قیمت پلیمرها

قیمت پلیمرها به تحلیل بازار نفت و گاز:

ریزش بازار جهانی PVC

در آخرین روزهای معاملاتی نوامبر PVC آسیا پس از پیشنهادات دسامبر به پایین ترین حد خود رسید و نگرانی ها از بهبود ثبات بازار همچنان باقی مانده است. شاخص PVC با ترم تحویل cfr چین در آخرین هفته نوامبر با ۱۵ دلار افزایش به ۷۴۰ دلار در متریک تن رسید در حالی که همین شاخص هند با ۵۰ دلار رشد، ۸۰۰ دلار را ثبت کرد. اشتهای خرید نقدی، پس از آن که برخی از تامین کنندگان محموله های خود را با قیمت پیشنهادی جدید فروختند، ادامه یافت.

در چین، تشدید قرنطینه و افزایش شمار مبتلایان به کووید-۱۹ ممکن است روند بهبود اقتصادی را کند کرده و تقاضا برای پتروشیمی ها را به حداقل برساند. در همین راستا، قراردادهای نوامبر PVC اروپایی و ترکی همزمان با پایین بودن تقاضا، تا ۱۲۰ یورو کاهش در هر متریک تن منعقد شدند.

پلیمر ارگوس

شاخص های PVC نقدی اکتبر که در سطح پایینی بین ۱۲۰۰-۱۱۰۰ یورو در متریک تن DDP بودند، اکنون بر اساس رقابت قیمت‌گذاری واردات این روند کاهش را کنار گذاشته و تولیدکنندگان داخلی قیمت پیشنهادی خود را به ۱۴۵۰ یورو در متریک تن DDP اروپا کاهش دادند. از آنجایی که هزینه های تولید و تقاضا در حال حاضر کمتر شده است، برخی از تولیدکنندگان انگیزه افزایش کلر را تولید سود سوزآور دانستند. تأثیر بر قیمت‌های نقدی کاستیک (caustic soda) به این معنی است که تولیدکنندگان تمایلی به پذیرش قیمت های پایین تر PVC ندارند.

قیمت پلیمرها

قیمت پلیمرها

سقوط ۵۰ درصدی بازار بوتادین

بازار بوتادین آسیا در ۳۰ نوامبر ثابت ارزیابی شد و قیمت نقدی آن پس از اینکه خریداران و فروشندگان به بحث های خود پایان دادند، همچنان محدود باقی ماند. با این حال، احساسات کلی بازار بوتادین در آسیا تحت فشار تقاضای ضعیف پایین دست نزولی ماند. موجودی بوتادین چین نیز حدود ۳۳۰۰۰ متریک تن در هفته آخر نوامبر گزارش شد که بالاتر از سطح ۳۰۰۰۰-۲۵۰۰۰ متریک تن در بالادست است.

شاخص نفتای cfr ژاپن هم با ۶.۵ دلار افت قیمت در روز به ۶۶۷ دلار در هر متریک تن رسید. به دنبال آن، قیمت نقدی بوتادین اروپا در هفته آخر نوامبر نزدیک به ۵۰ درصد سقوط داشت و بازار نیز به دلیل عرضه بیش از حد و کاهش تقاضای داخلی شاهد زیان های قابل توجهی در طی هفته بود. پلتس قیمت بوتادین fob روتردام را با ۵۰۰ دلار کاهش تا ۴۷۰ دلار در متریک تن ثبت کرد. از آنجا که بازار اروپا با وجود افت تقاضای نقدی شاهد افزایش عرضه در هفته های اخیر بود اما چشم امید فروشندگان برای فروش بوتادین بیشتر به مقاصد صادراتی است.

کاهش تقاضای نقدی اتیلن گلیکول

قیمت نقدی گلیکول اروپا در آخرین روزهای نوامبر با پایین آمدن تقاضا کاهش یافت. قیمت‌های نقدی MEG بین ۶۳۰-۶۲۵ یورو در هر متریک تن FCA آنتورپ گزارش شد که در ابتدای آخرین هفته نوامبر با نرخ ۶۳۰ دلار در متریک تن معامله شد. خریداران انتظار دارند با افزایش ورود محموله ها به بازار اروپا، قیمت ها نیز با نزدیک شدن به پایان سال کاهش یابند.

سایه کووید-۱۹ بر سر PET

افزایش شیوع کووید-۱۹ در چین تقاضای PET (پلی اتیلن ترفتالات) در روزهای پایانی نوامبر را تحت تاثیر قرار داد. قیمت PET با ترم cfr چین در ۳۰ نوامبر کاهش یافت زیرا شیوع کووید-۱۹ در چین نه تنها تقاضا را با مشکل مواجه کرده، بلکه فعالیت های تجاری را نیز کند کرده است. بهای PET گرید بطری در بازار چین حدود ۸۸ تا ۹۰ درصد کاهش یافت.

جو آرام اتیلن برخلاف ریزش قیمت ها

بازار اتیلن آسیا در پایان نوامبر در میان قیمت های پیشنهادی خریداران، شاهد جو آرامی بود اما فروشندگان تمایلی به پذیرش قیمت ۷۴۰۰ یوانی اتیلن محلی چین نداشتند. اختلاف قیمت بین پلی اتیلن و اتیلن در ۳۰ نوامبر ۶۰ دلار در هر متریک تن محاسبه شد که بسیار کمتر از حد معمول ۱۵۰ دلاری بود. در بالادست، شاخص نفتای cfr ژاپن با ۶.۵ دلار افت قیمت در روز به ۶۶۷ دلار در متریک تن ارزیابی شد.

بازار فرآورده های پلیمری

کاهش ذخایر ABS اروپا

کاهش ذخایر ABS (اکریلونیتریل-بوتادین-استایرن) اروپا تقاضای ضعیف را تحت تاثیر قرار داده و باعث شد تا فروشندگان به بازار ABS اروپا خوشبین نباشند زیرا با دوره معاملاتی کوتاه تری روبرو هستند و عملکرد ماه نوامبر را فقط کمی جلوتر (بهبودیافته تر) از اکتبر، سپتامبر و آگوست می بینند. عرضه بیش از تقاضا و واردات با قیمت رقابتی قیمت های پیشنهادی نقدی را تحت فشار قرار می دهند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *