تحلیل پلتس از اوضاع بازار برق و گاز اروپا در آستانه زمستان

تحلیل پلتس از اوضاع بازار برق و گاز اروپا در آستانه زمستان

بازار برق و گاز اروپا

با ورود اروپا به سه ماهه چهارم سال 2023 و شروع رسمی زمستان گاز، بازارها با درخواست‌های مکرر دولت های اروپایی از مصرف‌کنندگان برای ادامه استفاده مسئولانه از گاز علیرغم سطح ذخایر بالا روبرو هستند. تقاضای گاز همچنان نسبت به سطح قبل از بحران کاهش یافته است، اما هرگونه اختلال جدید در عرضه یا زمستان بسیار سرد همچنان می‌تواند خطر کمبود گاز را ایجاد کند.

واکنش بازار در تابستان امسال به تهدید اعتصاب در بخش LNG استرالیا و تعمیر و نگهداری در تاسیسات تولید گاز نروژ، نشانه‌ای از تداوم نگرانی ها درباره عرضه بود. ریسک پرمیوم به ویژه در اسپرد قیمت تابستان قابل مشاهده بود، با قرارداد زمستان که با قیمت قابل توجهی معامله شد. یک برنامه تعمیر و نگهداری سنگین اواخر تابستان در میادین گازی نروژی، قیمت‌ها را نسبتاً بالا نگه داشت.

تام پردی، تحلیلگر ارشد گاز اس اند پی گلوبال، گفت که انتظار می رود بازگشت ظرفیت تولید در ماه اکتبر باعث کاهش فشار قیمت در ماهی شود که ذخیره سازی به بالاترین سطح اخیر خود خواهد رسید. طبق برآوردهای آژانس بین‌المللی انرژی، مانند همیشه، بسیاری از چیزها به آب و هوا بستگی دارد، زیرا یک زمستان سرد به طور بالقوه منجر به تقاضای اضافی در بخش‌های مسکونی و تجاری اروپا تا 30 میلیارد متر مربع می‌شود.

سطح ذخایر گازی اتحادیه اروپا در 95 درصد

سطح ذخایر گازی اتحادیه اروپا در 95 درصد

جدا از آب و هوا، اروپا برای ادامه ورود به LNG برای جبران جریان از دست رفته گاز روسیه همچنان به LNG نیاز خواهد داشت، اگرچه احتمالا واردات کمتر از مدت مشابه سال گذشته خواهد بود. پلتس پیش بینی کرد واردات ال ان جی به اتحادیه اروپا و بریتانیا در سه ماهه چهارم در مجموع 36.6 میلیارد متر برسد که نسبت به سال گذشته 8.9 درصد کاهش خواهد داشت. رقابت برای محموله‌ها با آسیا نیز می‌تواند تشدید شود آن هم در شرایطی که قیمت LNG برای تحویل در آسیا در حال حاضر نسبت به TTF بالاتر است.

اروپا از زمان تهاجم روسیه به اوکراین زیرساخت‌های شناور واردات LNG مستقر کرده است و قرار است تا پایان سال 2023 زیرساخت‌های جدید واردات LNG به کار گرفته شود، از جمله سه پایانه دیگر در آلمان و پایانه‌های فرانسه و یونان. اما سطح کلی تقاضا در سه ماهه چهارم مهم خواهد بود. پلتس پیش بینی می کند تقاضای اتحادیه اروپا و بریتانیا در حدود 118.3 میلیارد متر مکعب در سه ماهه چهارم باشد، که 5.9 درصد افزایش سالانه خواهد داشت.

افزایش 12 گیگاواتی تولید برق هسته ای فرانسه در سه ماه چهارم 2023

افزایش 12 گیگاواتی تولید برق هسته ای فرانسه در سه ماه چهارم 2023

حدود 42 میلیون مترمکعب گاز روسیه هنوز از طریق یک نقطه ورودی در مرز با اوکراین در سودزا به اروپا عرضه می‌شود و هرگونه تشدید جنگ همچنان می‌تواند منجر به اختلال در صادرات شود. با این حال، جریان باقیمانده از طریق ترک استریم به جنوب اروپا که در ماه اوت به بالاترین حد خود رسید، احتمالا تا سه ماهه چهارم ادامه خواهد داشت، به ویژه به این دلیل که این حجم ها عمدتاً در مجارستان و صربستان مصرف می شود که هر دو روابط نسبتاً نزدیکی دارند.

دستاوردهای هسته ای خطرات گاز را کاهش می دهد

بازارهای برق اروپا امسال با وضعیت بسیار بهتری نسبت به سال گذشته وارد زمستان می‌شوند، البته با نگرانی‌های باقی‌مانده در صورت یک دوره طولانی هوای سرد و ساکن. به گفته تحلیلگران اس اند پی گلوبال، انتظار می رود افزایش تقاضای فصلی با بهبود تولید برق بادی و هسته ای فرانسه و اروپا جبران شود و مجموعاً 14 گیگاوات به عرضه سالیانه اضافه شود.

کاهش تقاضای برق نیروگاه های گازی و زغال سنگ اروپا به دلیل افزایش تولید برق بادی و هسته ای فرانسه

کاهش تقاضای برق نیروگاه های گازی و زغال سنگ اروپا به دلیل افزایش تولید برق بادی و هسته ای فرانسه

عملکرد تاریخی نشان می دهد که اتکا به هسته ای فرانسه می تواند مشکل ساز باشد، اما ما پیش بینی می کنیم تولید سه ماهه چهارم 2023 حدود 12 گیگاوات نسبت به سال گذشته پس از اتمام موفقیت آمیز تعمیرات راکتورها، از جمله آنهایی که تحت تعمیرات خوردگی هستند، افزایش یابد. سطح آب، یکی دیگر از خطرات کلیدی در سال 2022، نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته است، به طوری که مخازن نوردیک 78 درصد پر شده اند و قراردادهای سه ماهه چهارم منطقه نزدیک به رکورد پایین هستند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: پلتس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *