دلار در تن برآورد شد که در مقایسه با 445-440 دلاری هفته گذشته کاهش قابل ملاحظه ای داشت.

قیمت گوگرد گرانول صادراتی

احتمال رول اور [1] بازار گوگرد روسیه

مذاکرات سه ماهه سوم در بازار گوگرد در حال انجام است. برخی از آنها رول اور را محتمل ترین گزینه می دانند، در حالی که برخی دیگر روند نزولی بازار را پیشنهاد می کنند. کاهش عرضه گاز طبیعی روسیه به چندین بازار اروپایی ادامه دارد اما تأثیر آن تا به امروز در بازار گوگرد احساس نشده است.

قیمت گاز در این هفته افزایش یافت و انتظار می رود هزینه های انرژی تولید صنعتی را نیز تحت تأثیر قرار دهند. پالایشگاههای اروپایی در حال حاضر تولید بالایی دارند تا بتوانند تقاضای سوخت برای سفرهای تابستانه را تأمین کنند. عرضه بالاتر در بازارهای منطقه ای همچنان ادامه دارد و مسائل لجستیکی به دلیل محدودیت های تردد و دسترسی به کامیون ها باعث افزایش موجودی مخازن و کمبود فضای ذخیره سازی شده است.

[1] وضعیتی است که زمان فعال بودن قرارداد در بازارهای مالی را تمدید می کند.

مشاهده ی جدیدترین قیمت های محصولات نفتی 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *