بوی بنزین به بهارستان رسید

,
بوی بنزین به بهارستان رسید
بوی بنزین به بهارستان رسید؛ کمیسیون تلفیق بعد از یک ماه بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۲، با تثبیت قیمت بنزین در سال آینده، محاسبه سهمیه بنزین خانواده‌های بدون خودرو، تخصیص مزایا به کارکنان دولت، وضعیت وام ازدواج و تسهیلات فرزندآوری و مصارف هدفمندی یارانه‌ها، با تعیین ۷ میلیون و ۹۲۰ هزار تومان به عنوان حداقل حقوق، پرونده آن را بست.  بررسی لایحه از ۶ اسفندماه در صحن علنی آغاز می‌شود و تا پایان سال به اتمام می‌رسد. کمیسیون تلفیق در روزهای آخر موضوعاتی را مورد بررسی قرار داد که مردم از روزهای اول درانتظار تعیین وضعیت آن بودند. رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ اعلام کرد: «حداقل حقوق در سال آینده هفت میلیون و ۹۲۰ هزار تومان است. همچنین بیشترین حقوق خالص دریافتی ۵۵ میلیون تومان تعیین شد. پرداخت مازاد بر این مبلغ تحت هر عنوانی ممنوع است.»
 میزان افزایش حقوق حقوق‌بگیران و بازنشستگان نیز ۲۰ درصد تعیین شد. میزان افزایش مستمری مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی نیز ۴۰ درصد درنظر گرفته شد. طبق نظر کمیسیون تلفیق، حداقل حقوق دریافتی سربازان وظیفه مجرد در مناطق غیرعملیاتی چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و حداقل حقوق سربازان وظیفه مجرد در مناطق عملیاتی ۶ میلیون تومان خواهد بود. حداقل حقوق دریافتی سربازان وظیفه متاهل نیز هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه گفته است: «بنیاد شهید و امور ایثارگران و ستاد کل نیروهای مسلح و سازمان بهزیستی کشور مکلفند به جانبازان و آزادگان معسر غیرحالت اشتغال فاقد شغل و درآمد که از جایی حقوق نمی‌گیرند ماهانه کمک‌ معیشتی به میزان ۶ میلیون تومان برای جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و پنج میلیون تومان برای جانبازان زیر ۲۵ درصد و رزمندگان معسر و معلولان شدید و خیلی شدید پرداخت کنند.»

سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ گفت: پاداش پایان خدمت موضوع قانون پرداخت پاداش پایان خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری به کارکنان دولت به ازای هر سال خدمت حداقل تا ۳۰ سال تا سقف ۵۲۰ میلیون تومان است. او کف و سقف معافیت مالیاتی مورد نظر کمیسیون تلفیق را اعلام کرد: «تا سقف مبلغ هفت میلیون تومان ماهانه و سالانه ۸۴ میلیون تومان معاف از مالیات است. تا سقف ۱۴ میلیون تومان ماهانه مشمول پرداخت مالیات ۱۰ درصد، بین ۱۴ تا ۲۳ میلیون تومان ۱۵ درصد، بین ۲۳ تا ۳۴ میلیون ۲۰ درصد و بالاتر از ۳۴ میلیون تومان ۳۰ درصد مالیات باید پرداخت کنند. به گفته او، دولت در سال آینده باید نسبت به اعطای مزایای جانبی از قبیل پرداخت‌های مناسبتی، رفاهی، بیمه تکمیلی، هزینه ایاب و ذهاب و حق مسکن به گونه‌ای عمل کند که موارد مذکور به صورت عادلانه شامل کارکنان دستگاه‌های اجرایی شود.

با تصمیم کمیسیون تلفیق برای تنظیم بازار خودرو، وزارت صمت مجاز است نسبت به ثبت پلاک ملی خودروهای مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اقدام کند. در حوزه انرژی نیز مقرر شد قیمت بنزین در سال آینده ثابت بماند، اما هادی بیگی‌نژاد، از اعضای کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۲ گفته است: «سال آینده همه افراد باید از کارت سوخت شخصی استفاده کنند.» گویا با این شیوه قرار است موضوع قاچاق سوخت کنترل شود. مالک شریعتی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس گفته است: «دولت اجازه دارد بدون افزایش هرگونه قیمت سهمیه‌ای و آزاد بنزین، با استفاده از صرفه‌جویی‌ها، سهمیه‌ای را به خانوارهای بدون خودرو اختصاص بدهد.» بر این اساس سهم هر نفر ۱۵ لیتر بنزین خواهد بود که امکان تبادل آن در بازار فراهم می‌شود. دولت باید بازاری ایجاد کند تا این سهمیه به یارانه نقدی تبدیل نشود و در پایان هر ماه تسویه کند تا کسی سهمیه‌های بنزین را جمع نکند. سهمیه‌ خودرو‌های سواری عمومی مانند تاکسی‌ها، تاکسی‌های اینترنتی، وانت‌بار‌ها، موتورسیکلت‌ها و خانوارهایی که دو خودرو در خانه دارند نیز حفظ می‌شود.»

 به گفته او، این مصوبه به دولت فرصت داده تا ابتدای خردادماه زیرساخت‌های اجرای چنین طرحی را به وجود بیاورد.  مصطفی نخعی، یک عضو دیگر کمیسیون تلفیق گفته است: «وزارت نفت مکلف است تا سقف ۱۵۰ هزار میلیارد ریال نسبت به بازپرداخت طرح‌های بهینه‌سازی مصرف سوخت و گاز طبیعی صرفه‌جویی شده و خرید تضمینی برق تجدیدپذیر از طریق صدور حواله فرآورده صادراتی و فروش گاز طبیعی با قابلیت خرید توسط صنایع مصرف‌کننده در ازای تمام یا بخشی از صورت‌حساب مصرف انرژی اقدام کند.» از جمله تصمیمات کمیسیون تلفیق در حوزه جوانان، تعیین رقم ۲۲۰ میلیون تومان به عنوان وام ازدواج جوانان برای زوج و زوجه‌های ۲۵ و ۲۳ سال است.

منبع:دنیای اقتصاد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

error: محتوا محافظت می شود !!