کاهش تقاضای گاز روسیه

کاهش تقاضای گاز روسیه

هوای گرم غیرمنتظره می تواند به پایان جنگ در اوکراین کمک کند

زمستان گرم اروپا با بسته شدن پیست های اسکی و شکوفه دادن زودهنگام درختان در سرتاسر جهان خبرساز شده است، اما مهم ترین تاثیر آن کاهش تقاضای گاز طبیعی بوده است.

روسیه در تلاش است برای تامین هزینه جنگ علیه اوکراین و فشار بر سیاستمداران اروپایی از موقعیت خود به عنوان تامین کننده انرژی استفاده کند.

با کاهش قیمت گاز طبیعی، درآمد خالص صادرات انرژی روسیه هم در حال کاهش است، هرچند که بازگشت هوای سرد می‌تواند به سرعت اوضاع را برای اروپا تغییر دهد.

بر اساس گزارش تلویزیون چک، برخی از درختان حتی در باغ های خصوصی به دلیل بهار کاذب شروع به شکوفه دادن کردند.

تا قبل جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا تقریباً نیمی از نیاز گاز طبیعی خود را از روسیه وارد می‌کرد، که تقاضای انرژی اروپا را به یکی از اجزای حیاتی رفاه اقتصادی روسیه تبدیل می‌کرد، و در عبن حال اتحادیه اروپا را به‌طور خطرناکی در برابر بلندپروازی های پوتین آسیب‌پذیر می‌کرد.

در نتیجه اتحادیه اروپا با اعمال تحریم های شدید انرژی بر کرملین سعی در سرکوب جنگ روسیه در اوکراین داشته است، در حالی که روسیه تلاش کرده است با قطع جریان گاز طبیعی به اروپا ثابت کند که روسیه هیچگاه تسلیم نمی شود.

به نظر می رسید که زمستان امسال برای اروپا سخت باشد.هم چنین پیش بینی می شد جنگ گازی بین روسیه و اروپا باعث قطعی برق، آشفتگی اقتصادی، استرس دولتی و ناآرامی داخلی شود.پیش بینی می شد در بریتانیا 26 میلیون نفر در طول زمستان در بحران کمبود گاز فرو بروند.
بریتانیا در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی که از نظر اقتصادی دچار رکود هستند، نسبتاً از وضعیت خوبی برخوردار است.

با وجود زمستان گرم در اروپا قیمت‌های آتی گاز به شدت کاهش یافته و  تقاضا کم شده است. در این شرایط اروپا موفق به بازسازی ذخایر خود شده است. آب و هوای گرم نیز موجب وزش بادهای شدیدی در سراسر اروپا شده و با افزایش تولید برق، تقاضای گاز را بیش از پیش کاهش داده است. پوتین رئیس جمهور روسیه در نظر داشت باافزایش سرسام آور قیمت انرژی در زمستان بتواند هزینه جنگ روسیه در اوکراین را تامین کند. بااین وجود او به هدفش نرسیده است.

ماه گذشته، درآمد صادرات سوخت فسیلی روسیه 17 درصد کاهش یافت و به پایین ترین سطح خود از قبل از شروع جنگ رسید. آخرین دور تحریم های اتحادیه اروپا نیز به هدف خود رسیده است. از دسامبر، درآمد خالص صادرات انرژی روسیه 160 میلیون یورو (172 میلیون دلار) در روز کاهش یافته است.

چگونه آذربایجان به اروپا کمک می کند تا از گاز روسیه دور شود؟

گئورگ زاخمن، کارشناس ارشد اندیشکده بروگل مستقر در بروکسل، گفت: پوتین مطمئناً امیدوار بود که با قرار گرفتن اروپادرآستانه زمستان برخی کشورها نیازمند گاز روسیه شوند و این بحران باعث از بین رفتن وحدت در اروپا یا آشفتگی گسترده می شود که این اتفاق نیفتاد.

در حالی که هوای گرم در دراز مدت روند نگران کننده ای است، اما در کوتاه مدت برای اروپایی ها به طرز باورنکردنی خوش شانسی است.
با این حال زمستان هنوز تمام نشده است و یک سرمای طولانی مدت می تواند معادلات را به گونه فاجعه امیزی برای اتحادیه اروپا برگرداند. حتی اگر هوا گرم بماند، مسائل زیربنایی که برای شروع بحران ایجاد کرده اند با مشکل روبرو می شود. در یادداشت Eurointelligence آمده است که هیچ کس نباید باور کند که زمستان تمام شده است. با این حال، یک مطالعه جدید از مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) نشان داد که ادامه تحریم‌های انرژی علیه روسیه یک استراتژی برنده خواهد بود.
CREA گزارش می‌دهد در کوتاه مدت درآمدهای بادآورده‌ای که در سال 2022 توسط قیمت‌های بالای سوخت‌های فسیلی برای روسیه ایجاد شده بود از دست خواهد رفت.بنابراین کاهش بیشتر درآمد کرملین توانایی این کشور برای ادامه حملات خود را تضعیف کرده و به پایان جنگ کمک می کند.

منبع: oilprice

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *