تحلیل بازار انرژی منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس گزارش هفته اول ماه جولای ۲۰۲۱

0 15

تحلیل بازار انرژی منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس گزارش هفته اول ماه جولای ۲۰۲۱. موسسه platts یکی از معدود موسسات ارائه دهنده اطلاعات در زمینه بازار انرژی است که با اطلاعات دقیق و جامع خود، مدیران و صاحبان صنایع و شرکت ها و کارخانجات بزرگ صنعتی و موسسات حمل ونقل را یاری می کندتا در برنامه ریزی های خودبا توجه به نوسانات بازار اقدامات لازم جهت بهینه سازی فرایند تجاری خود را جهت پیشگیری از هرگونه ضرر وزیان احتمالی و یا وقفه درگردش چرخ تولید انجام دهند.

اطلاعاتی که این موسسه ارائه می کند بیشتر در حوزه نفت و انرژی، موادشیمیایی صنایع و کشاورزی و همچنین نوسانات قیمت فلزات می باشد که تقریبا همه صنایع به نحوی با این اقلام استراتژیک صنعتی سر وکار دارندویا به نحوی در گیر هستند و استفاده از اطلاعات این موسسه که به صورت منظم وبا ذکر تغییرات نسبت به دوره های زمانی قبلی عرضه می گردد میتواند مدیران صنایع را در برآورد و تامین نیاز آینده خود یاری نماید و آنها را نسبت به هر گونه پیشامد احتمالی آماده تر نماید.

گزارش هفته اول ماه جولای

در گزارش های ارائه شده در هفته اول ماه جولای (از۲تا ۹ جولای) بررسی های این موسسه نشان میدهد که قیمت محصولات نفتی در منطقه آسیا اقیانوسیه و خلیج فارس با افزایش نسبی توام بوده است. بعنوان مثال، محصولاتی همچون بنزین بدون سرب با عددهای اکتان متفاوت (۹۱ تا ۹۷) و همچنین کروسین یانفت سفید، گازوئیل با درصدهای مختلف گوگرد (۵صدم تا ۲۵صدم درصد)، نفت کوره و همچنین سوخت مورد استفاده کشتی ها یا سوخت دریایی،به نسبت ماه ژوئن با افزایشی در حدود ۲تا ۳ دلاردر هر بشکه براساس ترم تحویل فوب سنگاپور (تحویل روی عرشه کشتی) مواجه بوده است. این افزایش برای نفت کوره وسوخت دریایی بین ۱۲ تا ۱۵ دلار در هرتن بوده است.

متوسط قیمت بنزین بدون سرب با عددهای اکتان ۹۱تا ۹۷ بین ۷۵ تا ۸۵ دلار در هر بشکه بوده و برای گازوئیل نیز۷۴ تا۷۹ دلار در هر بشکه بوده است. همچنین هر تن نفت کوره وسوخت دریایی با درجات مختلف گوگرد بین ۴۰۵ تا ۴۲۵دلار در هر تن معامله گردیده که نسبت به ماه ژوئن افزایشی ۱۱تا ۱۳ دلاری را نشام می دهد.

وضعیت مشابهی را نیز میتوان در بنادر صادراتی خلیج فارس، ژاپن، کره جنوبی، هند واسترالیا و آفریقای جنوبی مشاهده نمود. بعنوان مثال قیمت هربشکه بنزین بدون سرب بر اساس ترم تحویل فوب خلیج فارس ۸۱تا ۸۴دلار بوده که افزایشی سه دلاری را نشان میدهد. تنها محصولی که نسبت به دوره قبل با افت قیمت جزئی مواجه گردیده نفت کوره مورد استفاده جهت سوخت در یایی است که به دلیل برخی محدودیت های اعمال شده از سوی ساز مانهای محیط زیستی و وجود گوگرد زیاد در این بوده است.

علت افزایش قیمت

علت این افزایش قیمت طبق اعلام موسسه platts کاهش شدید و ناگهانی حدود ۷ملیون بشکه ای تولید مواد نفتی در آمریکا و تعطیل شدن پالا یشگاه هاینان چین مربوط به شرکت سینوپک و افزایش خرید جهت پر نمودن انبارهای نفتی سنگاپور به مدت ۴ماه متوالی بوده است. علیرغم تاخت و تاز سویه های جدید بیماری کرونا اعم از نوع هندی و دلتا وگستردگی انتشار آن در کشورهای آسیایی همچون اندونزی ویتنام و تایلند و هندوستان که منجر به تعطیلی کسب و کار و بسته شدن بسیاری ازمراکز تجاری وتوریستی در این کشورها گردیده است.

شواهد موجود حاکی از این است که به همین میزان ساخت و تزریق واکسن در بسیاری از کشورها چرخ های خفته بسیاری از صنایع را آماده حرکت می سازد وبا اینکه تهاجم این ویروس گاه باشدت بیشتری نسبت به گذشته می باشداما امید در مان بیماری از طریق واکسن حرکت های جدیدی را در سطح جهانی فراهم آورده است و همانگونه که شاهد بودیم بازی های فوتبال با شدت و هیجان بسیار در اروپا با حضور انبوه تماشاگران برگزار گردید. ژاپن نیز با تمام توان، خود را آماده پذیرایی از ورزشکاران المپیکی می نماید. در عین حال ماههای جولای و آگوست همیشه و در بسیاری از نقاط جهان به نسبت ماه های سرد مسافرتها و تردد های بیشتری را با خود به همراه دارد و سوخت مورد نیاز وسایل حمل ونقل زمینی و هوایی و دریایی بیشتر از قبل مورد نیاز خواهد بود.

 

عضویت در خبرنامه
برای دریافت آخرین اخبار و به روزرسانی ها، مستقیماً در صندوق ورودی خود، اینجا ثبت نام کنید.
شما می توانید در هر زمان اشتراک خود را لغو کنید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.