گوگرد چیست؟ ویژگی + کاربرد

گوگرد چیست؟

گوگرد (Sulphur) عنصر شیمیایی غیرفلزی و یک جامد بی مزه، بی بو و شکننده است که در طبیعت به عنوان عنصر خالص یا به صورت کانی های سولفیدی و سولفاتی وجود دارد. در این مقاله به کمک تیم تحلیلی بازار نفت و گاز به ویژگی و کاربرد این عنصر می پردازیم.

گوگرد چیست و چگونه تشکیل می شود؟ 

گوگرد (S)، همچنین گوگرد، عنصر شیمیایی غیرفلزی متعلق به گروه اکسیژن (گروه 16 [VIa] جدول تناوبی)، یکی از واکنش پذیرترین عناصر. گوگرد خالص یک جامد بی مزه، بی بو و شکننده است که به رنگ زرد کم رنگ، رسانای ضعیف الکتریسیته و نامحلول در آب است. با تمام فلزات به جز طلا و پلاتین واکنش می دهد و سولفید تشکیل می دهد.

همچنین ترکیباتی را با چندین عنصر غیرفلزی تشکیل می دهد. سالانه میلیون ها تن گوگرد تولید می شود که بیشتر برای تولید اسید سولفوریک است که به طور گسترده در صنعت استفاده می شود. گوگرد در بین عناصر در رتبه نهم قرار دارد و از هر 20000 تا 30000 تنها یک اتم را تشکیل می دهد.

بر اساس این یافته ها که شهاب سنگ های خاص حاوی حدود 12 درصد گوگرد هستند، پیشنهاد شده است که لایه های عمیق تر زمین دارای نسبت بسیار بیشتری هستند. آب دریا حاوی حدود 0.09 درصد گوگرد به شکل سولفات است. در نهشته‌های زیرزمینی گوگرد بسیار خالص که در ساختارهای زمین‌شناسی گنبدی وجود دارد، گمان می‌رود که گوگرد از اثر باکتری‌ها بر روی انیدریت معدنی تشکیل شده باشد که در آن گوگرد با اکسیژن و کلسیم ترکیب می‌شود. رسوبات گوگرد در مناطق آتشفشانی احتمالاً از سولفید هیدروژن گازی تولید شده در زیر سطح زمین سرچشمه گرفته و در اثر واکنش با اکسیژن هوا به گوگرد تبدیل شده است.

گوگرد در طبیعت به عنوان عنصر خالص یا به صورت کانی های سولفیدی و سولفاتی وجود دارد. اگرچه گوگرد به خاطر بویش بدنام است این بو در واقع مشخصه سولفید هیدروژن (H2S) است.کریستالوگرافی گوگرد پیچیده است. بسته به شرایط خاص، آلوتروپ های گوگرد چندین ساختار کریستالی مجزا را تشکیل می دهند.

جدول قیمت گوگرد

شرایط در دریاهای اولیه به گونه‌ای بود که واکنش‌های شیمیایی ساده می‌توانست طیف وسیعی از اسیدهای آمینه را ایجاد کند که بلوک‌های سازنده حیات هستند. گوگرد به طور طبیعی در نزدیکی آتشفشان ها وجود دارد. گوگرد بومی به طور طبیعی به صورت ذخایر عظیم در تگزاس و لوئیزیانا در ایالات متحده وجود دارد. بسیاری از کانی‌های سولفیدی شناخته شده‌اند: پیریت و مارکایست سولفید آهن هستند. استیبنیت سولفید آنتیموان است. گالن سولفید سرب است. سینابار سولفید جیوه و اسفالریت سولفید روی است. سایر کانه های سولفیدی مهمتر کالکوپیریت، بورنیت، پنلاندیت، میلریت و مولیبدنیت هستند.منبع اصلی گوگرد برای صنعت، سولفید هیدروژن گاز طبیعی است، کانادا تولید کننده اصلی است.

ویژگی های گوگرد

گوگرد خالص یک جامد بی مزه، بی بو و شکننده است که به رنگ زرد کم رنگ، رسانای ضعیف الکتریسیته و نامحلول در آب است. با تمام فلزات به جز طلا و پلاتین واکنش می دهد و سولفید تشکیل می دهد. همچنین ترکیباتی را با چندین عنصر غیرفلزی تشکیل می دهد.

گوگرد به قدری در فرآیندهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که مصرف آن اغلب به عنوان یک شاخص قابل اعتماد برای فعالیت صنعتی و وضعیت اقتصاد ملی در نظر گرفته می شود. تقریباً شش هفتم کل گوگرد تولید شده به اسید سولفوریک تبدیل می‌شود که بیشترین استفاده از آن در ساخت کودها (فسفات‌ها و سولفات آمونیوم) است. 

خصوصیات گوگرد

خصوصیات گوگرد

معرفی انواع مواد پتروشیمی

گوگرد برای چه مواردی استفاده می شود؟

رایج ترین آنها به صورت کریستال یا پودر زرد رنگ ظاهر می شود. گوگرد در ولکانیزاسیون لاستیک سیاه، به عنوان قارچ کش و در باروت سیاه استفاده می شود. با این حال، بیشتر گوگرد در تولید اسید سولفوریک استفاده می‌شود که شاید مهم‌ترین ماده شیمیایی تولید شده توسط تمدن‌های غربی باشد.

Sulphur همچنین در باتری ها، مواد شوینده، تولید کود، قدرت تفنگ، کبریت و آتش بازی استفاده می شود. از دیگر کاربردها ساخت بتن مقاوم در برابر خوردگی است که دارای استحکام زیاد و مقاوم در برابر مقاومت در برابر مقاومت در برابر نفوذپذیری برای حلال ها و در بسیاری از محصولات دیگر صنایع شیمیایی و دارویی است. دیگر کاربرد ها عبارتند از تولید رنگدانه ها، الیاف، فرآورده های نفتی، ورق های فلزی، مواد منفجره و باتری های ذخیره سازی.

گوگرد تبدیل نشده به اسید سولفوریک در ساخت کاغذ، حشره کش ها، قارچ کش ها، مواد رنگزا و بسیاری از محصولات دیگر استفاده می شود. زندگی بر روی زمین ممکن است به دلیل گوگرد امکان پذیر شده باشد.

5 کاربرد متداول گوگرد

  • ساخت باتری ماشین
  • کود
  • پالایش نفت
  • فرآوری آب 
  • استخراج مواد معدنی

کاربرد های متداول گوگرد

گوگرد یکی از مهمترین مواد اولیه صنایع شیمیایی است. این ماده عمدتاً به عنوان مشتق (اسید سولفوریک) در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی و صنعتی استفاده می شود و به ویژه در ساخت کودهای فسفاته که بزرگترین کاربرد نهایی برای گوگرد است، مهم است. سایر کاربردهای کلیدی شامل پردازش لاستیک، لوازم آرایشی و کاربردهای دارویی است.

اهمیت گوگرد برای اقتصادهای صنعتی و سهولت نسبی حمل و نقل آن، آن را به کالایی مورد توجه بین المللی تبدیل کرده است. این به عنوان یک محصول جانبی از عملیات هایی مانند پالایش نفت، بازیافت شن های قیر، فرآوری نفت سنگین و گاز طبیعی، و از کارخانه های کک سازی و متالورژی به دست می آید.

با توسعه کارخانه‌های جدید در خاورمیانه و صنایع شیمیایی زغال‌سنگ در سرزمین اصلی چین که استانداردهای زیست‌محیطی سخت‌گیرانه‌ای را ایجاد کرده است، تولید 8 درصد افزایش یافت که منجر به تأسیس بسیاری از کارخانه‌های بازیابی گوگرد شده است.

پیش بینی قیمت گوگرد تا سال 2023

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *