بازار گوگرد در نیمه اول ماه فوریه

,
بازار گوگرد در نیمه اول ماه فوریه

بررسی بازار گوگرد در نیمه اول ماه فوریه; اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی:

چشم انداز بازار گوگرد در کوتاه مدت

در بازه زمانی ماه های ژانویه تا نیمه ماه فوریه، کاهش قیمت جهانی گوگرد تثبیت شده است. نشانه هایی وجود دارد که حاکی از افزایش قیمت در ماه‌های آینده می باشد. بازار های مهمی همچون مراکش و اندونزی هنوز تحرک چندانی نشان نداده اند ولی انتظار می رود در کوتاه مدت و ظرف چند ماه آینده فعال تر شوند.

در خاور میانه نیز تولید کنندگان قیمت های خود را برای ماه فوریه نسبت به ماه ژانویه کاهش داده و به روند کاهشی قیمت دامن زده اند. قیمت فروش آنی گوگرد در روز ۹ فوریه ۱۲۴.۵۰دلار در هر تن براساس ترم فوب خاور میانه بوده است.

اقتصاد چین خیلی سریعتر ازآن چه تصور می شد از تبعات کوید ۱۹ نجات یافت و این باعث بهبود چشم انداز تقاضا در بازار برای فلزات و همچنین بهبود قیمت سایر کالاهای پایین دست شد .
سهمیه های صادراتی فسفات که در میانه سال ۲۰۲۲صادر گردید باعث سرکوب تقاضا در کشور وکاهش مصرف آن شد.

پیش بینی آرگوس این است که سهمیه های فسفات مجددا به همان سهمیه های قبلی باز خواهد گشت و این باعث حمایت از بازار گوگرد خواهد شد و احتمال واردات آن نیز بسیار کم و در راستای حمایت از بازار گوگرد است.

رشد تولید گوگرد در کویت‌ و قطر

در زمینه عرضه، به نظر نمی رسد که در چشم انداز کوتاه مدت وقفه ای پیش بیاید زیرا فعالان بازار خاور میانه عرضه به میزان کافی خواهند داشت.

از کویت باید انتظار یک تقویت صادرات با راه اندازی پالایشگاه الزور متعلق به شرکت KPC را داشته باشیم.

در قطر نیز براساس پروژه تعریف شده Barzan، در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۲ اضافه شدن ظرفیت تولید ۸۰۰هزار تن گوگرد محقق گردید و از این پس عرضه گوگرد قطر در خاور میانه بیشتر خواهدشد.

در خاور میانه قیمت متوسط این محصول ۱۲۲تا ۱۲۷ دلار در هر تن برای ماه فوریه بود که باشیب صعودی به ۱۳۵ تا ۱۴۵ دلار در هر تن در ماه آوریل خواهد رسید.

در حوزه دریای سیاه ،مشکلات حمل ولجستیک به دلیل در گیری در اوکراین کماکان برقرار خواهد بود. قیمت در این منطقه در ماه فوریه بین ۵۰ تا ۹۵ و در اوریل بین ۵۰تا ۱۰۰دلار در هر تن خواهد بود.

در حوزه دریای بالتیک حمل گوگرد از بندر Ust Loga افزایش خواهد یافت زیرا صادرات آن از قزاقستان در سال ۲۰۲۳ با توجه به افزایش ذخایر بیشتر خواهد شد.

زلزله ترکیه و تعطیلی بندر اسکندرون

در منطقه دریای مدیترانه وقوع هم زمان دو زلزله در ترکیه و سوریه به تلاش های زیادی از سوی دولت ترکیه برای نجات آسیب دیدگان منجرشد و یک هفته عزای عمومی در نیز از سوی دولت اعلام گردید.

یک آتش سوزی در بندر اسکندرون که یکی از دوبندر اصلی در سواحل جنوبی ترکیه است رخ داد وباعث شد بسیاری از فعالیت ها در این بندر عملا تعطیل گردد و بسیاری از شرکت های حمل ناچار شدند که کشتی های حامل بار خود را به سمت بنادر دیگر هدایت کنند.

Iskenderun port - بازار نفت و گاز پتروشیمی

با توجه به این که بخش عمده گوگرد تولید شده در ترکیه در بنادر شمالی تولید می شود تاثیر زلزله بر واردات و صادرات آن در حدی بسیار پایین بود. با توجه به این که بارگیری نفت‌ خام در ترمینال صادراتی سیهان ترکیه در دریای مدیترانه متوقف گردیده، تاثیر این توقف بر روی معاملات گوگرد محدود خواهد بود.

صادرات گوگرد ایران به شرق آسیا

در شروع ماه فوریه، مدیر تولید و نظارت مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام نمود که در حال حاضر این مجتمع بیش از ۷۰۰هزار بشکه میعانات گازی تولید می کند و ۴۰۰هزار تن گوگرد نیز درسال به شرق آسیا صادر می کند.

پس از اعمال تحریم های گسترده آمریکا بر صنایع نفت و گاز ایران، شرکت توتال انرژی فرانسه در سال ۲۰۱۸ از مجتمع گازی پارس جنوبی خارج شد ولی ایران نهایتا توانست از ۱۹واحد تاسیس شده در این مجتمع، سالانه ۱.۳ میلیون تن گوگرد صادر نماید.

French Total Energy Company

French Total Energy Company

شرکت KNPC کویت اولین محموله دیزل با مشخصات زمستانی خود را از پالایشگاه مینا ال احمدی با ظرفیت تولید ۳۴۶ هزار بشکه ای در روز و پالایشگاه مینا عبدالله با ظرفیت ۴۵۴هزار بشکه ای در روز صادر نمود.

پروژه های سوخت‌ پاک شرکت KNPC کویت، این کشور را قادر ساخته است که فراورده‌های‌ نفتی با گوگرد پایین و مطابق با استانداردهای اروپایی تولید نماید و در این میان حجم گوگرد استحصال شده از این پروژه های پالایشگاهی بیشتر شده است.

احداث و تکمیل این پروژه ها در کویت، این‌کشور را به یکی از ۱۰کشور بزرگ تولید کننده گوگرد تبدیل نموده است. این پروژه ها همچنین خاور میانه را به یکی از مناطق کلیدی صادرات گوگرد تبدیل نموده است و این پالایشگاهها همچنان به افزایش تولید دیزل با حداقل گوگرد در ماه‌های فوریه و مارس مشغول هستند.

تقابل روسیه و گروه G7 در موضوع سقف تولید

تقابل روسیه و گروه G7 در موضوع سقف تولید

تقابل روسیه و گروه G7 در موضوع سقف تولید

تغییرات قیمت گاز طبیعی در هنری هاب آمریکا و مقایسه آن با تغییرات قیمت گاز در TTF اروپا از ژانویه سال ۲۰۲۰ تا ژانویه ۲۰۲۳ حاکی از افزایش قیمت گاز بخصوص در ماه جولای سال ۲۰۲۲ در هر دو‌ مرکز با کاهش قیمت در ماه‌های بعد از جولای می باشد اگرچه روند نزولی قیمت باعث نشد که قیمت گاز به سطوح قبلی باز گردد.

قیمت های آتی نفت‌خام آیس برنت درروز ۱۰ فوریه پس از اینکه روسیه اعلام نمود که از ماه مارس تولید را کاهش خواهد داد، افزایش یافت. روسیه این اقدام را در واکنش به اقدام گروه G7 که برای نفت روسیه سقف قیمت تعیین نمودند انجام شد.

قیمت نفت‌خام آیس برنت برای فروش در ماه آوریل با ۱.۴۶ دلار کاهش نسبت به ارزیابی قبلی به ۸۵.۹۶ دلار در هر تن رسید. قیمت نفت‌ خام وست تگزاس اینترمدیت نیز با کاهش ۱.۳۰دلاری به ۷۹.۳۶ دلار برای قراردادهای ماه مارس رسید.
منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *