ارزان ترین منبع انرژی کدام است؟

,
ارزان ترین منبع انرژی کدام است؟

چند سالی است که انرژی خورشیدی به عنوان ارزان ترین منبع انرژی در دسترس معرفی شده است. طرفداران انرژی خورشیدی در مورد کاهش مداوم هزینه مواد اولیه و تولید پانل صحبت می کنند.

هزینه انرژی معیاری است که طرفداران باد و خورشید اغلب به آن اشاره می کنند. با استفاده از یک فرمول ساده مجموع هزینه های یک پروژه انرژی در طول عمر آن بر مقدار کل انرژی که پروژه در طول عمر خود تولید می کند، محاسبه می شود.

با این فرمول، انرژی بادی و خورشیدی ارزان‌تر از نیروگاه‌های گازسوز یا هسته‌ای به نظر می‌رسند که نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه بسیار بیشتری دارند. اما آنچه در این فرمول به حساب نمی آید این واقعیت است که باد و خورشید در تمام ساعات شبانه روز برق تولید نمی کنند. این یکی از هزینه های اصلی است که نادیده گرفته می شود. یکی دیگر از هزینه های قابل توجه مربوط به انرژی های تجدید پذیر که به طور منظم نادیده گرفته می شود، نیاز به ظرفیت ذخیره سازی برای جبران مشکل تناوب است.

ارزان ترین منبع انرژی کدام است؟

ارزان ترین منبع انرژی کدام است؟

اولاً، چنین ظرفیت ذخیره‌سازی در دسترس نیست که بتواند مشکل را به طور کامل حل کند، و این بدان معناست که انرژی خورشیدی آنقدر ارزان نیست که توسط این فرمول پیشنهاد شده است.

دوم، فناوری ذخیره‌سازی موجود نسبتاً گران است و هزینه‌های اضافی بیشتری را در بر می‌گیرد که در این فرمول نیز نادیده گرفته می‌شود. با این حال، به گفته آژانس بین‌المللی انرژی، حتی با در نظر گرفتن هزینه‌های تناوب، انرژی خورشیدی ارزان‌تر از سایر منابع انرژی و به‌ویژه منابع تولید شده با استفاده از نفت، گاز و زغالسنگ باقی می‌ماند.

دلیل اینکه آژانس بین المللی انرژی به این نتیجه رسیده است یک مساله ساده است: هزینه های فرض شده. این مبتنی بر هزینه ها برای تولید انرژی خورشیدی در مقابل هزینه‌های سوخت فسیلی است، یک مشوق کامل برای انتقال کامل انرژی به سوی شبکه‌های بادی، خورشیدی و هیدروژنی.

آژانس بین‌المللی انرژی محاسبه می‌کند که هزینه تولید انرژی خورشیدی 60 دلار در هر مگاوات ساعت است در حالی که گاز طبیعی 20 دلار گران‌تر یعنی 80 دلار در هر مگاوات ساعت است.

چرا ما هنوز برای دهه های آینده به نفت و گاز نیاز داریم؟

با در نظر گرفتن تمام موارد فوق، نمی توان از این مساله متعجب شد که چرا دولت ها میلیاردها دلار یارانه برای انرژی خورشیدی توزیع می کنند. شاید بسیاری نیز تعجب کنند که چرا کشورهایی که بالاترین نسبت ظرفیت تولید انرژی تجدیدپذیر را در ترکیب انرژی خود دارند، بالاترین قیمت سرانه برق را نیز دارند.

اگر انرژی خورشیدی ارزان‌ترین انرژی در سراسر جهان است، چرا آفریقا برای استفاده از پتانسیل عظیم انرژی خورشیدی خود عجله نمی‌کند؟!

چرا توسعه دهندگان انرژی خورشیدی به آفریقا که در آن بسیاری از مردم به برق دسترسی ندارند و از چنین منبع ارزانی از آن بهره زیادی می برند، سرازیر نمی شوند؟!

پاسخ به سؤالات بالا، هزینه دیگری را که به طور منظم نادیده گرفته می شود، نشان می دهد که با ارزان بودن انرژی خورشیدی مرتبط است: انتقال.
آفریقا – و سایر نقاط جهان – در واقع پتانسیل عظیمی برای تولید انرژی خورشیدی دارد چیزی که اغلب فاقد آن است زیرساخت انتقال است.

به هر حال، حتی کشورهایی که بسیار جلوتر از کشورهای آفریقایی در مسیر باد و خورشیدی قرار دارند، با شبکه انتقال خود مشکل دارند. ایالات متحده به تنهایی نیازمند میلیاردها سرمایه گذاری برای ارتقای شبکه است تا بتواند موج جدیدی از ظرفیت های بادی و خورشیدی را که آنلاین می شوند، ارتقا دهد.

همچنین مساله متعادل کردن شبکه وجود دارد. چیزی که اکثر مردم نمی دانند این است که هر شبکه الکتریکی یک سمفونی دقیق از جریان الکتریکی است که باید همیشه در تعادل باقی بماند. پرش ها و افت های تند در آن جریان چیزی نیست که یک شبکه به راحتی از عهده آن برآید.

افزایش تولید باد و خورشید، تعادل شبکه را بسیار چالش برانگیزتر و پرهزینه تر می کند. به عنوان مثال، در بریتانیا، توربین های بادی باید در روزهایی که باد شدید می زود خاموش شوند، زیرا آنها برق بیشتری از توان شبکه تولید می کنند. این خاموش کردن هزینه دارد.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *