تحلیل جامع بازار گازوئیل

analysis of diesel market 2 - بازار نفت و گاز پتروشیمی

تحلیل جامع بازار گازوئیل: سود تولید گازوئیل در آسیا به پایین ترین سطح در یک سال گدشته رسید

تازه ترین بررسی ها نشان می دهد سود تولید گازوئیل در آسیا به کمترین میزان در یک سال اخیر رسیده است که حاکی از این واقعیت است که بازار تا کنون با ممنوعیت اروپا بر واردات سوخت حمل و نقل از روسیه سازگار شده است.
حاشیه سود یا کرک تولید یک بشکه گازوئیل، در یک پالایشگاه معمولی سنگاپور به 22.05 دلار در هر بشکه در 17 فوریه کاهش یافت که پایین ترین رقم از 16 مارس سال گذشته است.

این کرک 43 درصد نسبت به اوج خود در سال جاری یعنی 38.89 دلار در 25 ژانویه کاهش یافته و همچنین 69 درصد کمتر از رکورد 71.69 دلاری ژوئن سال گذشته است که پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه ثبت شده است.

کرک اسپرد چیست؟

به نظر می‌رسد بازار آسیا به جای اینکه نگران از دست دادن محموله‌های گازوئیل روسیه باشد، بیشتر منعکس‌کننده قدرت صادرات دیزل از چین و هند است.
بر اساس داده های شرکت رفینیتیو، انتظار می رود چین در ماه فوریه حدود 2.4 میلیون تن گازوئیل صادر کند که معادل حدود 643000 بشکه در روز است.
این در حالی است که صادرات چین در ماه ژانویه حدود 1.78 میلیون تن و در ماه دسامبر 2.32 میلیون بوده است.
بخش پالایشگاهی چین توان تولید خود را افزایش داده است تا تقاضای رو به رشد پس از لغو محدودیت های کرونایی را تامین کند. با این حال، تقاضای گازوئیل از رشد مصرف بنزین عقب مانده است، زیرا زمان بیشتری برای شروع پروژه های ساختمانی نیاز است.

این بدان معناست که پالایشگاه‌های چین بیشتر از نیاز داخلی گازوئیل تولید می‌کنند و احتمالاً مازاد تولید را صادر می‌کنند.
در حالی که حاشیه سود گازوئیل در حال کاهش است، اما همچنان بر اساس استانداردهای تاریخی قوی است ، با توجه به این واقعیت که به ندرت بین سال های 2014 تا پایان سال 2021 بیش از 20 دلار در هر بشکه معامله شده است.

با این حال، شایان ذکر است که بنزین در آسیا در حال حاضر مسیر متفاوتی را نسبت به گازوئیل طی می کند، عمدتاً به این دلیل که چین صادرات کمتری دارد.
صادرات بنزین چین در ماه‌های اخیر با احیای تقاضای داخلی کاهش یافته و تاکنون تنها حدود 300000 تن در فوریه ثبت شده است که بسیار کمتر از 625000 تن در ژانویه و 1.9 میلیون تن در ماه دسامبر بوده است.
حاشیه سود تولید هر بشکه بنزین از نفت خام برنت در سنگاپور در 17 فوریه به 11.94 دلار در هر بشکه رسیده است.
گرچه این رقم کمتر از اوج خود در سال 2023 یعنی 18.32 دلار در هر بشکه است، ولی این کرک از زمان کاهش 4.66 دلار در هر بشکه در 26 اکتبر در سال 2022 روند صعودی داشته است.

کرک اسپرد گازوئیل چیست؟

صادرات هند

سود حاصل از تولید گازوئیل نیز تحت تاثیر افزایش صادرات از هند است که انتظار می رود در ماه فوریه حدود 2.0 میلیون تن برسد، مشابه 2.01 میلیون تن در ژانویه.
تأثیر تحریم های اتحادیه اروپا بر واردات محصولات نفتی روسیه، که از 5 فوریه اجرایی شد، در صادرات هند که به طور فزاینده ای به سمت بازارهای غرب سوئز در اروپا و آفریقا تغییر می کند، قابل مشاهده است.
تقریباً 88 درصد از صادرات دیزل هند در ماه فوریه به سمت غرب سوئز رفته است زیرا پالایشگاه های واقع در ساحل غربی این کشور از شکاف خروج گازوئیل روسیه از اروپا استفاده می کنند.

همچنین به نظر می‌رسد که روسیه با وجود از دست دادن بزرگترین بازار ، همچنان می‌تواند خریدارانی برای گازوئیل خود پیدا کند ، اروپا قبل از جنگ در اوکراین، حدود 500000 بشکه در روز گازوئیل روسیه را خریداری می‌کرد.
یکی از راه های تجارت جدید، کشورهای خاورمیانه مانند امارات متحده عربی و عربستان سعودی است که گازوئیل روسی را می خرند که به احتمال زیاد در بازارهای داخلی خود استفاده می کنند.

بر اساس داده‌های رفینیتیو، انتظار می‌رود واردات گازوئیل روسیه از سوی خاورمیانه در ماه فوریه به رکورد 338000 تن برسد یا تقریباً هشت برابر میانگین قبل از حمله روسیه به اوکراین که حدود 43500 تن در ماه بود.

( اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی)

منبع: رویترز

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *