بررسی اوره در بازار جهانی | هفته منتهی به 24 آگوست 2023

بررسی اوره در بازار جهانی | هفته منتهی به 24 آگوست 2023

بررسی اوره در بازار جهانی در هفته ای که گذشت

  • قیمت مصر کاهش یافت.
  • الجزایر 360 دلار به ازای هر تن فوب پیشنهاد می دهد.
  • چین در ژانویه تا ژوئیه 2023 میلادی 50 درصد بیشتر صادرات داشت.
  • اندونزی به استرالیا می فروشد.

به نظر می رسد که بازار جهانی اوره نتایج مناقصه هند را جذب کرده است زیرا اندازه حجم تضمین شده نشان دهنده بازار ضعیف تر است. علاوه بر این، بازگشت چین به عنوان یک صادرکننده، که البته بیشتر صادرات آن اوره پریل است، فروشندگان را سست و فضای کلی بازار جهانی اوره را متزلزل کرده است.

5 واردکننده بزرگ اوره چین طی ماه های ژانویه تا جولای 2023

5 واردکننده بزرگ اوره چین طی ماه های ژانویه تا جولای 2023

 

هند کره جنوبی میانمار استرالیا و مکزیک بزرگترین مشتریان اوره چین هستند.

به نظر می رسد که مجموعه ای از مشکلات تولید که منجر به قطعی های برنامه ریزی نشده در آفریقا و آسیا شده است، حل شده باشد که به نوبه خود به روند نزولی قیمت و احساسات فروشندگان کمک کرده است. در حالی که وضعیت کلی بازار نزولی بود، قیمت‌ها در خارج از خلیج فارس نسبتاً ثابت به نظر می‌رسند، زیرا تولیدکنندگان به طور جداگانه تحت پوشش قرار می‌گیرند و حجم زیادی را به هند اختصاص داده‌اند.

چارت قیمت اوره از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

چارت قیمت اوره از سپتامبر 2022 تا جولای 2023

چارت قیمت اوره

  • سبز: قیمت فوب اوره گرانول مصر
  • زرد: قیمت فوب اوره گرانول آمریکا
  • بنفش: قیمت فوب اوره پریل چین
  • قرمز: قیمت فوب اوره پریل بالتیک

بازار اروپا شاهد قیمت‌های پایین‌تری است و در حالی که فروشندگان مصری به‌طور جداگانه تمایلی به ارائه پیشنهادات قطعی ندارند، بارها ذکر شده است که محموله های مصری باید بسیار کمتر از 400 دلار در هر تن فوب باشد تا بتواند برای بازار اروپا جذاب باشد.

در حالی که قیمت اوره برای بسیاری از مراکز واردات و صادرات در این هفته کاهش یافت، تحولات در بازار آمونیاک ناشی از مشکلات احتمالی عرضه گاز طبیعی مایع خارج از استرالیا مورد توجه است. در شرایطی که قیمت اوره معمولاً ناشی از تحولات بازار آمونیاک نیست، تولیدکنندگان کود اروپایی به خرید آمونیاک به جای تولید آن ادامه می‌دهند، زیرا مقرون به صرفه‌تر از افزایش تولید است.

خلاصه فروش های نقدی اوره در بازار جهانی

خلاصه فروش های نقدی اوره در بازار جهانی

در ایالات متحده، بازار بارج نیواورلئان (نولا) مقداری فعالیت بارج را تجربه کرد، اما عموماً ساکت بود، اگرچه فعالیت تاجران تا ژانویه به پایان رسید. در آمریکای لاتین، پس از توافق تجاری در 370 دلار بر تن CFR، تن برزیل در قیمت 360 دلار در هر تن CFR پیشنهاد می شود.

چشم انداز بازار اوره

فروشندگان مصری به دنبال افزایش تقاضای اروپا در ماه سپتامبر هستند. صادرات چین پس از مناقصه هند کاهش یافته است.

دریای سیاه

افزایش حجم اوره گرانول در دریای سیاه باعث ایجاد فشار نزولی بیشتر قیمت می شود که با کمبود تقاضا تشدید شده است. چندین تن محموله اوره از دریای سیاه به هند منتقل می شوند.

در پوتی، SOCAR مقداری در برابر مناقصه فروش 18 اوت خود برای 30000 تن اوره گرانول برای ارسال در سپتامبر فروخته است. محدوده قیمت 405-415 دلار / تن فوب در این منطقه شنیده شده است. همه 30000 تن عرضه شده فروخته نشد.

با رسیدن به روزهای آخر هفته، قیمت های پایین تری مشاهده شد. ICIS برخی از ارزیابی‌های قیمت دریای سیاه خود از جمله قیمت اوره پر شده دریای سیاه را از 3 مارس 2022 به دلیل درگیری روسیه و اوکراین به حالت تعلیق درآورده است. این بازارها تا اطلاع ثانوی وجود ندارند و هرگونه ارزیابی قیمت در این زمان گمراه کننده خواهد بود.

اروپا

آگوست به طور سنتی یک ماه کند برای خرید کود است، زیرا کشاورزان بر برداشت متمرکز هستند و به نظر می رسد این مورد به ویژه برای شمال غرب پس از یک دوره هوای گرم تر باشد. فروشندگان به اروپا انتظار دارند در ماه سپتامبر شاهد افزایش تقاضا باشند، اما تعدادی از فعالان بازار با اشاره به کاهش شدید ارزش کودهای شیمیایی در سه ماهه چهارم سال 2022 چندان مطمئن نبودند.

قیمت ها به دنبال شرایط بی سابقه بازار پس از 24 فوریه 2022 از یک سطح تورمی پایین می آمدند، اما منابع بازار می گویند که این امر بسیاری از خریداران و تولیدکنندگان را در مورد گرفتن موقعیت زودهنگام عصبی کرده است.

در ایرلند، تقاضا برای اوره ذخیره شده سالم بوده و هنوز چند هفته باقی مانده است. بازار بریتانیا در ماه های ژوئن و ژوئیه شاهد سطح مناسبی از تقاضا بود، اما از آن زمان این میزان کاهش یافته است.

فروشندگان می گویند که از افزایش قیمت گندم تشویق می شوند، که در صورت ادامه کاهش قیمت اوره، مصرف کود را تشویق می کند. حدود یک سوم خریدها برای فصل جدید بازار انگلستان انجام شده است، به طوری که یک تاجر تخمین می زند که 200000 تن از 600000 تن کل مورد نیاز خریداری شده است.

در سرزمین اصلی اروپا، تقاضا کم است و فصل تعطیلات اوج آن است، به ویژه در ایتالیا و اسپانیا. همه نگاه ها به قیمت گاز و اینکه چگونه این پارامتر ممکن است بر تولید آمونیاک تأثیر بگذارد، متمرکز شده است. منابع اروپایی گفتند که محموله های مصری اکنون باید قیمتی معادل 300 دلار در هر تن داشته باشد تا خریداران را به بازار بازگرداند.

مدیترانه

در ترکیه، تنها تجارتی که در مورد آن صحبت شد، خرید یک محموله 25000 تنی اوره دانه ای (گرانول) به قیمت 390 دلار در هر تن فوب از یک تاجر بود. گفته می شود که منشاء این محموله مصر است.

آفریقا

در مصر، برخی صحبت‌ها در مورد معامله‌گرانی وجود داشت که به دنبال تثبیت موقعیت‌های خرید در فوب پایین 400 دلار در هر تن هستند، اما این قیمت‌ها به دلیل فرسایش قیمت‌های بین‌المللی و کمبود تقاضا شروع به کاهش بیشتر کردند.

تولیدکنندگان مصری به طور جداگانه برای ارائه هر گونه پیشنهادی مردد بودند، اما پذیرفتند که قیمت‌ها اکنون زیر 400 دلار در هر تن فوب است. تولیدکنندگان مصری منتظر افزایش تقاضا در ماه سپتامبر هستند. صادرات اوره مصر در پنج ماهه اول سال 2023 بالغ بر 1840399 تن بوده است افزایش 81 درصدی نسبت به مدت مشابه در سال 2022. قابل توجه ترین تغییر افزایش قابل توجه اوره صادر شده به ترکیه بود.

در دوره ژانویه تا مه 2023، ترکیه 405729 تن اوره وارد کرد، در مقایسه با 40215 تن در سال 2022. جهش قابل توجهی در واردات اوره با مبدا مصر در ایتالیا، اسپانیا و رومانی نیز مشاهده شد.

خاورمیانه

در ایران، تولیدکنندگان به طور جداگانه قیمت رسمی خود را 350 دلار در هر تن فوب اعلام کردند. پتروشیمی شیراز نیز به طور جداگانه 350 دلار به ازای هر تن فوب اعلام کرد، اما هیچ تجارتی مورد توافق قرار نگرفت.

گفته می شود لردگان مناقصه فروش 30000 تن اوره دانه ای را برای محموله سپتامبر اعلام کرده است. مناقصه در 27 مرداد پایان می یابد. شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه مناقصه فروش 30000 تن اوره گرانول را در تاریخ 23 مردادماه برای محموله شهریور ماه بست. قیمت مشخص نشد. علیرغم افت بین المللی، قیمت های خارج از خلیج فارس ثابت بود زیرا فروشندگان متعهد شده اند تا حدود 350000 تن به هند تحویل دهند.

قیمت های نقدی اوره در هفته گذشتهافت 20 دلاری قیمت اوره ایران : 330 تا 350 دلار در هر تن

قیمت های نقدی اوره در هفته گذشته

افت 20 دلاری قیمت اوره ایران : 330 تا 350 دلار در هر تن

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.icis.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *