تحولات رشد گوگرد در بازار جهانی در ماه اکتبر

تحولات رشد گوگرد در بازار جهانی در ماه اکتبر

گوگرد در بازار جهانی همچنان به رشد خود ادامه می دهد

به گزارش بازار نفت و گاز، فروش محموله جدید گوگرد در بازار جهانی با قیمت 190 و 200 دلار بر تن cfr  به اندونزی گزارش شده است؛ به طوری که احساسات بازار را در آخرین هفته اکتبر افزایش داده است. تقاضا توسط بخش فلزات با تاثیر از احساسات پایین بازارهای پایین دستی DAP/MAP تقویت شده است. شکاف بین قیمت نسبتاً پایین گوگرد و بازار فسفات قوی تر در حال بسته شدن است زیرا بهای گوگرد برای پاسخگویی به ثبات بازار پایین دستی افزایش می یابد.

انتظار می‌رود قیمت‌های ماهانه نوامبر تا ابتدای هفته آینده به دنبال تقویت بازار نقدی، در سطوح بالاتری نسبت به اکتبر قرار بگیرند. به نظر می رسد چین نیز پس از هجوم تجاری اخیر در حال عقب نشینی باشد. در غرب بازارهای سوئز، فروش به مکزیک باعث افزایش قیمت های نقدی خلیج امریکا شد در حالی که پیشنهادات FSU برای عرضه نقدی محدود باقی ماند. صادرات روسیه هم به دلیل نداشتن مجوز صادرات همچنان محدود شده و پیسنهادات ترکمنستان/ازبکستان با تاثیر از هزینه های بالای حمل و نقل داخلی بالاتر از بازار بوده است.

جدول قیمت های جهانی گوگرد

چشم انداز نسبتا پایدار گوگرد

انتظار می رود آخرین دور تقاضا در چند هفته آینده از بازار گوگرد حمایت کرده و فعالیت ها تا پایان سال به حداقل برسد. با این حال، بازار به ثبات نسبی خواهد رسید. همچنین انتظار می رود افزایش قیمت ها باعث عرضه برخی محموله های ارزان تر شود و به احتمال زیاد، دسترسی به FSU نیز بهبود خواهد یافت.

رشد واردات گوگرد چین

بهای نقدی تمام گریدهای گوگرد cfr در بازار چین در آخرین هفته اکتبر 175-60 دلار گزارش شده است. این قیمت برای گوگرد گرانول 175-170 دلار در تن cfr بود که در مقایسه با هفته گذشته، 20-15 دلار رشد داشت. در بازار واردات، قیمت پیشنهادی 180 دلار در هر تن cfr بود اگرچه این نرخ برای محموله های 40-30 هزار تنی بسیار محدود است.

طبق گزارشات دریافتی، محموله کوچکی با نرخ 182 دلار در جنوب چین داد و ستد شد اما تصور می شد برای محموله بزرگتر، این رنج قیمت کمتر تعیین شود. داده های GTT نشان می دهد که گوگرد تحویل داده شده به چین در دسامبر امسال 14 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش یافته و 544.200 تن ثبت شده است چون که این کشور محموله های کمتری از عربستان سعودی و ژاپن وارد کردند. صادرات DAP چین در سپتامبر با 15 درصد کاهش نسبت به سال گذشته به 469 هزار تن رسید زیرا سهمیه های صادراتی محدود و تقاضای کمتر از برخی بازارهای کلیدی در آسیا و اقیانوسیه است.

خرید هند از DAP در شرق 

واردکنندگان شرق هند در آخرین هفته اکتبر، بازار فسفات را در دست گرفته و تناژ بیشتری خرید کردند. اما در همین مدت، هیچ خریدی از پاکستان گزارش نشد. از طرفی، فروش به فیلیپین باعث شد قیمت DAP در چین 700 تا 710 دلار در هر تن فوب باشد، اما انگیزه خریداران همچنان محدود است.

در غرب سوئز، قیمت MAP به 600-640 دلار در هر تن در برزیل کاهش یافت و محموله دیگری در این هفته دوباره صادر شد. تولید کننده مصری، NCIC، مناقصه فروش DAP، TSP، SSP و اسید فسفریک را در این هفته صادر کرد که در 2 نوامبر برای بارگیری در پایان ماه آینده انجام می شود. BCIC بنگلادش هم مناقصه خرید اسید فسفریک را با قیمت بالاتر از درخواست قبلی در اوایل ماه جاری صادر کرد. در نهایت، نرخ بارج DAP نولا به 715-695 دلار در تن fob کاهش یافت.

نرخ fob خاورمیانه ثابت ماند

محدوده قیمتی fob خاورمیانه بدون احتساب ایران بین 147-130 دلار در هر تن ثابت ارزیابی شد. انتظار می رود قیمت های ماهانه نوامبر تا ابتدای هفته آینده اعلام شوند. گزارشاتی از فروش و پیشنهادات جدید در نت بک های fob در این هفته به اندونزی و افریقا منتشر شد؛ در حالی که سایر بازارها همچون هند تقاضای کمتری را تجربه کردند.

احتمال افزایش صادرات گوگرد ایران

پس از فروش جدید معامله‌گران به چین، قیمت گوگرد ایران با ۱۵ دلار افزایش به 90 تا 130 در هر  تن fob رسید. انتظار می رود تولید کننده و بازاریاب گوگرد NGIC در اوایل آبان ماه 60000 تن محموله دیگر را از طریق مناقصه برای بارگیری در اواخر نوامبر یا اوایل آذر از عسلویه ارائه دهد. در هفته های اخیر، تناژ ایران و ترکمنستان به دلیل قیمت پایین در بازارهای تحویلی و قیمت تمام شده بالای اکثر محصولات به حداقل رسیده است، اما با بازگشت بازار، انتظار می رود محموله های بیشتری از بنادر ایران برای صادرات عرضه شود.

بر اساس ویدئویی که در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است، کارگران پالایشگاه 250 هزار بشکه ای تهران روز چهارشنبه 26 اکتبر اعتصاب کردند. این اعتصاب بیش از دو هفته پس از حوادث مشابه در پالایشگاه 400000 بشکه در روز آبادان در خوزستان و یکی از تاسیسات پتروشیمی در شهر ساحلی عسلویه در جنوب استان بوشهر صورت گرفت. در هفته های اخیر حجم محموله های ایران و ترکمنستان به دلیل افزایش قیمت تمام شده به حداقل رسیده است و انتظار می رود با بازگشت بازار، محموله های بیشتری از بنادر ایران صادر شود.

ثابت ماندن نرخ گوگرد مدیترانه

قیمت گوگرد cfr مدیترانه در آخرین هفته از اکتبر با نرخ 160-150 دلار در هر تن ثابت گزارش شد. پیشنهاداتی با قیمت 170-155 دلار در تن cfr مطرح شدند اما هیچ فروشی صورت نگرفت. بهای fob مدیترانه هم 128-120 دلار در تن گزارش شد که نسبت به هفته گذشته، با وجود کمرنگ شدن فعالیت های معاملاتی ثابت مانده است.

بازار نقدی گوگرد مدیترانه هم در این هفته با انتظار تقویت بیشتر در دور بعدی معاملات آرام بود. گزارشات افزایش تقاضای نقدی در منطقه به دلیل تحویل نگرفتن محموله ها از خلیج عرب، تایید نشدند. کمبود عرضه از دریای سیاه هم بازار مدیترانه را محدود کرده و به افزایش قیمت ها دامن می زند. با این حال، هزینه های حمل و نقل هم بالا می رود.

نرخ گوگرد مدیترانه

نرخ گوگرد مدیترانه

رشد اندک بهای گوگرد بالتیک

بهای گوگرد نقدی بالتیک در هفته آخر اکتبر بین 95-90 دلار در هر تن گزارش شد که در مقایسه با 87-80 دلار هفته گذشته، 8 دلار به ازای هر تن رشد داشت. در حال حاضر، تردد محموله ها از منطقه بالتیک بسیار محدود است و بیشتر محصولات به جای اینکه فروش نقدی داشته باشند، طبق قیمت های قراردادی معامله می شوند.

به زودی با آغاز شدن فصل سرما قیمت بارها به صورت فصلی افزایش می یابد؛ به طوری که دسترسی به کشتی های حامل برای رزرو محموله های فله محدود شده است. بهای گوگرد fob دریای سیاه هم 95-55 دلار در تن ارزیابی شد که در مقایسه با رنج 85-55 دلاری هفته گذشته، 10 دلار افزایش داشت. داد و ستد محموله های دریای سیاه هم به دلیل عدم دسترسی به کشتی های حامل بسیار محدود است زیرا کریدور حمل غلات با تنگناهایی در منطقه مواجه است که باعث تاخیر در تحویل و افزایش هزینه های حمل و نقل می شود.

پا در هوا ماندن صادرات روسیه

گوگرد روسیه همچنان بدون مجوز صادرات مشخص بلاتکلیف باقی مانده است، اگرچه تامین کنندگان به دلیل افزایش موجودی انبارها و محدودیت ذخیره سازی، از مقامات درخواست صدور مجوز کرده اند. تام گلد، اقتصاددان ارشد آژانس بین المللی انرژی امروز گفت که کاهش تولید ناشی از تحریم ها احتمالا روسیه را مجبور می کند برخی از میادین نفت و گاز خود را تعطیل کند.

ممنوعیت اتحادیه اروپا بر واردات نفت خام روسیه از طریق دریا از 5 دسامبر اجرایی خواهد شد و به دنبال آن، واردات محصولات نفتی از فوریه تحریم خواهد شد. به گفته آژانس بین المللی انرژی، اگر مسکو نتواند مسیر صادرات نفت اروپایی خود را تغییر دهد، این شانس را دارد که نفت خام بیشتری به پالایشگاه های داخلی هدایت کند اما با این کار، احتمال تعطیلی میادین را نیز افزایش می دهد.

آخرین اخبار قیمت های گوگرد جهانی به گزارش بازار نفت گاز پتروشیمی در لینک زیر مشاهده کنید.

آخرین اخبار قیمت های گوگرد جهانی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *