گزارش هفتگی بازار گوگرد/ 30 ژوئن

,
گزارش هفتگی بازار گوگرد

گزارش هفتگی بازار گوگرد در 30 ژوئن/ تهیه شده توسط تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

تغییرات قیمت گوگرد

به دنبال تغییرات مشاهده شده در بازار طی چند هفته گذشته با اعلام افزایش ماهانه، این هفته شفافیت بیشتری در سطوح جدید fob قطر با قیمت 428 دلار در هر تن رخ داد. پس از آن، KSP کویت برای ژوئیه به میزان 427 دلار در هر تن fob تعیین شد که نسبت به بهای تعیین شده در ماه قبل، 63 دلار در هر تن کاهش داشت.

به دنبال آن، گزارشات مبنی بر مذاکرات سه ماهه سوم از خاورمیانه منتشر شد که نتیجه آن 420 دلار در هر تن fob برای برخی از معامله گران و خریداران بود؛ اگرچه جزئیات بیشتری از آن در دسترس نیست. پیشنهادات cfr نیز با این روال مطابقت داشته است؛ به طوری که برزیل با قیمت پایین 435 دلاری در هر تن cfr غرب سوئز نتوانسته است پیشنهاد خرید 450 دلاری در هر تن cfr چین را به دست آورد. با ادامه مذاکرات قرارداد، بازار نقدی همچنان ضعیف است اما انتظار می رود پس از پایان مذاکرات، تقاضای نقدی بهبود نسبی داشته باشد.

آینده 60-30 روزه بازار گوگرد

با مشخص شدن سطوح جدید قیمت برای سه ماهه سوم، انتظار می رود بازار به دنبال تغییرات بزرگتر مشاهده شده در چند هفته گذشته به ثبات برسد. بهبود بازار فسفات می تواند منعکس کننده کاهش تدریجی قیمت گوگرد باشد.

بازار گوگرد چین

بهای تمام گریدهای cfr چین بین 450-230 دلار در هر تن است که بالاترین و کمترین میزان آن به ترتیب به گوگرد گرانول و مذاب اختصاص داشت. با اینکه پیشنهاد خرید بالا نتوانسته است خریداران را ترغیب کند، رنج قیمت cfr گرانول به 450-445 دلار در تن کاهش می یابد.

با ادامه کاهش قیمت های محلی چین، خریداران چینی نیز قیمت محموله های وارداتی را کاهش داده اند و عدم شفافیت در مورد محدودیت های صادرات کود روند تقاضا را کاهش داده است. تولیدکنندگان کود در روزهای آینده منتظر دستورالعمل های بیشتری از سوی گمرک هستند.

آخرین بررسی آرگوس از وضعیت بازار گوگرد

افزایش سطح موجودی بندر در این هفته، همچنین کاهش علاقه خرید برای محصولات اصلی را در پی داشت. موجودی بندر در این هفته در 1.55 میلیون تن ثابت بود و با رسیدن سه کشتی دیگر که در راه بنادر چین هستند، این حجم از ذخایر افزایش بیشتری خواهد داشت. یک محموله روسی 60.000 تنی قرار است به زودی به دافنگ برسد که 15.000-10.000 تن از آن فروخته شده است. دسترسی به بارج ها به منظور جابجایی محصولات از بندر به کارخانه محدود شده و فعالیت انبارها را محدود می کند.

sulfur market weekly report

sulfur market weekly report

قیمت هایMAP و DAP

قیمت MAP برزیل در هفته آخر ژوئن با 10 دلار کاهش به 1.020-1.000 دلار در هر تن cfr رسید و فروش محموله های چینی و روسی نیز در این رنج قیمت گزارش شده است. بارج های DAP نولا با 20 دلار کاهش در هر متریک تن به 785-780 دلار با ترم تحویل fob رسید. شنیده ها حاکی از تغییرات احتمالی در سیاست های صادرات چین است اما اساسا هیچ تحولی صورت نگرفته است.

جدول قیمت های محصولات نفتی را به صورت رایگان مشاهده کنید.

قیمت ها در شرق سوئز پس از مناقصه بخش خصوصی بنگلادش در هفته گذشته ثابت ماند. تولیدکنندگان چین و اردن در ماه های آینده بر اجرای این تعهدات متمرکز خواهند بود. شرکت معادن عربستان سعودی 25.000 تن DAP را به تایلند با قیمت رسمی برای بارگیری در جولای فروخت. هیچ خرید جدیدی از DAP در این شبه قاره گزارش نشده است اما یک خریدار هندی 25.000 تن NPS ترکیه را از طریق یک شرکت تجاری رزرو کرد. قیمت های DAP و MAP در اروپا ثابت بود و فعالیت بازار محدود به محموله های کوچک بود.

fob خاورمیانه

قیمت محموله های fob خاورمیانه بدون احتساب ایران 428-420 دلار در هر تن گزارش شد. اعلام قیمت ماهانه جولای نشان دهنده پیشروی fob به سمت بالاترین سطح معاملاتی است. گزارش شده است که قیمت 420 دلار در هر تن fob خاورمیانه برای سه ماهه سوم توسط معامله گران و خریداران پذیرفته شده است. مذاکرات نیز به شکاف گسترده بین پیشنهادات خرید و فروش تا 480-400 دلار در هر تن fob کشیده شد.

در آخرین هفته از ماه ژوئن قیمت fob ایران بین 390-330 دلار در هر تن ثابت ارزیابی شد که بالاترین و کمترین قیمت به ترتیب به گوگرد کلوخه و گرانول اختصاص داشت. این ثبات بازار نشان دهنده بهبود 40 دلاری در هر تن گوگرد در هفته پایانی از این ماه است.

گوگرد گرانول

کاهش تقاضا و قیمت در چین همراه با کاهش تقاضا از سوی بازار های جایگزین به معنای کاهش قیمت های پیشنهادی است. NIGC بعنوان تولیدکننده و بازاریاب گوگرد مناقصه فروش 60.000 تنی گوگرد گرانول را در 5 ژوئیه برابر با 14 تیر برای بارگیری از بندر عسلویه لغو کرد.

اردن به دلیل انفجار و نشت گاز در بندر عقبه در جنوب اردن در 27 ژوئن برابر با 6 تیر، تبادل محموله ها را متوقف کرد اما گزارش شده است که بارگیری فسفات گرانول مجددا آغاز شده است. عملیات تخلیه گوگرد همچنان در بازارهای خاورمیانه ادامه دارد.

sulfur

sulfur

ریزش cfr مدیترانه

محدوده قیمت با ترم cfr مدیترانه با 15 دلار کاهش بین 445-420 دلار در هر تن ارزیابی شد. پیشنهاد نقدی با قیمت 450 دلار در تن cfr نتوانسته است خریداران را ترغیب کند و بسیاری از آنها در تلاش هستند تا نیازهای جولای خود را پوشش دهند. رنج قیمت محموله ها با ترم fob مدیترانه بین 385-370 دلار در تن است که اخیرا 35 دلار به ازای هر تن کاهش داشته است. در حال حاضر، تجار حاضر به ارائه پیشنهادات با قیمت بالا نیستند و در بازارهای منطقه ای، عرضه از تقاضا پیشی گرفته است.

fob بالتیک و fob دریای سیاه

قیمت محموله ها با ترم fob بالتیک بین 340-260 دلار در هر تن ثابت محاسبه شد که بالاترین رقم برای گوگرد قزاقستان از بندر اوست لوگا و پایین ترین برای گوگرد روسیه بود. اکنون انتظار نمی رود که محصولات قزاقستان به دنبال توقف خدمات ریلی روسیه، به بندر اوست لوگا در بالتیک منتقل شوند.

محموله هایی که اکنون در این بندر موجود هستند، جزء تعهدات قبلی بوده و محموله جدیدی در حال حاضر مبادله نمی شود. بهای fob دریای سیاه بین 340-240 دلار در تن محاسبه شده است که در مقایسه با هفته گذشته 40-30 دلار کاهش داشته و به ترتیب بالاترین و کمترین قیمت برای محموله های غیر روسی از بنادر خارج از روسیه و محموله های روسی گزارش شده است. اخیرا محموله های کمتری  در این محدوده قیمت از دریای سیاه مبادله شده اند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *