بازار متانول آسیا در نیمه جولای 2023

بازار متانول آسیا در نیمه جولای 2023

پر شدن مخازن متانول کره جنوبی 

قیمت نفت خام برای فروش در ماه سپتامبر با ۴.۴۴دلار افزایش نسبت به هفته گذشته به ۸۱.۲۱دلار در هربشکه در هفته منتهی به ۱۴ جولای رسید. یکی از فعالان بازار اعلام نمود هرزمان قیمت نفتا و نفت خام تثبیت شود قیمت فراورده های پتروشیمی افزایش می یابد. قیمت متانول در چین با ۱۰۰تا ۱۳۰یوان افزایش به ۲۲۸۰ تا ۲۳۱۰دلار در هر تن رسید. 

یک محموله در روز ۲۰جولای به چین واصل خواهد شد که در روز ۱۳ جولای به قیمت ۲۶۲دلار در هر تن معامله شد. در کره جنوبی انتظار می رود شرایط عرضه وتقاضا برای انجام معاملات در ماه آگوست باثبات باقی خواهد ماند. مخازن متانول کره جنوبی به مدت سه ماه است که پر هستند.در حال حاضر تقاضای متانول برای بخش تولید اسید استیک خوب است ولی برای بخش فرمالدهید و PTA کاهش یافته است. 
 
افزایش صادرات متانول ایران و عربستان به هند 

بررسی قیمت متانول در مناطق مختلف آسیا 

  • جنوب شرق آسیا: ۲۸۹ دلار در هرتن CFR
  • تایوان : ۲۷۴ دلار در هر تن CFR 
  • هندوستان: ۲۶۱.۵۰ دلار CFR 
  • کره جنوبی : ۲۷۶ دلار درهر تن CFR  

قیمت های محلی در چین در هفته منتهی به ۱۴ جولای ۲۲۹۵ یوان در هر تن براساس ترم تحویل در مقابل کارخانه بوده است. پیش بینی می شود در ماه آگوست محموله های زیادی از متانول از عربستان و ایران وارد بنادر هند شود. تولید کنندگان متانول در خاور میانه ترجیح دادند در ماه جولای صادرات بیشتری به هند داشته باشند زیرا سود آوری فروش متانول به هند بیشتر از سود آوری فروش به چین بوده است. 

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *