آخرین خبر از وضعیت اوره و نیترات

1 9

آخرین خبر از وضعیت جهانی اوره و نیترات بر اساس تحلیل ICIS در روز ۶ ژانویه به تحلیل بازار نفت و گاز ایران

بازار بدون مشتری اوره در شروع سال

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز وبر اساس اطلاعات موجود بازار تا تاریخ ۶ ژانویه مصادف با ۱۶ دی‌ماه و تحلیل بازارهای اوره در جهان ، تقریباً تحرک و معامله‌ای در ماه ژانویه در بازار جهانی گزارش نشده و تمایلی برای خرید در میان خریداران اوره دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد تعطیلات به مذاق اروپاییان خوش آمده و آن‌ها هنوز در حال و هوای تعطیلات سال نو باقی‌مانده‌اند و حداقل در خصوص اوره، بعید به نظر می‌رسد که فعالان بازار در اروپا در ماه ژانویه تغییر خاصی را رقم بزنند. ظاهراً فروشندگان تصمیم دارند تولید را به شکل جدی از ماه فوریه آغاز کنند و در حال حاضر همان‌گونه که تقاضاها کم است عرضه اوره نیز بسیار کم است. در آمریکای لاتین نیز وضعیتی مشابه اروپا مشاهده می‌شود و تمایل چندانی به انجام معاملات در میان فعالان اقتصادی دیده نمی‌شود. با این اوصاف قیمت‌ها به‌شدت کاهشی و بازار در حال رکود است. شرکت IPL هندوستان آخرین خرید خود را به میزان ۱.۲ میلیون تن اوره به پایان رساند و انتظار می‌رفت این شرکت بازهم خرید نماید که چنین نشد و به همین میزان خرید بسنده نمود. از این میزان خرید، ۴۰ درصد آن را تأمین‌کنندگان حوزه خلیج‌فارس تا مین نمودند و باقیمانده از کشورهای حوزه دریای بالتیک، حوزه دریای سیاه، نیجریه، ویتنام و مالزی تأمین گردید. کشورهای الجزایر و لیبی نیز هریک ۵۰ هزارتن از کل این محموله را تأمین نمودند. در حال حاضر قیمت هر تن اوره بر اساس‌ترم تحویل بر روی عرشه کشتی در بندرها مصر برابر با ۹۰۰ دلار در هر تن هست درصورتی‌که در آغاز هفته قیمت هر تن تا ۹۳۵ دلار نیز رسید. در سال جدید محموله‌های اوره گرانول و پریل تولیدشده در مصر که با ترم تحویل فوب مصر به هندوستان تحویل شدند باقیمت نهایی ۸۴۰ دلار در هرتن به فروش رسیدند که نسبت به قیمت ماه گذشته ۱۲۰ دلار در تن کاهش داشت. ماه گذشته هر تن اوره گرانول و پریل باقیمت ۹۶۰ دلار به هندوستان فروخته شد و نهایتاً صادرات زیاد اوره از کشور نیجریه باعث افزایش عرضه و ارزان‌تر شدن قیمت اوره شد. فروشندگان اوره سواپ نیز بر اساس‌ترم تحویل فوب مصر قیمت ۸۴۰ دلار را مطالبه می‌کردند ولی خریداران حاضر به پرداخت بیشتر از ۷۸۰ دلار در هرتن در ماه ژانویه برای سواپ نبودند. خریداران. برای سواپ ماه فوریه و مارس به ترتیب ۷۵۰ و ۷۴۰ دلار را پیشنهاد می‌دهند و فروشندگان برای این دو ماه به ترتیب مطالبه ۷۹۰ و ۷۸۰ دلار را می‌کنند. در نیو اورلئان آمریکا نظرات خریداران و فروشندگان نزدیک تراست و خریداران بین ۶۱۵ دلار تا ۶۲۰ دلار را در هر تن پیشنهاد می‌دهند و فروشندگان ۱۰ تا ۱۵ دلار بیشتر را اعلام می‌کنند. قیمت‌ها در خلیج‌فارس نیز کاملاً مشابه باقیمت‌های مصر است ولی در برزیل در حدود ۳۰ دلار ارزان‌تر است.

وضعیت اوره در حوزه‌های بالتیک، مدیترانه، ودریای سیاه

در منطقه آوینی در دریای سیاه خبری از ارسال اوره تولیدشده در سال جدید و یا هرگونه فروش آن به هندوستان گزارش نشده است.

البته کشتی دریموردر حال بارگیری یک محموله ۴۰ هزارتنی از اوره سال قبل از بندر Poti برای مناقصه ژانویه و تحویل به شرکت IPL هندوستان در این ماه است.

این محصول از ذخایر انبار است و خط تولید در سال نو میلادی هنوز چیزی به بازار عرضه نکرده است.

یک محموله روسی دیگر نیز از Tuapse عازم هندوستان است که مشتری آن شرک Eurochem است.

در منطقه بالتیک، ۱۵۰ هزارتن اوره از شرکت‌های روسی URALCHEM, SBU/Kemerovo and MendeleevskAzot در حال حمل محموله‌های مناقصه ژانویه شرکت IPL به مقصد هندوستان هستند.

قیمت این محموله‌ها بین ۸۲۰ تا ۸۳۰ دلار در هر تن بر اساس‌ترم تحویل فوب است.

معاملات دیگری در این منطقه در هفته گذشته گزارش نشده است وظاهرا اهالی مسیحی ارتدکس این منطقه میل دارند از این تعطیلات زمستانی بیشترین بهره را ببرند.

در اروپا نیز وضعیت مشابهی را شاهد هستیم ولی پیش‌بینی می‌شود که بعد از بازگشایی کارخانه‌ها و راه افتادن مجدد معاملات، خریداران اروپایی با اشتهای زیادی برای خرید به بازار هجوم بیاورند و باعث بالا رفتن قیمت در ماه فوریه بشوند هرچند که مسیر قیمتی را دقیقاً نمی‌توان با قاطعیت مشخص نمود و احتمال کاهش اندک قیمت نیز هست ولی وقفه یک‌ماهه، تعطیلات ورود بازار قاعدتاً بیش از این نمی‌تواند ادامه یابد. در حال حاضر هرتن اوره تولید اروپا بر اساس‌ترم تحویل FCA در حدود ۸۰۰ دلار برآورد می‌شود. قیمت گاز که در تولید اوره نقش اساسی دارد ممکن است با آمدن روزهای سرد زمستان از این هم فراتر برود و تولیدکنندگان هزینه بیشتری را برای تولید بپردازند و یا به‌طورکلی تولید را کاهش داده و یا واحدها را موقتاً تعطیل کنند. اتفاقی که در بسیاری از مناطق در روزهای پایان دسامبر شاهد بودیم. البته با توجه به مشکلات گاز در زمستان، بسیاری از تولیدکنندگان سعی می‌کنند که با ذخیره‌سازی مناسب در انبارهای خود، پاسخ گوی نیاز بازار باشند و از بالا رفتن ناگهانی قیمت به دلیل کاهش عرضه پیشگیری نمایند. در منطقه مدیترانه و در ترکیه با توجه به کاهش بی‌سابقه ارزش لیر، تقاضا از سوی بخش کشاورزی به‌شدت کاهش‌یافته است ولی البته کامیون‌های حامل اوره آز ترکمنستان و ازبکستان کماکان اوره را به ترکیه می‌رسانند. البته بخش زیادی از واردات ترکیه از شرکت‌های ایرانی و از طریق کشتی وازخلیج فارس صورت می‌گیرد. اوره با ۸۱۰ دلار باترم CFR به بندرها ترکیه می‌رسد. قیمت‌های محلی ۹۳۰ تا ۹۵۰ دلار است.

وضعیت اوره

قیمت اوره در آفریقا هم نزولی است

قیمت‌های اوره در مصر هم کاهشی است. این کاهش تنها به دلیل کاهش تقاضا از سوی هندوستان نیست،

بلکه دلیل دیگر آن، عرضه و صادرات بیش‌ازحد شرکت‌های اوره ساز Nola در نیواورلئان آمریکاست که بعد از ۴ ماه کاهش تولید مستمر و حضور مجدد در بازار باعث فراوانی و درنتیجه کاهش قیمت در سایر مناطق ازجمله در آفریقا و در مصر شدند.

مقصد بسیاری از صادرات اوره مصر، آمریکا بود که در حال حاضر این صادرات متوقف‌شده و باعث کاهش قیمت‌های مصر شده است.

در الجزایر نیز شرکت‌های AOA Edeola/Bahwan در انتظار انجام معاملات جدید بعد از بازگشایی بازارها هستند.

Sorfert کارخانه تولید اوره در الجزایر ممکن است تحت تعمیرات قرار گیرد که البته تاکنون این خبر تائید نشده است.

به گزارش گروه تحلیلی نفت و گاز، نیجریه نیز ازجمله شرکت‌هایی است که یک سفارش ۱۳۰ هزارتنی برای صادر نمودن به هندوستان دارد.

دو شرکت Indorma و Dangote تولیدات خود را در سال ۲۰۲۱ افزایش داده و در مناقصات هندوستان جهت تأمین انبوه اوره موردنیاز هند شرکت می‌کنند.

در لیبی شرکت Lifeco دو محموله ۲۵ هزارتنی برای تحویل در ماه ژانویه به هندوستان صادر خواهد نمود.

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
1 نظر
  1. […] و گاز، در اغلب روزهای هفته گذشته بازار اوره جهانی و  وضعیت اوره و نیترات در سکوت به سر برد زیرا فعالان بازار در انتظار برگزاری […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.