چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

احتمال کاهش عرضه دیزل در اروپا تا ماه آوریل

پس از اعمال تحریم اتحادیه اروپا بر روی فرآورده های نفتی روسیه در ماه فوریه، کرک اسپرد دیزل کاهش یافت،ولی انتظار می رود که عرضه دیزل در اروپا تا ماه آوریل کاهش یابد و باعث بالا رفتن بیشتر کرک‌اسپرد دیزل شود.
کرک اسپرد بنزین به دلیل انجام تعمیرات متعدد در آمریکا بالا رفت که معمولاً در این فصل نباید تا این حد بالا رود ولی با کاهش تعداد تعمیرات که تا ماه مارس اتفاق خواهد افتاد می توان انتظار کاهش کرک اسپرد بنزین را تا قبل از شروع فصل اوج مصرف در تابستان داشت.

عواملی که می تواند باعث افزایش قیمت نفت‌‌خام در ماه مارس بشود

  • کاهش ۵۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت‌خام روسیه
  • پیش بینی افزایش زیادتقاضای چین در سال ۲۰۲۳ میلادی
  • ادامه تردیدها در خصوص توانایی اروپا برای جایگزین نمودن واردات دیزل ممنوع شده روسیه که از این پس باید از سایر بازار ها تامین گردد.
  • امکان توقف مذاکرات هسته ای مربوط به ایران به دلیل اصرار آمریکا بر انجام بازرسی های بیشتر می‌تواند به افزایش قیمت نفت‌خام منجر شود.
  • پروژه های نفتی در دست مطالعه و اقدام چین در ماه فوریه به بالاترین حد خود در این دهه یعنی به عدد ۵۲۶ رسیده است که راه اندازی هر یک از آنها باعث افزایش تقاضای بیشتر خواهدشد.
  • افزایش تقاضای فلزات چین و بهبود شرایط بیکاری نیز نوید توسعه ودر نتیجه خرید احتمالی بیشتر نفت خام را میدهد.

عواملی که می‌تواند کاهش دهنده قیمت نفت‌خام و فرآورده های نفتی باشد

  • خرید زیاد دیزل توسط کشورهای اروپایی به منظور مقابله با کمبود احتمالی ناشی از اعمال تحریم اتحادیه اروپا برعلیه روسیه باعث گردیده که در حال حاضر میزان عرضه در بازار اروپا به اندازه کافی و مطلوب رسیده باشد.
  • تولید نفت خام نیجریه در ماه ژانویه به حدی رسید که در ۱۰ ماه گذشته بی سابقه بوده است و ممکن است میزان تولید انجام شده در ماه فوریه نیز در همین حدود و یا حتی بیشتر شده باشد.

میزان صادرات نفت‌خام آمریکا نیز در ماه فوریه رکورد تازه‌ای را ثبت نمود. ثبت میزان بالای تورم در اروپا و آمریکا که بیش از حد انتظار بوده است ممکن است منجر به افزایش نرخ‌بهره در سال جاری گردد.

میزان بهره برداری از پروژه های در دست اقدام در ماه فوریه در آمریکا و اروپا کم بوده ودر عین حال نمودارهای بازدهی در خزانه داری آمریکابه طور کلی روند معکوس داشته است.
بازارهای نفت‌خام مجدداً در ماه فوریه نوساناتی از خود نشان دادند. برای دومین ماه متوالی قیمت های نفت خام در حدود ۵ دلار نوسان پیدا کردند و بین ۸۰ تا ۸۵ دلار در هر بشکه معامله شدند ولی البته نوسانات ماه فوریه کمتر از نوسانات ماه ژانویه بود.

قیمت نفت برنت دریای شمال با متوسط ۸۲.۵۰ دلار در هر بشکه بیشتر از پیش‌بینی اولیه آرگوس بود نشان از بهبود شرایط کلان اقتصادی دارد.
اگرچه در ابتدا به نظر می رسید که افزایش نرخ تورم و همچنین افزایش بهره بانکی تاثیر زیادی بر بازار نفت خام داشته باشد ولی اکنون مشخص شده است که این تاثیر عمق زیادی ندارد و به طور کلی امکان بهبود شرایط اقتصادی دیده می شود.

نفت برنت

کاهش جهانی قیمت نفت و گاز و رسیدن قیمت گاز به سطوح قبل از شروع جنگ روسیه، تا حدودی باعث کنترل تورم و بازگشت آن از نقطه اوج گردیده و به بانک داران این امکان را داده که به وضعیت پولی قبلی خود بازگردند. البته موضوع تورم کماکان پابرجا و آزار دهنده می باشد و نشانه هایی از کاهش نرخ بهره در کوتاه مدت دیده نمی شود و حتی در بعضی از مناطق نرخ بهره افزایش یافته است. فشار نرخ برابری دلار بر روی بسیاری از بازارها دیده می شود و بعید است به زودی این فشار کاهش یابد.

افزایش تقاضا و قیمت نفت خام تا سال ۲۰۲۵

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

مقایسه میزان تقاضا برای نفت‌خام در سه ماهه اول سال جاری در قیاس با سه ماهه اول سال گذشته تغییر چندانی را نشان نمی دهد ولی پیش بینی می شود که در بازه مشابه سال های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ میزان تقاضا ،اندکی افزایش یابد وبه حدود ۱۰۳میلیون بشکه در روز برسد.میزان عرضه نیز در سال های ۲۰۲۳ , ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ نسبت به سال ۲۰۲۲ بیشتر خواهد بود و به حدود ۱۰۰ تا  ۱۰۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

در حالی که متوسط قیمت نفت خام آیس برنت در سه ماهه اول سال جاری میلادی ۸۳.۴۰ دلار بوده است پیش بینی می شود که قیمت این نوع نفت در سال های ۲۰۲۴ و ۲۰۲۵ افزایش یافته و به ۸۵ تا ۸۶ دلار برسد. در سال های مذکور نفت خام وست تگزاس اینتر مدییت بین ۸۰تا ۸۱ دلار و نفت خام آرال در حدود ۵۳ تا ۵۷ دلار خواهد بود.

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

چشم انداز نفت خام و فرآورده های نفتی تا سال ۲۰۲۵

بررسی تغییرات قیمتی انرژی، کودهای شیمیایی، فلزات اساسی، دانه های خوراکی، اولفین ها و سنگ آهن از ژانویه سال ۲۰۱۹ تا کنون حاکی از افزایش قیمت همه موارد بوده است که در این میان افزایش قیمت سنگ آهن و کودهای شیمیایی بیشتر از سایر موارد و افزایش قیمت اولفین ها کمتر از سایر موارد بوده است. قیمت انرژی اگر چه جهش زیادی در طی این مدت داشته است ولی در چند ماه اخیر در حال کاهش بوده است.

روسیه در سال ۲۰۲۲ و پس از اعمال تحریم های اتحادیه اروپا بر علیه روسیه، توانست کاهش صادرات خود به اروپا راباجایگزین نمودن مقاصد صادراتی خود در منطقه آسیا جبران نماید. بین فوریه سال گذشته و تا قبل از شروع جنگ اوکراین تا ژانویه سال ۲۰۲۳، صادرات نفت‌خام وفراورده های نفتی به آمریکا اروپا، انگلستان و کره و ژاپن۴.۱ ملیون بشکه در روز بوده است. این صادرات بعد از تحریم ها به مقاصدی همچون ترکیه، چین و هند و سایر مقاصد تغییر یافته است و در واقع صادرات روسیه کاهش نیافت بلکه به مقاصد دیگری ارسال شد.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *