بررسی بازار گوگرد در خاورمیانه و آفریقا | هفته چهارم آگوست 2023

بررسی بازار گوگرد در خاورمیانه و آفریقا | هفته چهارم آگوست 2023

افزایش قیمت در ایران و خاورمیانه

قیمت گوگرد برای فروش آنی در خاورمیانه بین ۹۶ تا ۹۸ دلار بر اساس ترم تحویل فوب بود، که بین ۵ تا ۱۰ دلار نسبت به هفته گذشته افزایش نشان می‌دهد. قیمت گوگرد در هفته گذشته بین ۸۶ تا ۹۳ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل فوب بود. در حالی که بعضی از معامله‌گران اظهار می داشتند که به میزان کافی محموله‌های مورد نیاز خود را نمی‌توانند تامین کنند.

عده‌ای دیگر بازار را معتدل می‌دانستند و قیمت‌ها را هنوز خیلی افزایشی نمی‌دانستند. قیمت گوگرد بر اساس ترم تحویل فوب ایران با ۵ دلار افزایش در هر تن نسبت به هفته گذشته به ۷۰ تا ۸۰ دلار در هر تن رسید، که دلیل آن افزایش تقاضا از سوی چین به خصوص برای گوگرد گرانول بود. البته هنوز اخبار انجام معاملات با قیمت ۸۰ دلار در هر تن برای گوگرد ایران در هفته جاری بیرون نیامده است.

افزایش تولید در کویت

صادرات فرآورده‌های نفتی کویت در ماه ژوئن به بالاترین حد خود رسید که در این ماه تولیدات پالایشگاه‌های کویت به دلیل راه اندازی پالایشگاه الزور با ظرفیت ۶۱۵ هزار بشکه در روز میباشد. آمارها نشان می‌دهد که تولید فرآورده‌های نفتی پالایش شده در پالایشگاه‌های کویت بدون در نظر گرفتن گاز مایع به ۱.۰۷ میلیون بشکه در ماه می رسیده است، که ۲۷ درصد نسبت به ماه آوریل بیشتر است و بالاترین میزان تولید فرآورده‌های نفتی از آخرین آمار مربوط سال ۲۰۲۲ تاکنون می‌باشد.

شرکت نفت دولتی KPC کویت در ماه های نوامبر سال ۲۰۲۲ میلادی و همچنین ماه مارس سال ۲۰۲۳ میلادی ۲ واحد تقطیر نفت خام، هر یک به ظرفیت ۲۵۰ هزار بشکه در روز را در پالایشگاه الزور راه اندازی نموده است که این دو پالایشگاه در شروع کار با مسائل فنی زیادی مواجه بوده‌اند و از ماه می مشکلات فنی آنها برطرف شده است. یک واحد تقطیر دیگر نیز در تاریخ ۵ جولای راه اندازی گردید که تا ماه سپتامبر به بهره‌برداری کامل می‌رسد.

انتظار افزایش قیمت گوگرد در قطر

شرکت MUNTAJAT قطر مزایده خود برای خرید آنی ۳۵ هزار تن گوگرد گرانول برای بارگیری در ماه سپتامبر از بندر RAS LAFAN را به پایان رساند. قیمت‌های پیشنهادی ارائه شده بین ۹۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن بود. انتظار برای بازار گوگرد این است که در آینده نزدیک قیمت این محصول افزایش یابد، ولی بعضی از ناظران نیز با احتیاط به بازار نگاه می‌کنند. قیمت گوگرد در شمال آفریقا بر اساس ترم تحویل CFR به ۹۰ تا ۱۰۰ دلار در هر تن در هفته منتهی به ۲۴ آگوست رسید.

بازار گوگرد در خاورمیانه و آفریقا

بازار گوگرد در خاورمیانه و آفریقا

مسیرهای مهم حمل دریایی گوگرد در هفته منتهی به ۲۴ آگوست از گرجستان به مراکش، از قطر به موزامبیک، و از امارات به چین بوده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *