عوارض گاز متان چیست؟

عوارض گاز متان

عوارض گاز متان چیست؟ سطوح بالای متان می تواند میزان اکسیژن تنفس شده از هوا را کاهش دهد. می تواند منجر به تغییرات خلقی، اختلال در گفتار، مشکلات بینایی، از دست دادن حافظه، حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی صورت و سردرد شود. در موارد شدید، ممکن است تغییراتی در تنفس و ضربان قلب، مشکلات تعادل، بی‌حسی و بی‌هوشی ایجاد شود.

عوارض گاز متان

متان یک گاز طبیعی و قابل اشتعال است که در فرآیندهای طبیعی و انسانی تولید می‌شود. این گاز برای بسیاری از کاربردهای صنعتی، کشاورزی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، اگر به طور نامطلوبی و در مقادیر زیادی تولید شود، می‌تواند عوارضی برای سلامتی و محیط زیست داشته باشد.

عوارض گاز متان شامل موارد زیر می‌شود:

1- احتراق متان: متان یک گاز بسیار قابل اشتعال است و در صورت دسترسی به هوا و به دمای مناسب، می‌تواند منجر به انفجار و حریق شود.

2- افزایش اثر گلخانه‌ای: متان یکی از گازهای گلخانه‌ای است که به طور مستقیم با افزایش دمای جهانی و تغییرات آب و هوایی مرتبط است.

3- تاثیر بر سلامتی انسان: تماس با متان در مقادیر بالا می‌تواند علائمی مانند سردرد، سرگیجه، تهوع، خستگی و ایجاد بی‌حسی در بدن ایجاد کند.

4- تاثیر بر محیط زیست: متان در صورتی که به صورت نامطلوبی وارد محیط زیست شود، می‌تواند باعث کاهش کیفیت آب و خاک شود و باعث مرگ حیوانات و گیاهان در مناطق بیابانی و کویری شود.

عوارض گاز متان چیست

خطرات گاز متان

متان به عنوان یک جزء اصلی گاز طبیعی، گاز نسبتاً رایجی است و به ویژه در صنایع استخراج و پالایش نفت رایج است. همچنین در محل های دفن زباله، معادن زغال سنگ، تأسیسات دامداری و تأسیسات تصفیه فاضلاب یافت می شود. به دلیل شیوع آن، خطری همیشه برای کارگران این صنایع وجود دارد که در معرض متان یا مسمومیت با گاز متان قرار بگیرند.

ویژگی های گاز متان

گاز متان به طور طبیعی یک گاز بی بو و بی رنگ است که آن را به ویژه خطرناک می کند. مانند دی اکسید کربن، این گاز گلخانه ای است که در شرایط جوی معمولی با سرعت تقریباً 2.2 قسمت در میلیون (ppm) نیز با آن مواجه می شود. متانی که برای مقاصد تجاری استفاده می شود معمولاً دارای یک بو کننده اضافه است به طوری که کارگران راهی برای شناسایی تهدید در صورت نشت گاز دارند.

متان به طور طبیعی در مناطق تالاب از طریق تجزیه بی هوازی مواد حیوانی و گیاهی وجود دارد. بسیار قابل اشتعال است و می تواند در دمای نسبتاً پایین مشتعل شود. این ماده قابل احتراق است و هنگامی که تحت فشار قرار می گیرد، خطر انفجار را حتی در غلظت های پایین بین 5 تا 15 درصد نیز دارد. مشابه رادون، متان نیز می تواند مهاجرت کرده و در زیر زمین انباشته شود. تهویه و آزمایش مناسب برای هر کارگر و مناطقی که ممکن است متان وجود داشته باشد و یا انباشته شود بسیار مهم است.

مسمومیت با گاز متان

قرار گرفتن در معرض متان، به ویژه هنگامی که در غلظت های بالا تجربه شود، می تواند منجر به مسمومیت با گاز متان شود. در حالی که این ماده نسبتاً غیر سمی در نظر گرفته می شود، تهدید اصلی آن این است که به عنوان یک خفه کننده عمل می کند، مشابه تهدید ناشی از قرار گرفتن در معرض مونوکسید کربن. هنگامی که استنشاق می شود، هوای محیط را جابجا می کند و در نتیجه بدن را از اکسیژن لازم برای تنفس محروم می کند. در حالی که غلظت های پایین به طور کلی مضر نیستند، غلظت های بالاتر منجر به در دسترس بودن کمتر اکسیژن می شود و ممکن است طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند.

قرار گرفتن در معرض متان

با افزایش غلظت متان و طولانی شدن دوره قرار گرفتن در معرض، علائم شدیدتر می شوند. قرار گرفتن در معرض خفیف در طی یک دوره چند روزه یا چند هفته ای اغلب می تواند علائم فیزیکی نسبتا کمی را نشان دهد، اما هنوز هم تأثیر چشمگیری بر سلامت روان کلی دارد. اثرات طولانی مدت مسمومیت با گاز متان می تواند شامل مشکلات پایدار قلبی عروقی، تنفسی و عصبی باشد. همچنین افرادی که در معرض خطر قرار گرفته اند در معرض خطر ابتلا به از دست دادن حافظه، افسردگی، صرع، کلاستروفوبیا و مشکلات قلبی هستند.

علائم مسمومیت با گاز متان

علائم با افزایش فعالیت بدنی (به دلیل افزایش نیاز به اکسیژن بدن در طول فعالیت بدنی) سریعتر شروع و تشدید می شوند. محرومیت طولانی مدت از اکسیژن که می تواند با مسمومیت با گاز متان رخ دهد نیز می تواند باعث آسیب دائمی به مغز و قلب شود.

جدای از اثرات شدیدی که هنگام قرار گرفتن در معرض گاز متان باعث جابجایی اکسیژن می شود، متان خطرات کمی برای سلامتی برای کسانی که با آن مواجه می شوند ایجاد می کند. این ماده تحریک کننده نیست، اگرچه هنگامی که به صورت گاز مایع است، تماس مستقیم می تواند باعث سرمازدگی و مرگ بافت پوست در معرض آن شود. این یک سرطان زا شناخته شده نیست.

درمان مسمومیت با گاز متان

ارائه پاسخ‌های اولیه پزشکی برای کسانی که از قرار گرفتن در معرض متان یا مسمومیت با گاز متان رنج می‌برند، می‌تواند فوق‌العاده دشوار باشد، به‌ویژه اگر بیهوش شده باشند و از بین رفته باشند. بهترین پاسخ این است که آنها را از منطقه ای که می توانند هوای تازه دریافت کنند، خارج کنید، اما این کار نباید با به خطر انداختن دیگران در معرض قرار گرفتن انجام شود. هر فردی که برای بازیابی کارگران آسیب دیده اعزام می شود باید از تجهیزات حفاظتی مناسب، از جمله یک دستگاه تنفسی مستقل و تجهیزات حفاظت فردی مقاوم در برابر آتش استفاده کند.

هنگامی که فرد به طور ایمن به منطقه ای بدون متان منتقل شد، ممکن است دوباره احیا شود. روش‌های این امر می‌تواند شامل اکسیژن مکانیکی، دفیبریلاسیون خارجی خودکار، یا احیای قلبی-ریوی باشد. افرادی که مواجهه شدید یا مسمومیت شدید با گاز متان را تجربه کرده‌اند، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان یا تحت مراقبت پزشک داشته باشند تا زمانی که میزان صدمات کامل مشخص شود و یک برنامه درمانی تهیه شود.

هنگامی که قرار گرفتن در معرض پوست یا چشم اتفاق افتاد، شستن کامل با آب گرم و مراجعه فوری به پزشک ضروری است. در مواردی که سرمازدگی ایجاد شده است از آب داغ استفاده نکنید.

اخصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *