ثبات بازار PVC آسیا و کاهش تقاضای اروپا در هفته سوم ژوئن

بازار PVC آسیا

ثبات قیمت در بازار آسیا و افزایش در هند

قیمت پی‌ وی‌ سی در آسیا با ثبات بود و در هفته منتهی به ۲۱ ژوئن تا ۱۰ دلار افزایش یافت زیرا تمایل به خرید پس از ۶ ماه رکود در بازار این محصول، مجدداً بیشتر شده است. پلتس قیمت این محصول براساس ترم CFR چین را در روز ۲۱ ژوئن بر روی ۷۵۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

قیمت پی وی سی در هندوستان بر اساس ترم تحویل CFR با ۱۰ دلار افزایش به ۷۷۰ دلار در هر تن در روز ۲۱ ژوئن در ارزیابی های پلتس رسید. در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن به دلیل کاهش تقاضا برای خرید نفت خام از سوی چین و همچنین به دلیل افزایش نرخ بهره به ۵ درصد که بالاترین در ۱۵ سال گذشته در انگلستان بوده است، قیمت نفت خام کاهش یافت.

تغییر پیش بینی تقاضای نفت خام چین و کاهش قیمت

شرکت چینی CNPC در آخربن پیش بینی خود تقاضای نفت خام چین را با ۳.۵ درصد افزایش و در حدود ۱۷.۲ میلیون بشکه در روز پیش بینی نموده است. پیش از این شرکت چینی پترو چاینا افزایش تقاضا برای نفت خام را تا ۵.۱ درصد پیش بینی کرده بود.

قیمت نفت خام آیس برنت در روز ۲۳ ژوئن برای ماه جولای در قراردادها ۷۳.۷۵ دلار در هر بشکه ذکر گردیده است. در همین حال قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت در قراردادهای ماه آتی تا ۶۹.۱۴ دلار در هر بشکه کاهش یافته است. قیمت هر دو نوع نفت خام نسبت به هفته گذشته ۲ دلار در هر بشکه کاهش یافته است.

افزایش تقاضای خرید PVC در بخش مسکن

فعالان بازار می گویند تقاضا در بخش مسکن برای خرید PVC بیش تر از حد انتظار بوده است که باعث افزایش تقاضا در آینده نیز خواهد شد. همچنین پیش بینی می شود که دولت آمریکا در راستای بهبود زیر ساخت ها در کشور خود تقاضاهای بیشتری را در نیمه دوم سال جاری روانه بازار نماید.

در حال حاضر در تولید محصول PVC در آمریکا مشکلات فنی دیده می شود که اگر مشکلات خط تولید نیز به تقاضای در حال افزایش اضافه شود، احتمال کاهش قیمت عرضه و افزایش قیمت وجود دارد.

معامله گران ابراز امیدواری نموده اند مشکلات فنی خطوط تولید به زودی بر طرف و بر میزان تولید افزوده شود اگرچه بعضی تولیدکنندگان اعلام نموده اند که برای پایین نگاه داشتن ذخایر، میزان بهره برداری را در حد پایینی نگاه داشته اند.

کاهش تقاضا و تولید PVC در اروپا

بازار PVC اروپا با توجه به کاهش تقاضا برای این محصول در سه ماهه دوم سال جاری میلادی و کمبود تعداد مشتریان در وضعیت خوبی قرار ندارد و در چشم انداز کوتاه مدت نشانه ای از بهبود اوضاع دیده نمی شود.

تولید کنندگان این محصول در اروپا تا حد ممکن تولیدات خود را کاهش داده اند تا از انباشت محصول پیشگیری کنند و کاهش تولید باعث شده است که میزان عرضه کاهش یابد و صادرات این محصول از اروپا متوقف گردد.

در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن، در شمال غرب اروپا قیمت PVC بین ۸۰۰ تا ۸۲۰ دلار در هر تن ارزیابی شد که ۳۰ دلار در هر تن نسبت به هفته گذشته کاهش نشان می‌داد. قیمت پی‌ وی‌ سی کره جنوبی نیز در حدود ۸۰۰ دلار بر اساس ترم CFR بود. نوع دیگر PVC یعنی PVS K70 با ۴۰ تا ۵۰ دلار کاهش نسبت به هفته گذشته به ۸۵۰ دلار در هر تن در اروپا رسید.

در هفته مذکور قیمت PVC در قالب لوله و ساخت کشور آمریکا در ارزیابی ها با ۲۰ دلار کاهش نسبت به قیمت های هفته گذشته به ۷۱۰ تا ۷۳۰ دلار در هر تن بر اساس ترم CFR رسید.

افزایش قیمت PVC در چین و جنوب غرب آسیا

قیمت پی‌ وی‌ سی در انواع و اشکال ساخت با روش‌های متنوع تولید در چین و جنوب شرق آسیا در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن از ۵ تا ۱۰ دلار و یا در حدود ۵۰ یوان بسته به نوع تولید PVC افزایش قیمت داشت و این در حالی است که در روزهای ۲۳ و ۲۴ ژوئن روزهای جشن در این کشور بوده و بازار تا حدودی با کاهش فعالیت ها مواجه بوده است.

در بنگلادش قیمت تا ۲۰ دلار در هر تن افزایش یافت و به ۷۹۰ تا ۸۱۰ دلار در هر تن رسید ولی در پاکستان قیمت ها با ثبات بود و تغییری نداشت. در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن در جنوب آسیا و در هندوستان خریداران با این تصور که قیمت پی وی سی در پایین ترین حد خود قرار دارد اقدام به پر کردن ذخایر خود نمودند که باعث افزایش قیمت ۵ دلاری این محصول و رسیدن قیمت به ۷۷۰ تا ۷۹۰ دلار در هر تن براساس ترم تحویل CFR شد.

تولیدکنندگان پی‌ وی‌ سی در کره جنوبی تمامی محصولات خود را با قیمت ۷۹۰ دلار در هر تن و براساس ترم تحویل CIF به فروش رساندند. محموله‌های تولید شده در کشور ژاپن به قیمت ۸۳۰ تا ۸۴۰ دلار و بر اساس ترم تحویل CIF به فروش رسید.

محموله‌های پی‌ وی‌ سی تولید شده در تایلند و ویتنام به قیمت هر تن ۸۰۰ دلار و به صورتCIF در بازار عرضه گردید. یک تولید کننده پی وی سی در تایوان محصول خود را به قیمت ۷۶۰ دلار در هر تن به بازار عرضه نمود که این محصول  ظاهراً به فروش رسید و دیگر امکان خرید با این قیمت وجود ندارد. قیمت‌های پی‌ وی‌ سی در قالب لوله در پاکستان بر اساس ترم تحویل CFR در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن به ۷۸۰ تا ۸۰۰ دلار در هر تن رسید.

مشکل‌ مالی در واردات PVC به پاکستان

فروش های آنی در این هفته محدود بود. خریداران در این هفته برای واردات به پاکستان مشکلاتی در رابطه با خرید از طریق اعتبارات اسنادی یا LC داشتند و به همین دلیل امکان واردات به پاکستان کاهش یافت و میزان عرضه کم شد.

به دلیل عدم امکان واردات ومشکلات بانکی و ارزی، خریداران توجه خود را بر خرید از بازار داخلی متمرکز نموده و ذخایر خود را با خرید از فروشنده داخلی به نام Engro تکمیل نمودند.

به دلیل مشکلات مشابه بانکی، قیمت سایر پلیمرها همچون پلی‌اتیلن و پلی پروپیلن در پاکستان به شدت افزایش یافته است. فعالان بازار امیدوارند که بتوانند با اخذ وام از صندوق بین‌المللی پول بر مشکلات مالی موجود غلبه کنند. در بنگلادش قیمت پی وی سی در قالب لوله با افزایش ۲۰ دلاری در هر تن به ۷۹۰ تا ۸۱۰ دلار رسید.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *