تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی

تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی

تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی به نقل از بازار نفت و گاز ایران که بازار شدیدا تحت تاثیر اتفاقات اجتماعی قرار دارد و نیاز شدید به آرامش نسبی برای تحلیل های هفتگی داریم.

تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی و قیمت ها 

دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی، قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی برای عرضه در بورس کالا را اعلام کرد. قیمت پایه محصولات پلیمری و شیمیایی برای معامله در بورس کالای ایران از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی با نرخ ارز ۲۶۹۱۳۱ ریالی اعلام شد.

برای اطلاع و مشاهده قیمت‌های پایه این هفته را می‌توانید در این لینک کلیک نمایید.

تعطیلی پتروشیمی های متانول ساز ایرانی 

همزمان با تداوم افزایش نرخ بهره دلار آمریکا و تقویت آن، ارزش یوان چین در برابر دلار آمریکا کاهش یافته است. آنچه که به نگرانی تولیدکنندگان متانول به اولفین اضافه می‌شود، آن است که محموله‌های متانول وارداتی دیگر نسبت به محموله‌های داخلی برتری ندارند. در نتیجه، تعدادی از واحدهای متانول به اولفین در شرق چین که به متانول وارداتی متکی بوده، مجبورند تا به کاهش نرخ بهره‌برداری متوسل شوند.

تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی

بر اساس تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی،تحلیلگر بازار سرمایه با اشاره به رشد ۲۳ درصدی شاخص پتروشیمی در برابر افزایش ۶ درصدی شاخص بورس در سال ۱۴۰۰ ، شاخص صنعت را در چارت هفتگی و روزانه مورد تحلیل تکنیکال قرار داد.

گروه مواد شیمیایی (پتروشیمی) شامل ۳۳ شرکت است که از شاخص سازترین نمادهای این گروه می‌توان “شغدیر، پترول، پارس، تاپیکو” را نام برد. شاخص کل بورس در سال ۱۴۰۰ حدود ۶ درصد رشد داشت در حالی که شاخص گروه مواد شیمیایی رشدی بیش از ۲۳ درصد را تجربه کرد.

از دیدگاه تکنیکال و بلندمدت در چارت هفتگی، با توجه به تشکیل الگوی کلاسیک سقف دو قلو، واگرایی در اوسیلاتور‌های RSI و MACD و پایان موج ۵ در سیستم امواج “الیوت”، انتظار اصلاح زمانی و قیمتی وجود دارد و صعود بیشتر را نمی‌توان از این شاخص انتظار داشت. اما در چارت روزانه این شاخص به تازگی از “ابرکومو” خارج شده و صعودی کوتاه مدت را می‌توان انتظار داشت.

احداث صنایع پتروشیمی کرمانشاه

مجتمع تولید آمونیاک و اوره کرمانشاه به منظور تأمین کود شیمیایی موردنیاز استان کرمانشاه و استان های همجوار در غرب کشور تأسیس شده است.بر اساس تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی، احداث این پروژه علاوه بر تأمین کود شیمیایی مورد نیاز، در امر ایجاد اشتغال در منطقه، گسترش توان فنی استان و ارتقای دانش متخصصین منطقه نقش بسزایی دارد.

پس از جنگ تحمیلی با توجه به اثرات جنگ بر اقتصاد استان کرمانشاه، تعدادی از اعضای اتاق بازرگانی کرمانشاه برای بهبود وضعیت اقتصادی استان، راه های مختلفی را بررسی نموده و ضرورت تاسیس کارخانجات تولیدی جهت گسترش فعالیت های اقتصادی در دستور کار قرارگرفت.

باتوجه به نیاز استان کرمانشاه و استان های همجوار به کود شیمیایی، احداث کارخانه تولید کود شیمیایی مورد تصویب قرار گرفت و برای تحقق این هدف، شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه در سال ۱۳۷۵ به ثبت رسید. در سال ۱۳۷۹ پذیره نویسی به صورت گسترده توسط شرکت صنایع پتروشیمی کرمانشاه انجام گرفت.

سپس هیئت مدیره شرکت روش مشارکت با دولت را بررسی نموده و با توجه به ضرورت احداث صنعت پتروشیمی در غرب کشور، شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مجوز دولت، مشارکت در احداث پروژه آمونیاک و اوره را پذیرفت. فعالیت های اجرایی پروژه با توجه به تامین منابع مالی پس از پذیره نویسی آغاز گردید.

برای اطلاع از چشم انداز صنعت پتروشیمی اروپا و آمریکا کلیک کنید.

قیمت پایه محصولات پتروشیمی مشخص شد

بنزن آسیایی در میان کاهش معاملات آتی نفت خام کاهش یافت.ظرفیت SM ممکن است همزمان با افزایش حاشیه ها محدود شود.بنزن آسیا در 12 نوامبر 5.67 دلار در هر تن کاهش یافت و به 961.33 دلار در هر میلیون تن رسید.

به گفته منابع بازار، CPC تایوان مناقصه بنزن خود را در سال 2022 ارائه نکردند زیرا حجم پیشنهادات بسیار زیاد بود و شرکت نیز تمایلی به اعطای امتیاز در سطوح فعلی نداشت.

به گفته یکی از منابع تجاری، انتظار می رود شرکت در صورت مطلوب بودن پریمیوم، شاید در اواخر سال جاری مجددآ مناقصه را ارائه دهد.اگرچه اطلاعات اندکی از عدم اعطای جوایز در دسترس بود، اما این شرکت ایدۀ خرید محموله های 2022 با قیمت فوب کره به اضافۀ 20-25 دلار در هر تن برای CFR تایوان را مطرح کرد.

همچنین این منبع بیان کرد که تولیدکنندگان استایرن قادر به پرداخت چنین مقادیر بالایی برای قرارداد بنزن نخواهند بودو پیش بینی کرده بود که ظرفیت استایرن ممکن است نیاز به کاهش عملیات در سال 2022 داشته باشد.

پلاتس گلوبال S&P پیشتر گزارش داد که شرکت چینی Leasty Chemical در استان جیانگسو در 12 نوامبر به دلیل حاشیه های منفی یکی از خطوط تولید مونومر استایرن خود با ظرفیت 200.000 تن در سال را تعطیل کرد. از آنجا که پیش بینی های تولید همچنان مبهم هستند، زمان دقیق راه اندازی مجدد این خط تولید نیز هنوز مشخص نشده است.

تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی و کاهش تولوئن

قیمتهای تولوئن آسیایی در 12 نوامبر باوجود سقوط شاخصها در پایین ترین سطح ارزیابی شدند.معاملات آتی نفت خام در اواسط بامداد 12 نوامبر در آسیا کاهش یافت. لاکهای دسامبر در 860 دلار/ تن از ارزشهای روزانه ارزیابی شد، که با در نظر گرفتن پیشنهاد نیمه اول دسامبر در 860 دلار/ تن فوب کره شنیده شد.

یک محموله 2000 تنی با خلوص 99.5 درصد برای بارگیری در نیمه اول دسامبر با قیمت 860 دلار در هر تن در طی روز معامله شد. CFR چین از 872 دلار/ تن به ازای ارزشهای روزانه بعد ازظهر ارزیابی شد و اسپرد شاخص فوب کره با 4 دلار کاهش در بحبوحۀ تقاضای ضعیف به 12 دلار در هر تن کاهش یافت.

قیمت فوری مخزن سابق در شرق چین 100 یوان در هر تن کاهش یافت و به 6410 یوان/ تن رسید که براساس برابری واردات برابر با 862.42 دلار در هر تن بود که 13.67 دلار/ تن کاهش داشت.

به گفته منابع، قیمتهای فوری پس از روز معاملاتی آسیایی به 6300-6350 یوان در هر تن کاهش یافتند. شاخص CFR آسیای جنوب شرقی در هفته با 5 دلار افزایش در هر تن تا 880 دلار/ تن و فوب آسیای جنوب شرقی نیز با 6 دلار افزایش تا 840 دلار در هر تن ارزیابی شدند که نشان دهندۀ افزایش کلی این هفته بود.

شاخص فوب کره نیز در هفته 5 دلار به ازای هر تن افزایش یافت. در 12 نوامبر هیچ معامله قطعی برای برای شاخص های جنوب شرق آسیا انجام نشد.

برای اطلاع از تحلیل بازار پتروشیمی آسیا کلیک کنید.

قیمت همزمان پارازایلین آسیایی

  • معاملات دسامبر-ژانویه به عقب برگشت.
  • همزمان با افزایش خرید، بازار نیز بهبود می یابد.

پارازایلین آسیایی 0.67 دلار/ تن در روز و 15.67 دلار/ تن در هفته افزایش یافت که در CFR تایوان/ چین به 923.17 دلار/ تن و در فوب کره به 903.17 دلار/ تن رسید. حجم پیشنهادات برای محموله های ژانویۀ OQ سنگاپور و مرکوریای سنگاپور با مبدأ آزاد 933 دلار در هر تن بود. تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی بهترین پیشنهاد برای محموله با مبدأ آسیایی و تحویل در ماه دسامبر، 925 دلار در هر تن از BP سنگاپور بود؛در حالی که هیچ پیشنهادی در ماه دسامبر مطرح نشد. این ساختار بین دسامبر و ژانویه به دلیل پیشنهاد گلنکور سنگاپور به عقب ماندن نسبی تبدیل شد.

برخی منابع این وضعیت را به شرایط سخت عرضه و تقاضا نسبت می دهند که در دسامبر در میان اقدامات پیش بینی شده/نشده همراه با راه اندازی مجدد چندین کارخانه PTA اتفاق افتاد. به گفته یکی از منابع آگاه، شرکت نفت و پتروشیمی فوهایچوانگ چین که قبلا با نام دراگون آروماتیک شناخته می شد، قصد دارد یکی از خطوط پارازایلین خود را با ظرفیت 800.000 تن در سال در 14 نوامبر تعطیل کند و زمان راه اندازی مجدد آن هنوز مشخص نیست.

بیشتر پارازایلین تولیدی این شرکت برای تولید کپتیو اسید ترفتالیک خالص شده مورد استفاده قرار می گیرد که مواد اولیه را برای سه خط تولید PTA هر یک با ظرفیت سالانه 1.5 میلیون تن در سال تأمین می کند.

به گفته منابع، راه اندازی مجدد کارخانجات پایین دستی PTA نیز در بحبوحۀ انتشار گستردۀ پارازایلین-نفتا برای بازار پارازایلین بسیار امیدوارکننده خواهد بود؛ در حالی که موجودی بالای PTA و کاهش تقاضای پلی استر همچنان به نگرانی های بازار از حاشیه های نزولی پارازایلین-نفتا در چین دامن می زند. چین همچنان ضرر می کند؛ قیمتهای منطقه ای 5-15 دلار در هر تن کاهش یافت. متانول شرق چین 180 یوان در تن کاهش یافت.

قیمتهای نقدی متانول آسیایی در 12 نوامبر هفته را با کاهش شدیدی به پایان رساند که به دلیل افت شدید بازارهای متانول چین و اروپا، با وجود تقاضای اسپات برای دسامبر رخ داد.

در چین، قیمتهای محلی در تایکانگ در اکثر ایام هفته ثابت بودند، در 12 نوامبر 180 یوان/ تن کاهش داشت؛ علت آن را میتوان تقاضای ضعیف، قیمت های پایین تر زغال سنگ و عرضه فراوان متانول داخلی دانست.

تقاضای متانول پایین بود زیرا چند کارخانه تولید متانول به الفین به دستور دولت به منظور کاهش مصرف برق و کاهش انتشار کربن تولید را متوقف کردند.

انتظار می رفت راه اندازی مجدد MTO پتروشیمی جیانگسو Sailboat در 9 نوامبر قیمتهای داخلی در شرق چین  را افزایش دهد اما قیمتها در معاملات همچنان پایین بود. به گفته منابع، سطح موجودی انبارها در شرق و جنوب چین تا حد 766.500 تن در 10 نوامبر پایین بود که در شرایط عادی قیمتهای داخلی متانول را تقویت می کرد و تأثیر اندکی بر بازار داشت.

در آسیای جنوب شرقی بر اساس گزارش و تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی، تقاضای دسامبر ضعیف بود زیرا نرخ خرید در ماه قبل افزایش یافته بود و انتظار می رفت عرضه از خاورمیانه کافی باشد. در هند، محموله 10.000 تنی با بارگیری در نوامبر و تحویل در نیمه اول دسامبر در 11 نوامبر با قیمت 435 دلار/ تن CFR هند معامله شد. پیشنهادات فروش در 12 نوامبر از 445 تا 460-470 دلار در هر تن CFR هند متغیر بود؛ در حالی که تایوان و کره جنوبی ضعیف بود.

برای اطاع از قیمت متانول پتروشیمی کلیک نمایید.

اتیلن آسیایی: حاشیه ها همچنان رو به کاهش است

بحثها در مورد اتیلن اسپات آسیایی به دلیل وجود محدودیت های خرید و فروش همچنان ادامه دارد. فروشندگان نیز به کاهش خرید فوری محصولات پایین دستی مانند استایرن، مونو اتیلن گلیکول اشاره کردند.

تولیدکنندگان به نگرانی های حاشیه های ضعیف کرکر اشاره کردند و بسیاری از آنها کاهش شاخص های فروش ناشی از نوسان قیمتهای بالادست نفتا خودداری کردند. عدم فوریت فروش منجر به ارائه چند پیشنهاد شرکتی در هفته شد. در آسیای جنوب شرقی، به دلیل عرضه محدود پیشنهادات نیز محدود بود. تمایل خرید نیز ضعیف بود زیرا خریداران نگران حاشیه های پایین دستی پلی اتیلن بودند.

افزایش قیمت پروپیلن در تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی

پروپیلن آسیایی: شاخص CFR چین همزمان با کاهش نرخ خرید، در هفته 5 دلار/ میلیون تن افزایش یافت. بر اساس گزارش تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی عرضه واردات همچنان محدود است.

بازار واردات پروپیلن چین در هفته 5 دلار/ میلیون تن افزایش داشت که با بهبود پروپیلن پایین دستی و عرضه محدودتر از کره حمایت شد.پلتس گلوبال S&P پیشتر گزارش داده بود که دولت چین در اواسط سپتامبر اقدامات کاهش انتشار گازهای گلخانه ای جدید را اعلام کرده بود و صنایعی را ملزم می کرد تا از زغال سنگ برای تولید برق استفاده کنند و یا در غیر اینصورت، خود تولید خود را متوقف کنند.

قیمت پروپیلن شاندونگ در هفته با افزایش 215 یوان/ تن در 12 نوامبر به 7890 یوان در هر تن رسید و با توجه به تحلیل هفتگی صنایع پتروشیمی کره جنوبی تأمین کننده اصلی پروپیلن به چین، بزرگترین خریدار در سطح جهان است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *