قیمت گوگرد در بازار جهانی + پیش بینی تا سال 2023

قیمت گوگرد در بازار جهانی

قیمت گوگرد در بازار جهانی در پیش بینی های انجام شده توسط آرگوس ثابت می ماند اما رکود اقتصاد روند قیمت گذاری را متزلزل نگه می دارد. به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به بررسی بازار جهانی گوگرد و پیش بینی های انجام شده می پردازیم.

مسیر احتمالی قیمت گوگرد در بازار جهانی

آرگوس دورنمای بازار گوگرد را در ۱۷ نوامبر این گونه پیش بینی کرد که در ماه پیش رو، با پایان عرضه فضای بیشتری برای ثبات FSU در دسامبر وجود خواهد داشت. انتظار می رود تقاضای کود در آفریقا، قیمت fob خاورمیانه را افزایش داده و سایر بازارها نیز از آن تبعیت کنند.

علاوه بر اینکه پیش بینی می شود نرخ کاهش تولید در سه ماهه اول سال جاری افزایش یابد، انتظار می رود تا ۶ ما آینده، مازاد گوگرد در کنار تقاضای ضعیف فسفات های باعث ایجاد احساسات نزولی در بازار شود. در همین راستا، تا یکسال آینده تقاضای کود قرار است تا نیمه دوم سال ۲۰۲۳ قوی بماند که تعادل گوگرد را در بازار رقم خواهد زد. در نتیجه، پیش بینی می شود که قیمت ها ثابت بمانند اما رکود اقتصاد روند قیمت گذاری را متزلزل نگه می دارد.

جدول قیمت جهانی گوگرد

بازار جهانی گوگرد

بازار گوگرد در ماه گذشته با افزایش برخی از بازارهای cfr به بالاتر از سطوح پیش بینی شده، به قوت خود باقی ماند. تقاضای نقدی از سوی خریداران فلزات در جنوب شرق آسیا در این ماه نقدینگی fob خاورمیانه را افزایش داد؛ به طوری که از آن زمان تاکنون ۳۴ دلار در هر تن افزایش یافته است. خریداران در حال حاضر چاره ای جز پرداخت حق بیمه برای محموله های خاور میانه در غیاب عرضه FSU ندارند.

صادرات روسیه محدود شده است زیرا تولیدکنندگان قادر به دریافت مجوزهای لازم برای صادرات نیستند و از آنجایی که اصلاح قیمت گوگرد در بازار در اواخر سه ماهه سوم سال جاری انجام شد، محصول ترکمنستان و ازبکستان با هزینه‌های فعلی حمل‌ونقل به چندین مقصد غیرممکن است. بازار FSU تا کوتاه مدت پرتلاطم خواهد بود زیرا صادرات گوگرد روسیه همچنان محدود است اما به دنبال اجرای برنامه های کاربردی از سوی تامین کنندگان گوگرد، انتظار می رود که اولین مجوزهای صادراتی در ماه پیش رو صادر شود.

چشم انداز عرضه برای سال ۲۰۲۳ بسیار مطمئن تر به نظر می رسد. صادرات گوگرد روسیه از ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۲ به ۹۲۰۰۰۰ تن کاهش یافت که در مقایسه با سال گذشته، ۳۱ درصد کاهش داشت. پیش بینی های اولیه صادرات بیش از یک میلیون تن را نشان می داد اما بعید به نظر می رسد کل تجارت در سال جاری به ۹۵۰۰۰۰ تن برسد.

تقاضای بالای گوگرد fob خاورمیانه در غیاب تناژ FSU به شاخص اصلی صادرات کمک می کند. افزایش نقدینگی نیز شاخص دسامبر را بالاتر از قبل ارزیابی کرد. گوگرد cfr چین دسامبر را پس از ثبات قیمت در نوامبر، با قیمت بالاتر ثبت کرد. انتظار می رود ماه آینده قبل از سقوط بازار جهانی، ثبات بیشتری داشته باشد.

نمودار گوگرد در خاورمیانه

نمودار گوگرد در خاورمیانه

در کویت، پالایشگاه الزور نرخ تولید خود را پس از بهره برداری کامل، تا ۶۰۰ هزار تن در سال اعلام کرد. پالایشگاه جدید ۳۲۰۰۰۰ بشکه ای شاندونگ چین بهره برداری از واحدهای پالایشی را آغاز کرده و اولین محموله فرآورده های پالایشی را نیز صادر کرد. این پالایشگاه عملیات آزمایشی را در ماه می سال جاری آغاز کرد و انتظار می رود در آینده با صدور تاییدیه دولت به بهره برداری کامل برسد.

بازار گوگرد اروپا در حال حاضر، با وجود اعتصابات اخیر منطقه ای، به سمت مازاد عرضه متمایل است. مصرف پایین کاپرولاکتوم در صنایع خودرو سازی و TiO2 (تیتانیوم اکسید) به دلیل افزایش هزینه های انرژی، تقاضای گوگرد را کاهش داد. پیش بینی تعادل عرضه و تقاضا برای سال ۲۰۲۳ دشوار است و قویا به چشم انداز بازار گاز طبیعی وابسته است. اما برخی پالایشگاه های اروپایی برای استفاده از انرژی بخار با نرخ بالاتری کار می کنند. این کار در حال حاضر تولید اسید سولفوریک از دست رفته از کارخانجات ذوب اروپایی را جبران می کند.

علیرغم محدودیت نقدینگی در منطقه دریای سیاه، شاخص fob دریای سیاه در ماه جاری پس از تجدیدنظر اخیر بر قیمت خاورمیانه محدود گزارش شد. چشم انداز سال ۲۰۲۳ نامشخص مانده است، اما منطقی است که فرض کنیم این مسائل لجستیک و مالی که بازار در سال ۲۰۲۲ با آن مواجه شد، ادامه خواهد داشت.

پالایشگاه دولتی اصفهان با ظرفیت ۳۷۵۰۰۰ بشکه در روز تعمیر و نگهداری را در ۳۰ اکتبر آغاز کرد. این دومین پالایشگاه بزرگ ایران است که حدود یک چهارم خروجی محصولات تصفیه شده کشور را تشکیل می دهد و به طور معمول هر چهار سال یک بار تحت تعمیر و نگهداری قرار می گیرد. این چرخش به مدت یک ماه و شامل سه واحد تولید من جمله یک واحد تقطیر خام، کاهش ویسکوزیته و واحد گاز مایع می شود. این پالایشگاه ظرفیت تولید 198000 تن گوگرد را در سال دارد.

کاهش قرنطینه بارگیری گوگرد را افزایش داد

نرخ حمل و نقل در ماه گذشته در بازارهای کلیدی کاهش یافته است. معاملات اندکی برای محموله های دریای سیاه به شمال آفریقا با 10 دلار کاهش در 10 نوامبر گزارش شد که در تناژ 35-30 هزار تنی به 85 دلار در هر تن رسید. در همین حال، متوسط ​​نرخ حمل و نقل از خاورمیانه به سواحل شرقی هند 7 دلار در هر تن نسبت به ماه قبل کاهش یافته و از ابتدای سال 14 دلار در هر تن کاهش یافت. نرخ انتقال محموله 60-50 هزار تن از ونکوور به چین با 2 دلار کاهش در 10 نوامبر به 32 دلار در هر تن رسید.

در بازار پاناماکس اقیانوس آرام، این میزان برای کشتی های فله خشک در منطقه آسیا-اقیانوسیه، علیرغم حجم محموله محدود و فعالیت خاموش، نسبتاً ثابت بود زیرا هزینه سوخت بالاتر بود. طبق گزارشات، قیمت نفت‌کش‌ها بالاتر بود زیرا برنت با توجه به سیگنال‌های تقاضای قوی‌تر نفت افزایش یافت و چین نیز سیاست‌های خود در برابر کووید صفر را با کاهش دوره‌های قرنطینه برای مسافران ورودی و تماس نزدیک با موارد تأیید شده کاهش داد.

عدم تعادل عرضه و تقاضای فسفات

پیش بینی می شود قیمت فسفات فرآوری شده با تضعیف تقاضا در کوتاه افزایش یابد. واردکنندگان تمایل کمتری به خرید محموله ها با قیمت بالا داشتند و از طرفی، بایستی محموله ها به سرعت وارد شوند تا خریداران را بیشتر ترغیب کنند. عرضه از سوی تولیدکننده در حال افزایش است و به نظر می رسد تامین کنندگان برای بارگیری محموله ها در دسامبر تلاش می کنند.

در ایالات متحده، تولید فسفات موزاییک با وقوع طوفان ایان هاریکان (Hurricane Ian) و خروجی کمتر ۴ درصد کاهش یافت. انتظار می رود تراز جهانی DAP تا نیمه اول سال 2023 مازاد باشد. علیرغم اینکه پیش بینی می شود تقاضا با کاهش مشاهده شده در سال 2022 بهبود یابد، مازاد موجود در بازار احتمالا بتواند یک سقف قیمت ایجاد کند. علاوه براین، به احتمال زیاد چین در سال 2022 پس از دریافت سهمیه ها دوباره به بازار صادرات فسفات بازگردد.

افزایش مصرف گاز طبیعی با آغاز زمستان

قیمت‌های آتی گاز طبیعی ایالات متحده در 11 نوامبر به دلیل پیش‌بینی هوای سرد و گزارش دولت ایالات متحده که نشان‌دهنده افزایش کمتر از حد انتظار در ذخایر گاز بود، افزایش یافت. معاملات 12 ماهه با 4.9 درصد افزایش به 5.398 دلار/ mmBtu رسید، در حالی که نوار تقویم 2023 با 4.6 درصد افزایش به 5.347 دلار در mmBtu رسید.

قیمت‌ محموله های سریع اخیرا بی‌ثبات بوده‌اند، زیرا بازار هوای معتدل اخیر و رشد سریع موجودی‌ها را با پیش‌بینی‌هایی که نشان‌دهنده آغاز سرمای زمستانی هستند مقایسه می‌کند. دمای کمتر از حد نرمال تقریباً در کل ایالات متحده در 15-19 نوامبر و در 20-24 نوامبر در دو سوم کشور پیش بینی می شود. انتظار می رود یک سوم ایالات متحده با خطر سرمای شدیدتر مواجه شود. این هوای سرد منجر به خروج از ذخیره سازی گاز شده و به شتاب سریع رشد موجودی در ماه های سپتامبر و اکتبر پایان می دهد.

پیش بینی اوپک از افت احتمالی نفت خام

بهای نفت خام ICE برنت در ۱۴ نوامبر در پی تقاضای ضعیف در بازار چین که احساسات بازار را دوباره در دست گرفت، چشم انداز کاهشی داشت. قرارداد آتی ICE برنت ژانویه با ۹۸ سنت کاهش در هر بشکه به ۹۵.۰۱ دلار به ازای هر بشکه رسید. چین، دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت جهان، در 11 نوامبر محدودیت‌های سخت‌گیرانه خود را برای مقابله با کووید صفر کاهش داد، در حالی که موارد ابتلا در سراسر کشور به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسیده و قرنطینه‌ها در برخی مناطق ادامه دارد. اما موارد ابتلا به کووید- 19 در آخر هفته در چین افزایش یافت و پکن و سایر شهرهای بزرگ امروز موارد ابتلا را گزارش کردند.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر نفت عربستان سعودی گفت ائتلاف اوپک پلاس رویکرد محتاطانه ای را در تصمیمات تولید خود حفظ خواهد کرد، حتی اگر چین کاهش محدودیت های کووید- 19 خود را آغاز کرده باشد. اوپک در گزارش ماهانه بازار نفت خود کاهش دیگری در پیش‌بینی رشد تقاضای جهانی نفت انجام داد و از پیش‌بینی‌های خود برای سال‌های 2022 و 2023 حدود 100000 بشکه کاهش در روز خبر داد. پالایشگاه ها تمایلی به خرید گریدهای روسی ندارند و احتمالاً بیش از حدود 30 محموله با تاریخ بارگیری پس از آغاز تحریم های اتحادیه اروپا در ارائه خدمات مالی و حمل و نقل برای نفت خام روسیه مبادله نشده است.

گوگرد چیست؟ ویژگی + کاربرد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *