پتروشیمی آسیا + قیمت محصولات

پتروشیمی آسیا + قیمت محصولات

پتروشیمی آسیا + قیمت محصولات طبق گزارشات تیم تحلیلی بازار نفت و گاز:

بازار بنزن آسیایی

بازار بنزن آسیایی در دومین هفته دسامبر با تضعیف فاندمنتال ها فعالیت خاموشی را تجربه کرد. اصلاح قیمت های بالای مواد اولیه لایکن های ژانویه fob کره تا 768 دلار در هر متریک تن شنیده شد. شاخص بنزن fob کره در 9 دسامبر با 9.16 دلار افزایش به 770.83 دلار در متریک تن رسید. پیشنهاد اخیر نیز اندکی بعد پس از بسته شدن جلسات تجاری رزرو شد.

فاندمنتال های نزولی به موجب پایین آمدن نقدینگی در بازار شناور منعکس شد و بهای fob کره ژانویه با قیمت منهای 2 دلار در هر متریک تن با قیمت پایه بنزن fob کره عرضه شد. بازار داخلی بنزن شرق چین به لطف حمایت استایرن تقویت شد، همانطور که برخی انتظار داشتند که نرخ‌ های اجرا پس از کاهش‌ های اخیر در بازار بهبود یابند. بنزن cfr چین در این هفته مشابه با 10.60 دلار رشد تا 811.86 دلار در متریک تن پیش رفت. با این حال، به طور کلی عملکرد بنزن در بازارهای پایین دست تا حدود 50 درصد پایین بود.

بازار تولوئن آسیا

پلتس قیمت تولوئن آسیایی را در 9 دسامبر با وجود فعالیت کم بازار و کاهش قیمت نفت خام در سراسر آسیا ثابت ارزیابی کرد. اختلاف قیمت های نقدی تولوئن هند در 120 دلار ثابت ارزیابی شد، در حالی که fob کره با 8 دلار ریزش به 834 دلار در متریک تن رسید. عرضه محموله های ایکس تنک داخلی در چین شرقی در 6130 یوان در متریک تن، معادل 758.74 دلار به ازای هر متریک تن بدون تغییر باقی ماند.

بازار جهانی کود گوگرد

با توجه به شاخص های پایدار داخلی چین، قیمت fob و cfr چین به ترتیب 752 و 757 دلار در متریک تن گزارش شد. پلتس cfr و fob آسیای جنوب شرقی را به ترتیب 795 و 750 دلار در متریک تن ارزیابی شد. فعالان بازار انتظار دارند بازارهمچنان ضعیف باقی بماند. ضعف کلی در بازار تولوئن ناشی از قیمت های ضعیف نفت خام است و اینکه غیرقابل پیش بینی بودن بازار را می توان تا سه ماهه اول سال 2023 انتظار داشت.

افت قیمت MX آسیا با کاهش قیمت نفت خام

بازار MX آسیا در دومین هفته دسامبر شاهد قیمت‌ های پایین ‌تری در سراسر جهان بود. بازارهای نفت خام و نفتا در هفته گذشته با کاهش 10.31 دلاری نفت خام ICE برنت فوریه در هر بشکه و ثبت قیمت 76.22 دلار کاهش قابل توجهی داشتند در حالی که شاخص C+F نفتا ژاپن با 47.50 دلار کاهش در هفته به 622.50 دلار در متریک تن رسید. زایلن های مخلوط ایزومر که با MX حلال رقابت می کنند، در پایین ترین سطح قیمت با 14 دلار کاهش به 794 دلار در هر متریک تن fob کره رسیدند.

سقوط در بازارهای رقابتی بالادستی و مجاور در هفته جاری قیمت ها در بازار MX حلال را تحت تأثیر گذاشت. موجودی بالای انبارها و تقاضای پایین در آسیا نیز منجر به سقوط قیمت ها شد. سهام MX در کاندلای هند تا 24000 متریک تن ثبت شد در حالی که موجودی متوسط حدود 10000 تن است. بنابراین خریداران هندی ترجیح می‌ دهند انبارها را قبل از ذخیره سازی مجدد تخلیه کنند.

افزایش قیمت پارازایلن

با توجه به بررسی های پلتس از بازار پارازایلین آسیایی، این فرآورده پتروشیمی در هفته دوم دسامبر 23 دلار رشد را ثبت کرد و به 915.67 دلار در متریک تن cfr تایوان/چین رسید. مناقصات 9 دسامبر به امضای GS کلتکس، SK Geocentric و گلنکور رسید. GS کلتکس محموله ای را از توتال به قیمت 918 دلار خریداری کرد در حالی که SK Geoneric محموله را با نرخ 917 دلار در متریک تن از هنگلی خرید. با اینکه هیچ مناقصه یا پیشنهادی در ژانویه وجود نداشت، اما به گفته منابع محموله های ژانویه با تخفیف را تا زمان انجام کامل مذاکرات قراردادی، کنار گذاشته می شوند.

پتروشیمی آسیا + قیمت محصولات

پتروشیمی آسیا + قیمت محصولات

یک تولید کننده PTA در چین گفت که امیدوارند مذاکرات قرارداد 2023 تا هفته آینده به نتیجه برسد چون که افزایش قیمت های پیشنهادی محدود شده بود. یکی از تولید کنندگان PTA ابراز امیدواری کرد از اینکه تسویه قراردادهای مدت دار حدود منهای 2 دلار در متریک تن cfr تایوان/چین باشد. به دنبال اطلاعیه پتروشیمی یشنگ چین در 7 دسامبر، که بخشی از دوره پارازایلن 2023 خود را به پایان رسانده است، منفی 2 دلار برای قراردادهای cfr تایوان/چین ثبت شد. بازار کاغذی PX به طور فعال برای ماه های فوریه و مارس در حال برگزاری مناقصات بود اما پیشنهادات کمتری دریافت کرد.

بازار داخلی استایرن چین

بازار مونومر استایرن آسیا در هفته دوم دسامبر با 30 دلار افزایش در روز 1010 و 1045 دلار در متریک تن cfr و fob چین را ثبت کرد. شاخص fob کره نیز همانند cfr چین با 30 دلار رشد به 1010 دلار رسید. به گفته فعالان بازار، عرضه ممکن است در کوتاه مدت در چین به دلیل تعطیلی اضطراری کارخانه مونومر محدود باشد؛ اگرچه تاکنون این خبر تایید نشده است. علاوه براین، یک منبع آگاه گفت که میزان موجودی مونومر استایرن در شرق چین در این هفته با 7500 متریک تن افزایش به 74500 متریک تن در شرق رسید.

یک منبع مستقر در چین با امید به لغو کامل محدودیت های کووید-19، به چشم انداز اقتصادی چین در سال 2023 ابراز خوش بینی کرده است. در آسیای جنوب شرقی، فعالیت تجاری به دلیل فشار بر حاشیه تولید کاهش یافت. یکی از تولید کنندگان در منطقه اشاره کرد که صادرات استایرن طی یک سال چنگی به دل نزده است. شاخص cfr آسیای جنوب شرقی در دهه اول دسامبر 30 دلار رشد را تجربه کرده و به 1040 دلار در متریک تن رسید.

تضعیف بازار کاپرولاکتوم با کند شدن بحث های تجاری

بحث ها در بازار کاپرولاکتوم آسیایی در 8 دسامبر با ادامه یافتن بحث قیمت های قراردادهای مدت دار ضعیف باقی ماند اما مشتریان خود را درگیر بحث های نقدی نکردند. تقاضای نایلون پایین دست به دلیل عدم استقبال فصل آرام بازار که به طور سنتی بیشترین بهره را در طول سال دارد ضعیف باقی ماند. اکثر تولید کنندگان در سراسر بازار کاپرولاکتوم آسیا تولید خود را به کمتر از 70 درصد کاهش می دهند. شاخص معاملاتی cfr خاور دور 1600 دلار در متریک تن اعلام شد در حالی که cfr جنوب شرقی آسیا حتی می تواند شاهد ریزش تا کمتر از 100 دلار نیز باشد.

تقاضای پایین متانول و کمبود عرضه

متانول آسیایی هفته معاملاتی دوم دسامبر را در برخی مناطق با کاهش عرضه بست، در حالی که تقاضا پایین بود و کاهش حجم معاملات قیمت ها را در سایر بازارهای آسیایی ها ثابت نگه داشت. در چین، دولت برخی از محدودیت ها کووید-19 را بازار آتی چین را دچار چالش کرده بود کاهش می دهد. با این حال، افزایش نرخ بهره و تورم احتمالاً علاوه بر کاهش رشد اقتصاد جهانی، احساسات صعودی در بازارهای پتروشیمی چین را به حداقل برساند.

بازار چین از کاهش عرضه ایران ناشی از کمبود خوراک گاز طبیعی نگران است اما همانطور که تنها چند کارخانه متانول ایران آفلاین بودند، افزایش قیمت‌های نقدی در بازار متانول چین هنوز محقق نشده بود. پلتس متانول cfr چین را در 9 دسامبر با 299 دلار پایدار گزارش کرد. در آسیای جنوب شرقی، صنعت متانول کالتیم تولید کننده متانول اندونزی، خط تولید خود با ظرفیت 710.000 متریک تن در سال را از اواسط ژانویه تا 12 دسامبر از اواسط ژانویه همانطور که در ابتدا برنامه ریزی شده بود، به مدت 45 روز تعطیل کرد.

عدم انگیزه خرید اتیلن در حاشیه سود پایین تر

تجارت در بازارهای اتیلن آسیایی در 9 دسامبر ضعیف بود و اکثر شرکت‌ کنندگان با افت بازار به حاشیه رانده شدند. به گفته خریداران، با تضعیف تقاضای پایین دست در کوتاه مدت ضعیف است، خریداران بیشتر محتاط بودند؛ بنابراین حضور کمرنگی در بازارهای نقدی داشتند. علیرغم که معاملات cfr برای ورود به ماه فوریه 900 دلار در متریک تن شنیده شد اما در شمال شرق آسیا، معاملات cfr ژانویه همچنان اندک باقی مانده است. قیمت ها در اواسط هفته با افزایش شاخص های خرید شمال شرق و جنوب شرق آسیا و عدم وجود معاملات محموله های ژانویه با قیمت ثابت افزایش یافتند.

معامله گران با اشاره به افزایش درخواست ها برای مذاکرات مدت دار اشاره کردند و اینکه خریداران کمتری با توجه به عدم قطعیت در معاملات محموله های کره جنوبی و تضعیف حاشیه های پایین دست، مشتاق به معامله بودند. قیمت پیشنهادی محموله های شناور بین 25 تا 35 دلار در متریک تن cfr شمال شرق آسیا شنیده شد در حالی که شاخص های خرید بین 20-15 دلار شنیده شدند. در بالادست، شاخص C+F نفتای ژاپن در 9 دسامبر 5.75 دلار رشد داشت و به 622.50 دلار در متریک تن رسید. اسپرد اتیلن نفتا نیز در این مدت 267.50 دلار محاسبه شد که کمتر از اسپرد معمولی 300 تا 350 دلار در متریک تن برای تولید کنندگان غیر یکپارچه بود.

ثبات پروپیلن آسیا با کاهش حجم معاملات

بازار پروپیلن در 9 دسامبر به دنبال کاهش حجم معاملات ثابت ماند. قرارداد آتی نفت خام ICE برنت فوریه با 1.07 دلار ریزش در هر بشکه به بشکه ای 76.22 دلار رسید که انگیزه خرید در بازار را سرکوب کرد. پروپیلن شاندونگ 100 یوان کاهش را در هفته دوم دسامبر ثبت کرد و تا 7375 یوان در متریک تن ایکس تنک عقب رفت. برخی از کارخانجات پلی پروپیلن پایین دستی در شاندونگ تولید خود را در پاسخ به حاشیه سود بسیار ضعیف کاهش داده اند.

قیمت پلیمرها در بازار جهانی

کارخانه شیمی کلور شاندونگ در چین نرخ بهره برداری از خط تولید 260 هزار متریک تنی اکریلونیتریل در استان شاندونگ را در 9 دسامبر با هدف مقابله با مشکلات زیست محیطی منطقه تا 80 درصد کاهش داد. بسیاری از تولیدکنندگان در شمال شرق آسیا نیز تولید خود را کاهش دادند تا بتوانند حاشیه های ضعیف را در میان اشباع عرضه و تقاضای پایین پایین دست کاهش دهند. افزایش تقاضای ABS پایین دست و کاهش مازاد عرضه به دلیل ادامه یافتن کاهش تولید تا حدودی از بازار ABS حمایت کرده است.

رشد قیمت بوتادین چین

بوتادین آسیایی در دهمین روز از دسامبر با وجود افزایش قیمت ها در بازار داخلی چین 10 دلار رشد را تجربه کرد. طبق ارزیابی های پلتس، قیمت بوتادین cfr چین با 10 دلار افزایش به 770 دلار در متریک تن رسید.

سینوپک چین قیمت فهرست محلی خود را در 8 دسامبر با 300 یوان افزایش به 6800 یوان در هر متریک تن معادل 847 دلار بالا برد. بازار بوتادین چین به دلیل نگرانی های شدید عرضه پس از تعطیلی برنامه ریزی نشده 60000 تن در سال کارخانه بوتادین در چین افزایش یافت. علاوه براین، برخی منابع بازار اعلام کردند تقاضای اسپات ژانویه به نظر می رسد مطابق با استارت‌ آپ های پایین ‌دستی کارخانجات، به‌ ویژه آدییپونیتریل بالاتر از دسامبر باشد.

به طور کلی، فعالیت های تجاری در بازار بوتادین آسیا درگیر مذاکرات قراردادهای مدت دار برای سال 2023 بود زیرا تامین کنندگان از عملیات کراکرهای بخار در سال آینده نامطمئن بودند. برخی از فعالان بازار تخمین زدند که فعالیت کراکر بخار آسیایی در سال 2023 حدود 70 تا 80 درصد خواهد بود که به احتمال زیاد دسترسی به صادرات اسپات برای سال آینده را محدود خواهد کرد. از سوی دیگر، تقاضای نقدی بوتادین برای تولید فعلی در پایین دست محدود بود. اسپرد بوتادین و نفتا در 9 دسامبر در بالاترین قیمت دو ماهه یعنی 147.50 دلار در متریک تن محاسبه شد، اما هنوز کمتر از حد معمول ثبت شده است.

پیشی گرفتن تقاضای PVC هند از چین

بازار PVC آسیایی به افزایش خود در ده روز اول دسامبر ادامه داد و 40 تا 75 دلار در هر متریک تن افزایش یافت. شاخص PVC با ترم cfr چین با 75 دلار افزایش در این مدت به بالاترین حد دو ماهه یعنی 815 دلار در متریک تن رسید، در حالی cfr هند در همین دوره با 40 دلار رشد به 840 دلار رسید. پیشنهادات جدید برای ژانویه نیز در 7 دسامبر با 90 دلار افزایش قیمت ماهانه به 815 دلار در cfr چین، 840 دلار در cfr هند و 770 دلار در fob تایوان رسید.

تولیدکنندگان انتظار دارند با وجود کاهش بیشتر محدودیت‌ های کووید-19 در کشور چین، تقاضا در هند در مقایسه با چین قوی تر باشد. پلتس اسپرد PVC هند و چین را به 25 دلار کاهش تا 60 دلار ارزیابی کرد. به احتمال زیاد در ماه های آینده تقاضا در بازار PVC هند در مقایسه با چین بیشتر گسترش خواهد یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *