تحریم های نفتی غرب علیه روسیه به نفع هند تمام شد

 واردات نفت خام هند

تحریم های نفتی غرب علیه روسیه به نفع هند تمام شد: رکورد 33 برابری واردات نفت

آمارهای شرکت ورتکسا نشان می دهد واردات نفت خام هند از روسیه رکورد بالای 1.2 میلیون بشکه در روز را در دسامبر به ثبت رساند زیرا تخفیف زیاد نفت خام روسیه با اجرایی شدن سقف قیمت، هند را با یک رتبه جلوتر از چین در جایگاه اول واردکننده نفت روسیه قرار داد.

 واردات نفت خام هند از روسیه در دسامبر 2022 میلادی 33 برابر بیشتر از مدت مشابه سال قبل بود زیرا هند پس از حمله روسیه به اوکراین، به عنوان خریدار اصلی نفت خام روسیه ظاهر شده است.

پیش از حمله روسیه به اوکراین، هند یک خریدار کوچک نفت خام چین بود. پس از اینکه خریداران غربی شروع به اعمال ممنوعیت خرید نفت خام از روسیه کردند، هند در کنار چین به یکی از مقاصد اصلی صادرات نفت روسیه تبدیل شد.

روسیه هم اکنون تنها تأمین کننده بزرگ نفت هند است که در ماه نوامبر از عراق پیشی گرفته است.

بر اساس داده‌های ورتکسا (Vortexa)، واردات نفت هند از عراق و عربستان در ماه دسامبر افزایش یافت، ولی هنوز از واردات نفت خام از روسیه کمتر بوده است. واردات نفت عراق در این مدت 7 درصد افزایش یافت و به 886 هزار بشکه در روز رسید، در حالی که واردات نفت خام از عربستان با 12 درصد افزایش به 748 هزار بشکه در روز رسید.

در شرایطی که پالایشگاه‌های هندی بر سر ذخیره کردن نفت روسیه قبل از اعمال سقف قیمتی در 5 دسامبر و ممنوعیت‌های مربوط به خدمات حمل و نقل برای نفت خام رقابت می‌کردند، روسیه جایگاه عراق را گرفت و به عنوان بزرگترین تأمین کننده نفت هند تبدیل شد.

تحریم های نفتی غرب علیه روسیه به نفع هند تمام شد

تحریم های نفتی غرب علیه روسیه به نفع هند تمام شد

حتی پس از اعمال سقف قیمت، هند به خرید حجم زیادی از نفت خام روسیه با تخفیف ادامه داد و برای بار اول شروع به وارد کردن برخی از انواع نفت خام قطب شمال کرد و از محموله های ارزان روسیه برای برآوردن تقاضای قوی استفاده کرد.

تحلیلگران می‌گویند:”در حالی‌که چین و هند هنوز به ائتلاف سقف قیمت ملحق نشده اند، این حقیقت که در حال حاضر سقف قیمت وجود دارد، به واردکنندگان اصلی نفت خام دنیا یعنی چین و خریداران دیگر نفت خام مانند هند، قدرت چانه زنی بیشتری برای مذاکره تخفیف‌های پایین نفت خام روسیه حتی خارج از مکانیسم سقف قیمت می‌دهد.

منبع: بلومبرگ

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *