بررسی بازار گازوییل در هفته اول سپتامبر 2023

بررسی بازار گازوییل در هفته اول سپتامبر 2023

بسته شدن آربیتراژ از خلیج فارس به اروپا

کاهش قیمت گازوئیل با درصد گوگرد پایین در آسیا در روز ۷ سپتامبر اندکی متوقف شد و معامله گران با توجه به عدم انجام معاملات آنی در انتظار کشف قیمت های جدید هستند.

در حال حاضر معاملات در حالت تعادل قرار دارد و فقط محموله‌های منطقه‌ای با قیمت‌های پایین معامله می‌شوند. به گفته یکی از معامله‌گران منطقه‌ای لازم است تا ماه اکتبر در انتظار کشف قیمت دقیق صبر نمود.

به گفته یکی از معامله‌گران مادامی که قیمت‌های دیزل در حال کاهش می باشد انجام صادرات از شرق به غرب کار آسانی نیست. خط آربیتراژ خلیج فارس به اروپا با توجه به تفاوت ۱.۹۷ دلار‌ در هر بشکه بسته شد. در حالی که خط آربیتراژ دیزل خلیج فارس به مدیترانه با ۲.۱۷ دلار تفاوت در هر بشکه بسته شد.

در حال حاضر تولید نفت خام روسیه روزانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است ولی تقاضا برای دیزل متعادل است و پیش بینی می شود از ماه اکتبر تقاضا بیشتر شود.

جبران کمبود عرضه بعد از سپری شدن فصل طوفان

پلتس، کرک‌ اسپرد گازوییل با درصد کم‌ سولفور آیس را در روز ۷ سپتامبر بر روی ۲۹.۲۵ دلار در هر تن برای ماه‌های اکتبر و نوامبر ارزیابی نمود و کرک اسپرد این محصول برای نوامبر و دسامبر بر روی ۳۲.۵۰ دلار‌ در هر تن ارزیابی شد.

یک منبع مطلع بازار اعلام نمود علی رغم کمبود عرضه ای که در خصوص گازوییل وجود داشته است این کمبود عرضه بتدریج جبران می شود. این منبع گفته است در حال حاضر بازار افزایشی است ولی با سپری شدن شرایط خاص و گذشتن از فصل طوفان ها در آمریکا شرایط عرضه بهتر خواهد شد.

تولید دیزل کم سولفور براساس مشخصات فنی زمستانی مورد نظر آلمان کار دشواری است ولی تولید دیزل کم سولفور مطابق مشخصات زمستانی فرانسه محتمل است.

پالایشگاه Duqm در عمان با ظرفیت ۲۳۰ هزار بشکه در روز که راه اندازی آزمایشی آن در ماه آوریل انجام شد قرار است با راه اندازی کامل در ماه سپتامبر محموله های دیزل خود را روانه بازار کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.spglobal.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *