قیمت نفت

قیمت نفت همچنان صعودی

به گزارش بازار نفت و گاز، بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در فوریه با ۹ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۸۴ دلار و ۴۲ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات نفت آمریکا با ۱۰ سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۷۹ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص تحت تاثیر فضای خوش بینانه بازار، روز سه شنبه به بالاترین حد خود در سه هفته اخیر صعود کرده بودند.

اقدام چین در بازگشایی مرزهای خود در ماه آینده پس از سه سال محدودیت‌های سخت گیرانه برای رفت و آمد و کسب و کار که با هدف مقابله با شیوع بیماری کووید انجام شده بود، بازار را نسبت به افزایش تقاضای این کشور برای سوخت، امیدوار کرد. با این حال، بیمارستانهای چین به دلیل افزایش موارد ابتلا به کووید ۱۹، تحت فشار شدیدی قرار دارند.

کلودیو گالیمبرتی، نائب رئیس ارشد شرکت ریستاد انرژی اظهار کرد: تسهیل سیاست کووید ۱۹ توسط چین، تاثیر مثبت کوتاه مدتی به خصوص بر هواپیمایی بین‌المللی خواهد داشت. اما برای عادی شدن کامل تقاضای چین، باید دو ماه دیگر صبر کنیم.

انتشار خبر تصمیم روسیه برای ممنوعیت صادرات نفت به کشورهایی که مکانیزم سقف قیمت غربی را به اجرا گذاشته‌اند، عامل دیگری بود که از افزایش قیمت‌ها پشتیبانی کرد. لئون لی، تحلیلگر شرکت “سی ام سی مارکتس” در این باره گفت: اگر چه ممنوعیت فروش نفت توسط روسیه، میزان عرضه را کاهش خواهد داد اما با تقاضای کمتر به دلیل رکود اقتصادی جهانی احتمالی در سال آینده، جبران خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت‌های پالایش نفت در آمریکا روز سه شنبه در تلاش برای ازسرگیری فعالیت دهها پالایشگاه بودند که بر اثر سرمای شدید، فلج شده‌اند. روند احیای فعالیت بعضی از این پالایشگاه‌ها تا ژانویه طول خواهد کشید. تولید بر اثر سرمای قطبی که دما را به زیر صفر رسانده، مختل شده است و تولید نفت و گاز از داکوتای شمالی تا تگزاس کاهش پیدا کرده است.

در این بین، تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کردند ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته ۱.۶ میلیون بشکه کاهش پیدا کرده است. آمار موسسه امریکن پترولیوم روز چهارشنبه و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج شنبه منتشر خواهد شد.

مطالعه نمایید:کاهش وابستگی ترکیه به واردات با کشف جدید میدان گاز در دریای سیاه

 

منبع : ایسنا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *