بررسی بازار اوره منطقه خاورمیانه و آسیا | هفته چهارم آگوست 2023

,
بررسی بازار اوره منطقه خاورمیانه و آسیا | هفته چهارم آگوست 2023

کاهش قیمت در مراکز اصلی

در هفته منتهی به ۲۴ آگوست، قیمت اوره در اغلب نقاط کلیدی کاهش داشت، ولی در خاورمیانه بدون تغییر باقی ماند و در چین قیمت اوره پریل افزایش یافت.

بررسی بازار اوره منطقه خاورمیانه و آسیا

بازار اوره منطقه خاورمیانه و آسیا

کاهش معاملات در خاورمیانه

در هفته منتهی به ۲۴ آگوست فعالیت‌های فروش آنی اوره در منطقه خاورمیانه کم بود. قیمت اوره گرانول با توجه به صادرات محموله‌های اوره، از خاورمیانه به هندوستان و تغییرات اندک قیمت در سایر مناطق اصلی همچون چین و جنوب شرق آسیا با ثبات باقی ماند. قیمت اوره در بازار های آمریکا و برزیل کاهش یافت و به حدود ۳۳۵ دلار براساس ترم تحویل فوب رسید که در انجام معاملات در روز های آینده تاثیر گذار خواهد بود.

کاهش قیمت اوره در ایران

تولیدکنندگان اوره در ایران قیمت‌های اوره گرانول را تا ۲۰ دلار در هر تن کاهش داده و به ۳۵۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل فوب رساندند، ولی با کاهش قیمت و کاهش تقاضا عملاً معامله چندانی انجام نشد. شرکت اوره کرمانشاه در ایران یک محموله ۳۰۰۰۰ تنی برای بارگیری در ماه سپتامبر را از روز ۲۲ آگوست به مزایده گذاشت، ولی پیشنهادهای مالی دریافت شده زیر ۳۵۰ دلار براساس ترم تحویل فوب بود و معامله‌ای انجام نشد. شرکت تولید اوره لردگان نیز مزایده ای برای فروش ۳۰ هزار تن اوره برای حمل در ماه سپتامبر برگزار نموده است.

بررسی اوره در بازار جهانی | هفته منتهی به ۲۴ آگوست ۲۰۲۳

کاهش ذخایر اوره پاکستان

عرضه اوره در پاکستان برای ماه سپتامبر کمتر شده است، ولی فرایند مناقصات خرید برای این ماه در حال انجام است. ذخایر پاکستان در ماه آگوست براساس آمار و گزارشات مرکز ملی توسعه کودهای شیمیایی پاکستان ۹۰هزار تن کاهش یافته است. بنا بر توصیه این مرکز تا شروع فصل ربیع حداقل باید برای واردات ۲۰۰ هزار تن اوره برنامه ریزی صورت پذیرد.

در نپال شرکت STK Global برنده مناقصه تامین ۳۰ هزار تن اوره برای شرکت Krishi Samagi’s به قیمت هر تن ۳۵۸ دلار براساس ترم تحویل فوب چین شده است که با پرداخت ۹۰ تا ۱۰۵ دلار در هر تن تبدیل به ترم تحویل CIP به مقاصد داخلی نپال خواهد شد. سایر تامین کنندگان قیمت های بالایی را پیشنهاد داده بودند که از ۵۴۷ تا ۵۷۵ دلار در هر تن بود. وزارت کشاورزی سریلانکا مناقصه ای برای خرید۵۲۰۰ تن اوره گرانول، برای تحویل در تاریخ ۳۰نوامبر، و همچنبن خرید ۱۶۰۰ تن TSP و همچنین ۸۰۰ تن MOP برگزار نموده است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *