مهمترین تحولات بازار اتیلن و پروپیلن آسیا و اروپا

بازار اتیلن

مشکلات فنی در واحد‌های کراکر کره جنوبی

قیمت اتیلن بر اساس ارزیابی CFR شمال شرق آسیا در روز ۲۳ ژوئن با ثبات و بر روی ۷۱۵ دلار در هر تن بود در حالی که قیمت اتیلن در جنوب شرق آسیا بدون تغییر و بر روی ۷۳۰ دلار در هر تن به دلیل تعطیلات منطقه باقی می ماند.

قیمت اتیلن بر اساس ترم تحویل به کره جنوبی ۷۱۵ دلار در هر تن بود.

قیمت پروپیلن بر اساس ترم تحویل فوب کره جنوبی در روز ۲۳ ژوئن به دلیل کمبود عرضه تا ۵ دلار افزایش یافت.

قیمت نفت آیس برنت با کاهش بیش از ۳.۷۷ دلار در هر بشکه نسبت به آخرین جلسه معاملات به ۷۳ دلار در هر بشکه رسید. واحد کراکر شماره ۳ یکی از پالایشگاه‌های کره جنوبی با ۷۵ درصد ظرفیت تولید می‌کند. برخی از مشکلات فنی کماکان در این پالایشگاه برطرف نشده است.

در روز ۲۳ ژوئن پلتس قیمت پروپلین بر اساس CFR چین را بدون تغییر و بر روی ۷۴۵ دلار در هر تن ارزیابی نمود که این قیمت پایین تر از قیمت هایی بود که فروشندگان بر روی ۷۷۰ دلار در هر تن اعلام کرده بودند و خریدی هم با این قیمت صورت نگرفت.

قیمت پروپیلن بر اساس فوب کره جنوبی در ارزیابی‌ها با ۵ دلار افزایش به ۷۰۵ دلار در هر تن رسید ولی خریداران قیمت‌هایی بین ۶۷۰ تا ۷۰۰ دلار را پیشنهاد می‌دادند و فروشندگان نیز قیمت خود را تا ۷۵۰ دلار بالا می بردند.

کاهش قیمت بوتادین همزمان با تعطیلات چین و تایوان

پلتس در روز ۲۳ ژوئن قیمت بوتادین را باثبات و برروی ۶۴۰ دلاردر هر تن بر اساس ترم تحویل CFR چین ارزیابی نمود که علت آن کاهش معاملات در ایام تعطیل در چین و تایوان بود. از یک هفته قبل قیمت بوتادین یا بدون تغییر باقی ماند و یا در حدود ۱۰ دلار کاهش یافت.

وضعیت بازار بوتادین به طور کلی کاهشی است که علت آن عرضه زیاد این محصول در هفته منتهی به ۱۹ ژوئن بود. در خارج از تایلند قیمت این محصول بین ۱۲۰ تا ۱۲۵ دلار در هر تن بر اساس ترم تحویل CFR شمال شرق آسیا کاهش یافت.

عرضه زیاد اتیلن در اروپا

کاهش قیمت نفتا و اتیلن متأثر از کاهش قیمت نفت‌خام در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن بوده است. بیشترین کاهش قیمت نفتا مربوط به نفتای با پارافین ۷۰ درصد در خلیج آمریکا برای حمل دریایی بوده است.

بالاترین قیمت نفت در شمال شرق اروپا برای نفتای با پارافین ۶۵ درصد و با قیمت ۵۱۸ دلار بوده است. بیشترین کاهش قیمت اتیلن در پایان ماه می در اروپا بوده است که قیمت اتیلن تا ۸۰ یورو کاهش یافته است.

هم اکنون بازار اتیلن اروپا با عرضه زیاد این محصول مواجه است و همین امر باعث کاهش گسترده میزان بهره‌برداری از واحدهای کراکر در اروپا شده است. قیمت قراردادها برای ماه جولای در هفته آینده مشخص خواهد شد و به نظر می‌رسد که قیمت‌ها به وضعیت ماه‌های قبل بازگردد. خریداران اتیلن متقاضی کاهش حداکثری قیمت اتیلن میباشند و این در حالی است که تولیدکنندگان سود حاصل از بهره برداری واحدهای کراکر نفتا را پایین توصیف نموده اند.

از پایان سال گذشته قمت‌ خوراک نفتا در قراردادهای ماهانه مرتباً رو به کاهش بوده است و در ماه ژوئن تا ۲۲ دلار نسبت به متوسط قیمت کاهش داشته و پیش بینی می‌شود در ماه جولای نیز تا ۳۱ دلار نسبت به متوسط قیمت هر ماه کاهش یابد.

تعادل عرضه و تقاضا در آسیا اقیانوسیه

در آسیا اقیانوسیه قیمت های اتیلن تا حد زیادی با ثبات بود زیرا در هفته منتهی به ۲۳ ژوئن تعادل در عرضه وتقاضا دیده می شود در عین حال بازار های فرآورده های جانبی وضعیت بهتری داشتند. قیمت های خریداران در چین و تایوان بین ۷۰۰ تا ۷۲۰ دلار در هر تن بود. فروشندگان فروش خود را کمتر کردند و با کاهش عرضه، انتظار قیمت های ۷۴۰  دلار در هر تن را داشتند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *