قیمت های گوگرد جهانی (sulfur)

قیمت های گوگرد جهانی

قیمت های گوگرد جهانی به گزارش بازار نفت گاز پتروشیمی:

افزایش قیمت بازار نقدی گوگرد

بازار نقدی گوگرد بار دیگر شاهد افزایش قیمت ها در آخرین دور معاملاتی بوده است. مناقصه فروش ماهانه قطر برای بارگیری در ماه آینده برخی پیشنهادات با رنج قیمت 140 تا 150 دلار در هر تن fob را به عنوان یک لینک تکرارنشدنی از روند ارزیابی خارج کرد. چندین مناقصه هم با قیمت 130 دلار در هر تن fob خاورمیانه انجام شد.

برخی از تاجران معاملات را بالاتر از 140 دلار fob پیشنهاد کردند و معتقد بودند که در دور بعدی تجارت cfr عملی تر خواهد بود؛ به طوری که قیمت پیشنهادی را از 170-160 دلار cfr در اوایل هفته به 185-175 دلار در تن خواهد رساند. کمبود محموله های نقدی در بازار کاملا مشهود است که به دلیل کمبود دسترسی به FSU، کاهش صادرات هند و عدم دسترسی به محموله های ایرانی تشدید شده است.

پیش بینی ثبات بیشتر بازار گوگرد در نوامبر

قیمت های معاملاتی برای بارگیری محموله ها در نوامبر از ثبات بالایی برخوردار بودند و انتظار می رود معاملات cfr بعنوان کسب و کار جدید برای کاربران نهایی که به تناژ بیشتری نیاز دارند، افزایش یابد و حتی قیمت های بالاتر از این رنج هم قابل قبول هستند.

جدول قیمت گوگرد و محصولات نفتی را رایگان مشاهده کنید

انتظار می رود کمبود عرضه، تقاضای فلزات خارج از دسته فسفات و شکاف بین قیمت کود و هزینه مواد خام از سطح قیمت های نوامبر حمایت می کند. انتظار می رود در نهایت، رکود فصلی تقاضا و تضعیف بازار فسفات این افزایش قیمت را در اواخر سه ماهه به حداقل برساند.

نوسان قیمت گوگرد در بازار چین

بهای محموله های نقدی گوگرد cfr چین 160-60 دلار در هر متریک تن گزارش شد که از این بین، گوگرد گرانول به دلیل اختلاف زیاد بین قیمت های پیشنهادی بین 160-150 دلار قیمت داشت. در اوایل قیمت های وارداتی بالاتر از 160 دلار cfr جنوب چین و 170 دلار cfr خاورمیانه گزارش شدند که در آخر هفته با افزایش قیمت خاورمیانه افزایش یافت. اما محموله های ایرانی با نرخ پایین 160 دلار در هر تن cfr جنوب چین عرضه شدند.

کود گوگرد و گوگرد گرانوله

با اینکه قیمت گذاری داخلی به حدود 180 دلار در هر تن cfr رسید اما قیمت های وارداتی در آن سطح نماند زیرا تجارت رودخانه با فروش محموله های بسیار کوچک در چند هفته گذشته افزایش یافته و کاربران نهایی عمدتا از بازار خارج شده اند. بازار با نرخ های عملیاتی نسبتا پایین گزارش شده در حدود 40 درصد و تقاضای داخلی پایین دستی کود مواجه است.

کنگره ملی در این هفته برگزار می شود و انتظار می رود که شفافیت بیشتری برای جهت گیری سیاست ها از اقتصاد و قرنطینه های آتی ارائه کند که تجارت کود و فعالیت اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد. فصل صادرات کود در چین رو به پایان است و خریداران گوگرد عمدتا به دنبال تامین حجم های مورد نیاز برای مصرف داخلی خواهند بود.

تثبیت DAP در بازارهای شرقی

خریدارانی که منتظر کاهش قیمت هستند و فروشندگانی که تمایلی به کاهش قیمت پیشنهادی ندارند، روند کند بازارهای جهانی گوگرد را در این هفته مشخص کردند. دسترسی به محموله ها در خارج از چین محدود است اما احساسات ضعیف تر، قیمت DAP را به 710-700 دلار در هر تن fob کاهش داده است. فعالیت در بازار هند فعلا به طور موقت متوقف شده است در حالی که پاکستان این هفته محموله DAP با تناژ 15000 تن را از مراکش خریداری کرد.

در عربستان سعودی طبق گزارشات ارسالی، تولید 3 میلیون تنی DAP/MAP در تاسیسات MPC متوقف شده است و انتظار می رود این وقفه 40 تا 50 روز به طول بینجامد. در غرب سوئز، خریداران برزیلی همچنان دست از خرید کشیده اند و شاخص قیمت MAP به 650-600 دلار به ازای هر تن cfr کاهش یافته است. در همین حال، پیش بینی بارندگی در آرژانتین در هفته آینده ممکن است به دنبال خشکسالی باعث افزایش تقاضا شود. در بازار داخلی ایالات متحده همچنین یک بارج MAP به قیمت 755 دلار در هر تن fob نولا فروخته شد که نسبت به 725 دلار هفته گذشته جهش داشت.

افزایش قیمت مناقصات گوگرد در نوامبر

بهای fob خاورمیانه بدون احتساب ایران، 130147 دلار به ازای هر تن محاسبه شد. قیمت پیشنهادی مناقصه بارگیری نوامبر علیرغم اینکه بهای cfr در سطح جهانی از بالاترین قیمت پیشنهادی عقب مانده بود، افزایش یافت. در پایین ترین سطح قیمت، چندین پیشنهاد نقدی 130 دلاری fob در بازار شنیده شد که یکی از آنها خارج از مناقصه اما با همین قیمت فروخته شد.

نشریه آرگوس/گوگرد

به نظر می رسد که کمبود دسترسی به محموله های نقدی باعث افزایش قیمت برای آن دسته از تاجرانی می شود که به دنبال تضمین تناژ فوری هستند؛ در حالی که معامله گرانی که به محموله دسترسی دارند، ترجیح می دهند قبل از عرضه منتظر اعلام قیمت های ماهانه خاورمیانه باشند.

رشد نسبی گوگرد ایران

بهای گوگرد fob ایران 115-90 دلار به ازای هر تن است که به دنبال دسترسی محدود و قیمت های پیشنهادی بالاتر، 13 دلار در هر تن افزایش یافته است. قیمت محموله های بارگیری شده از بنادر ایران در سومین هفته از اکتبر بین 30-10 دلار افزایش یافت چون که با وجود دسترسی بسیار محدود به محصولات، قیمت فروش موجودی بنادر به حداقل رسیده بود. به محض افزایش قیمت، ممکن است محصولات بیشتری برای بارگیری از ایران در دسترس باشند.

قیمت های گوگرد جهانی

قیمت های گوگرد جهانی

مواجهه گوگرد مدیترانه با نوسان قیمت

بهای گوگرد cfr مدیترانه در سومین هفته از اکتبر بین 160-150 دلار در هر تن ارزیابی شد که نسبت به هفته قبل 20 دلار افزایش داشت. قیمت های پیشنهادی برای گوگرد cfr منطقه در حال حاضر 170-165 دلار در هر تن گزارش شده است. قیمت fob مدیترانه هم 128-120 دلار در تن ثبت شد. محدودیت های صادراتی گوگرد روسیه، دسترسی کم به محموله های دریای سیاه از ترکمنستان و عرضه کم گوگرد مدیترانه همچنان قیمت گذاری fob و cfr را در تسلط خود دارد.

اما باید دید در صورتی که قیمت های بالاتر یا ثبات سیاسی بیشتر به FSU اجازه ورود دوباره به منطقه را بدهد، آیا می توان قیمت های بالای fob را در مدیترانه حفظ کرد یا خیر. بلغارستان در ماه اوت 6000 تن گوگرد به ترکیه صادر کرد که این حجم از صادرات توسط Toros، تولید کننده کود در 2 اوت با نرخ 100 دلار در هر تن cfr سامسون برای بارگیری در بورگاس در هفته بعد تعیین شد.

ترکیه هم در هشت ماه اول سال جاری 43 هزار تن گوگرد از بلغارستان خریداری کرد در حالی که این رقم در سال گذشته تنها 12 هزار تن بود و بلغارستان هم در سال جاری تاکنون 18 هزار تن به ایتالیا و 6000 تن به مصر فروخته است.

قیمت های گوگرد اروپای غربی

قیمت گاز در اروپا همچنان بالا است و هزینه های تولید کاپرولاکتام منجر به نرخ های عملیاتی بسیار پایین برای برخی از تولید کنندگان می شود. این کمبود تقاضا با انتقال محصولات پالایشگاه های بلژیک و هلند به مشتریان فرانسوی، اثربخشی قطعی پالایشگاه های فرانسه به دلیل اعتصابات را کاهش داده است.

این امر همچنین عدم تعادل عرضه و تقاضای اروپا و تغییر مسیرهای معمول عرضه را در پی داشته است. بلژیک در ماه اوت، در مقایسه با 49 هزار تن در آگوست 2021 و 39 هزار تن در جولای 2022، هیچ محموله گوگردی وارد نکرد. کاربران نهایی بلژیک خرید خود را از هلند و آلمان با 8 درصد کمتر به ترتیب به 191 و 59 هزار تن کاهش دادند. اما خرید از ایالات متحده و بریتانیا به ترتیب تا 41000 و 18000 تن افزایش یافت.

قیمت های گوگرد جهانی

قیمت های گوگرد جهانی

بن بست صادرات گوگرد روسیه

بهای محموله گوگرد نقدی بالتیک بین 87-80 دلار در هر تن fob محاسبه شد که در بالاترین سطح 7 دلار رشد داشت. عدم صادرات گوگرد روسیه و طولانی شدن تعمیرات پالایشگاه کاشاگان، دسترسی به گوگرد در منطقه اروپای شرقی بسیار محدود کرده است.

از طرفی، میزان دسترسی به محصولات دو کشور روسیه و قزاقستان تا 600 هزار تن گزارش شده است. در منطقه Kerch علاوه بر موارد، مسائل لجستیکی منطقه قیمت های بسیار پایین هم مزید بر علت شده اند. هیچ شفافیتی از فرایند صدور مجوز صادرات گوگرد روسیه تا به امروز مشاهده نشده است و صادرکنندگان در حال حاضر قادر به ارسال محموله به دیگر نقاط نیستند. 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *