افزایش هفتگی قیمت جهانی نفت علی رغم بحران بانکی آمریکا و اروپا

, ,
افزایش هفتگی قیمت جهانی نفت

افزایش هفتگی قیمت جهانی نفت

قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر کاهش سهام بانک های اروپایی و اظهارات وزیر انرژی آمریکا در خصوص پرکردن مجدد ذخایر نفتی این کشور با کاهش روبرو شد ولی در هفته ای که گذشت رشد نسبی را ثبت کرده است.

ارزش سهام بانک های اروپایی روز جمعه به شدت کاهش یافت و جنیفر گرانهولم وزیر انرژی آمریکا نیز گفت، پرکردن مجدد ذخایر نفتی ایالات متحده ممکن است چندین سال طول بکشد. این دو عامل موجب شد تا قیمت نفت روز جمعه با کاهش همراه شود.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال با 92 سنت کاهش به 74.99 دلار رسید و هر بشکه نفت سبک آمریکا نیز با 70 سنت کاهش 69.26 دلار داد و ستد شده است. قیمت هر دو نفت طی هفته گذشته در شرایطی با افزایش نسبی روبرو شد که بخشی از نگرانی ها درباره بحران سیستم بانکی آمریکا کاهش یافته است.

قیمت نفت برنت طی هفته گذشته با افزایش 2.8 درصدی روبرو شد در حالی که قیمت نفت سبک آمریکا نیز رشد 3.8 درصدی را ثبت کرده است. دو هفته قبل قیمت هر دو نفت با بیشترین کاهش در ماه های اخیر مواجه شده بود.

جان کلیداف تحلیلگر ارشد اقتصادی گفت: ما با چالش ها و دردسرهای اقتصاد کلان مواجه هستیم و یک رابطه جدید هم با سهام وجود دارد. سهام بانک های اروپایی روز جمعه پس از آن با کاهش شدیدی روبرو شد که دویچه بانک و گروه یو بی اس از تشدید مشکلات مالی و نقدینگی خود پرده برداشتند.

جانت یلن، وزیر خزانه داری ایالات متحده، صبح روز جمعه جلسه ای از برنامه ریزی نشده شورای نظارت بر ثبات مالی تشکیل داد. دلار در برابر سایر ارزها 0.6 درصد افزایش یافت، که نفت را نیز تحت فشار قرار داد و قیمت نفت خام را برای دارندگان سایر ارزها گران کرد.

کاخ سفید در ماه اکتبر اعلام کرد که نفت را زمانی که قیمت ها بین 67 تا 72 دلار در هر بشکه یا کمتر از آن باشد برای پرکردن مجدد ذخایر راهبردی ، بازخرید خواهد کرد. روز پنج‌شنبه، گرانهولم به نمایندگان گفت که استفاده از قیمت‌های پایین امسال برای افزودن به ذخایر، دشوار خواهد بود. این در حالی است که ذخایر راهبردی انرژی آمریکا در پایین ترین سطح از سال 1983 قرار دارد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *