میدان گازی جدید ترکیه در دریای سیاه

میدان گازی جدید ترکیه در دریای سیاه

به گزارش بازار نفت و گاز، ترکیه پروژه توسعه میدان گازی ساکاریا در دریای سیاه را راه اندازی کرد. پیش بینی می شود میدان ساکاریا در فاز اول 10 میلیون مترمکعب گاز طبیعی تولید کند که شاهد حفاری 10 حلقه چاه بودیم و با حفاری 30 حلقه چاه دیگر، تولید آن به 40 میلیون مترمکعب افزایش می یابد تا حدود 30 چاه تامین شود.

میدان گازی جدید ترکیه

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) پروژه توسعه میدان گازی ساکاریا در دریای سیاه را راه اندازی کرده است که اولین کشف میدان گازی در آب های عمیق و بزرگترین ذخیره گاز طبیعی در آب های ترکیه محسوب می شود.

پیش بینی می شود میدان ساکاریا در فاز اول 10 میلیون متر مکعب گاز طبیعی تولید کند. از طریق حفر چاه های اضافی، تولید آن می تواند متعاقباً به 40 میلیون متر مکعب افزایش یابد.

میدان گازی ساکاریا

بر اساس گزارش TPAO، میدان گازی ساکاریا در بلوک C26 در غرب دریای سیاه، در 165 کیلومتری ساحل فیلیوس در استان زونگولدک واقع شده است. این میدان در منطقه انحصاری اقتصادی ترکیه و در عمق نزدیک به 2200 متر واقع شده است.

مراسم راه اندازی این پروژه با حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برگزار شد.

سخنان اردوغان 

اردوغان گفت: با رسیدن به ظرفیت کامل، قادر خواهیم بود نزدیک به 30 درصد از کل نیاز سالانه کشورمان را تامین کنیم.

این پروژه نه تنها به ما کمک می کند تا وابستگی خارجی کشورمان به گاز طبیعی را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم، بلکه فیلیوس و زونگولداک را به یک پایگاه مهم انرژی، فناوری و لجستیک تبدیل خواهد کرد.

تولید گاز طبیعی

فاز 1 شامل تولید گاز طبیعی با استفاده از سیستم تولید زیر دریا از 10 حلقه چاه است. این گاز از طریق یک خط لوله فولادی کربنی به قطر 16 اینچ به خشکی منتقل می شود و در یک کارخانه تولید خشکی در منطقه چایکوما در Zonguldak پردازش می شود.

در فاز 2 حداکثر 30 حلقه چاه جدید حفر می شود که به سیستم تولید زیر دریا متصل می شود. یک خط لوله جدید با قطر 24 اینچ یا بیشتر برای انتقال گاز اضافی از فاز 2 نصب خواهد شد.

توسعه میدان گازی ساکاریا

TPAO در آگوست 2020 پس از حفاری چاه Tuna-1 در بلوک ساکاریا توسط کشتی حفاری فاتح در عمق آب 2115 متری کشف گاز را اعلام کرد.

شرکت دولتی نفت و گاز ترکیه چاه Tuna-1 را تا عمق 4525 متری حفر کرد و در آنجا با بیش از 100 متر از مخزن حامل گاز طبیعی در ماسه های پلیوسن و میوسن مواجه شد.

در اواخر سال 2021، TPAO قرارداد یکپارچه مهندسی، تدارکات، ساخت و نصب فاز 1 پروژه توسعه میدان گازی ساکاریا را به کنسرسیومی از Subsea7 و Schlumberger اعطا کرد. وود به عنوان شریک مدیریت پروژه گاز دریایی منصوب شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *