تحلیل بازار انرژی منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس گزارش هفته اول ماه جولای 2021

تحلیل بازار انرژی منطقه خلیج فارس

تحلیل بازار انرژی منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس به گزارش بازار نفت و گاز در هفته اول جولای 2021:

موسسه platts یکی از معدود موسسات ارائه دهنده اطلاعات در زمینه بازار انرژی است که با اطلاعات دقیق و جامع خود، مدیران و صاحبان صنایع و شرکت ها و کارخانه های بزرگ صنعتی را یاری می کند تا در برنامه ریزی های خود با توجه به نوسانات بازار اقدامات لازم جهت بهینه سازی فرایند تجاری خود انجام دهند و در جهت پیشگیری از هر گونه ضرر و زیان احتمالی و یا وقفه در گردش چرخ تولید قدم بردارند.

اطلاعاتی که این موسسه ارائه می کند بیشتر در حوزه نفت و انرژی، مواد شیمیایی صنایع، کشاورزی و همچنین نوسانات قیمت فلزات می باشد که تقریبا همه صنایع به نحوی با این اقلام استراتژیک صنعتی سروکار دارند و استفاده از اطلاعات این موسسه که به صورت منظم و با ذکر تغییرات نسبت به دوره های زمانی قبلی عرضه می گردد می تواند مدیران صنایع را در تامین نیاز آینده خود یاری نماید و آنها را نسبت به هر گونه پیشامد احتمالی آماده تر نماید.

گزارش هفته اول ماه جولای

در گزارش های ارائه شده در هفته اول ماه جولای (از۲ تا ۹ جولای) بررسی های این موسسه نشان می دهد که قیمت محصولات نفتی در منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس با افزایش نسبی توام بوده است.

به عنوان مثال، محصولاتی همچون بنزین بدون سرب با عدد های اکتان متفاوت (۹۱ تا ۹۷) و همچنین نفت سفید (kerosene)، گازوئیل با درصد های مختلف گوگرد (0/05 تا 0/25)، نفت کوره و همچنین سوخت مورد استفاده کشتی ها یا سوخت دریایی، به نسبت ماه ژوئن با افزایشی در حدود ۲ تا ۳ دلار در هر بشکه بر اساس ترم تحویل فوب سنگاپور(تحویل روی عرشه کشتی) مواجه بوده است. این افزایش برای نفت کوره و سوخت دریایی بین ۱۲ تا ۱۵ دلار در هرتن بوده است.

خواص درمانی نفت سفید

متوسط قیمت بنزین بدون سرب با عدد های اکتان ۹۱ تا ۹۷ بین ۷۵ تا ۸۵ دلار در هر بشکه بوده و برای گازوئیل نیز ۷۴ تا ۷۹ دلار در هر بشکه بود. همچنین هر تن نفت کوره و سوخت دریایی با درجات مختلف گوگرد بین ۴۰۵ تا ۴۲۵ دلار در هر تن معامله گردیده که نسبت به ماه ژوئن افزایش ۱۱ تا ۱۳ دلاری را نشان می دهد.

آخرین قیمت های محصولات نفتی

وضعیت مشابهی را نیز میتوان در بنادر صادراتی خلیج فارس، ژاپن، کره جنوبی، هند، استرالیا و آفریقای جنوبی مشاهده نمود. بعنوان مثال قیمت هربشکه بنزین بدون سرب بر اساس ترم تحویل فوب خلیج فارس ۸۱ تا ۸۴ دلار بوده که افزایش سه دلاری را نشان می دهد. تنها محصولی که نسبت به دوره قبل با افت قیمت جزئی مواجه گردیده نفت کوره مورد استفاده جهت سوخت دریایی است که به دلیل برخی محدودیت های اعمال شده از سوی سازمان های محیط زیستی و وجود گوگرد زیاد بوده است.

پرداخت ۱.۵ میلیارد دلار جریمه برای دستکاری قیمت بازار نفت کوره

علت افزایش قیمت

تحلیل قیمت های انرژی طبق اعلام موسسه platts کاهش شدید و ناگهانی حدود ۷ میلیون بشکه ای تولید مواد نفتی در آمریکا و تعطیل شدن پالایشگاه های چین مربوط به شرکت سینوپک و افزایش خرید جهت پر نمودن انبار های نفتی سنگاپور به مدت ۴ ماه متوالی بوده است. تاخت و تاز سویه های جدید ویروس کرونا اعم از نوع هندی و دلتا و گستردگی انتشار آن در کشور های آسیایی همچون اندونزی ویتنام و تایلند و هندوستان که منجر به تعطیلی کسب و کار و بسته شدن بسیاری از مراکز تجاری و توریستی در این کشور ها گردیده است.


شواهد موجود حاکی از این است به همین میزان که ساخت و تزریق واکسن در بسیاری از کشور ها چرخ های خفته بسیاری از صنایع را آماده حرکت می سازد و با اینکه تهاجم این ویروس گاه با شدت بیشتری نسبت به گذشته می باشد اما امید درمان بیماری از طریق واکسن حرکت های جدیدی را در سطح جهانی فراهم آورده است.

همان طور که شاهد بودیم بازی های فوتبال با شدت و هیجان بسیار در اروپا با حضور انبوه تماشاگران برگزار گردید. ژاپن نیز با تمام توان، خود را آماده پذیرایی از ورزشکاران المپیکی می نماید. در عین حال ماه های جولای و آگوست همیشه و در بسیاری از نقاط جهان به نسبت ماه های سرد، مسافرت ها و تردد های بیشتری را با خود به همراه دارد و سوخت مورد نیاز وسایل حمل و نقل زمینی و هوایی و دریایی بیشتر از قبل مورد نیاز خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *