بررسی بازار جهانی گاز مایع

,
بررسی بازارجهانی گازمایع

بررسی بازار جهانی گاز مایع در هفته منتهی به ۱۱ نوامبر، قیمت های گاز مایع همچنان پایین است زیرا نوامبر امسال هوا خیلی سرد نشده است و در عین حال تقاضای بخش پتروشیمی برای خرید گاز مایع زیاد نیست.

پایین بودن بازار جهانی گاز مایع در نوامبر

قیمت های نفت خام به دلیل تحریم های قریب الوقوع اتحادیه اروپا بر روی فراورده های نفت و گاز روسیه مورد حمایت قرار گرفته و تا حدودی افزایش یافته است.در حالی که هزینه حمل بالاتر رفته است، ولی به دلیل کاهش تقاضای محلی  در آمریکا، علی‌رغم انجام آربیتراژ به آمریکا قیمت حمل پایین بود .
پیش بینی ما، آرگوس، از قیمت نفت خام دریای شمال که ۹۵دلار در هر بشکه برای روزهای باقیمانده سال جاری میلادی بود، به ۹۸دلار در ماه نوامبر و ۱۰۰دلار در ماه دسامبر رسید. این‌ به دلیل تحریم های اتحادیه اروپا بر علیه روسیه و حذف ۲ مِیلیون  بشکه از صادرات  روسیه از چرخه معاملات بود. پیش بینی قیمت ها برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ نیز بر خلاف پیش بینی های قبلی حاکی از روند افزایشی قیمت ها  خواهد بود که البته تا حد زیادی به این موضوع بستگی دارد که روسیه نفت تحریم شده خود را در کدام بازار و به چه صورت عرضه خواهد نمود.

برای اطلاع از وضعیت گاز مایع در آسیا و اروپا کلیک نمایید.

هزینه های سرسام آور حمل در ماه اکتبر

به وجود آمدن مشکل در کشتیرانی اخیراً شایع شده است. تاخیر های بندری و نامناسب بودن وضع هوا باعث وقفه  های زیادی در منطقه آسیا اقیانوسیه شده است ضمن اینکه تاخیر ها در کانال پاناما به بیش از یک ماه نیز می رسد. علاوه بر موارد فوق افزایش تقاضای مصرف گاز مایع بر اساس بررسی بازار جهانی گاز مایع در چین به منظور ذخیره سازی برای فصل زمستان نیز باعث افزایش تقاضا برای کشتی شده است. اروپا نیز کماکان به دلیل بالا بودن قیمت گاز نیاز به حمل گاز مایع از آمریکا را دارد و این نیز عاملی برای کمبود کشتی در مسیر آمریکا و اروپا می باشد.
در سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ با توجه به بررسی بازار جهانی گاز مایع، بزرگترین تولیدکنندگان گاز مایع به ترتیب آمریکا آسیا خاورمیانه شمال غرب اروپا و روسیه خواهند بود. آمریکا به تنهایی سالانه ۱۰۰ میلیون تن گاز مایع تولید می کند که پنج برابر تولید شمال غرب اروپاست .در کلیه مناطق به جز اروپا میزان تولید گاز مایع تا سال ۲۰۲۴ روند افزایشی خواهد داشت.

آسیا بزرگترین مصرف کننده گاز مایع در طی سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ بوده و یا خواهد بود. مصرف گاز مایع در منطقه آسیا با بیش از ۱۶۰ میلیون تن در سال تقریبا بیش از چهار برابر میزان مصرف گاز مایع در آمریکا می باشد. کل مصرف گاز مایع آمریکا در طی سال های مذکور هرساله  ۴۰ میلیون تن بوده و یا خواهد بود. کمترین میزان مصرف گاز مایع متعلق به آمریکای لاتین و منطقه مدیترانه می باشد.

کمترین میزان مصرف گاز مایع

مقایسه میزان مصرف تولید واردات و صادرات گاز مایع در مناطق آمریکا کانادا مکزیک آمریکای لاتین شمال غرب اروپا و در حوزه دریای مدیترانه در سال های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ نشان می دهد که میزان مصرف گاز مایع به جز در اروپا در سایر مناطق جهان افزایش یافته است. بیشترین میزان تولید گاز مایع و همچنین بیشترین میزان صادرات این محصول از سوی آمریکا به سایر مناطق بوده است.

میزان مصرف گاز مایع

در سال های ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۴ بزرگترین تولیدکنندگان گاز مایع در بررسی بازار جهانی گاز مایع، به ترتیب آمریکا آسیا خاورمیانه شمال غرب اروپا و روسیه خواهند بود. آمریکا به تنهایی سالانه ۱۰۰ میلیون تن گاز مایع تولید می کند که پنج برابر تولید شمال غرب اروپاست. در کلیه مناطق به جز اروپا میزان تولید گاز مایع تا سال ۲۰۲۴ روند افزایشی خواهد داشت.
از شروع سال جاری میلادی حمل نفت خام روسیه از طریق دریایی به اروپا به تدریج کاهش یافت و از ماه مارس نیز صادرات نفت روسیه به آسیا و ترکیه بیشتر شد و بیشترین صادرات نفت روسیه تا ماه اکتبر  به آسیا بوده است و صادرات روسیه  به اروپا به کاهش خود ادامه داده است.

بزرگترین تولیدکنندگان گاز مایع

 

برای مطالعه تاسیسات ذخیره‌ سازی گاز طبیعی مایع کلیک کنید.

سود آوری گاز مایع در چین پس از یک سال 

در واحد‌های تولید گاز مایع PDH در چین، پس از کاهش ادامه دار سود آوری از ماه آگوست سال ۲۰۲۱ ،نهایتا در ماه اکتبر سال جاری میلادی سود آوری جهش بیشتری داشت و کمی بهتر از سال گذشته بود. به گفته بازار جهانی گاز مایع، این‌ باعث شد که واحد تولید گاز مایع PDH در بهره برداری و تولید بیشتر گاز مایع جهش یابد و به بالاترین حد تولید خود در سال جاری میلادی برسد.در ماه سپتامبر نیز با توجه به نزدیکی فصل زمستان ،بیشترین حجم گاز مایع به صورت وارداتی خریداری گردید تا در مخازن گاز مایع این کشور نگهداری شده و کشور با کاهش گاز مایع در فصل زمستان مواجه نشود.هزینه های حمل در ماه اکتبر افزایش یافت و در پایان این ماه ،سر به فلک کشید که در گرانی قیمت گاز در چین تاثیر گذار بود.
بر اساس بررسی بازار جهانی گاز مایع، در اروپا همزمان با کاهش قیمت گاز، عرضه گاز مایع ادامه یافت. پیش بینی می شود با رسیدن به اوج فصل سرما ،قیمت گاز مجددا افزایش یابد. اروپا و کشورهای مدیترانه تا حد زیادی متکی به عرضه گاز از سوی آمریکا هستند.هزینه حمل از آمریکا تا اروپا بیش از ۲برابر در ماه اکتبر افزایش یافت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *