تحلیل قیمت جهانی نفت

,
تحلیل قیمت جهانی نفت

تحلیل قیمت جهانی نفت به گزارش بازار نفت و گاز، در بورس کالای نیویورک، معاملات آتی نفت خام با 2.7 درصد افزایش به 79.56 دلار در هر بشکه رسید، در حالی که در بورس بین لندن، برنت با 3.6 درصد افزایش به 83.92 دلار در هر بشکه رسید.

قیمت جهانی نفت


🔸 قیمت نفت خام روز جمعه افزایش یافت، زیرا مسکو اعلام کرد ممکن است تولید نفت خود را کاهش دهد تا سقف قیمت نفت خام روسیه را که توسط کشورهای G7 و اتحادیه اروپا اعمال شده است، جبران کند.

🔸 الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه روز جمعه در مصاحبه‌ای با رسانه‌ها گفت که روسیه ممکن است تولید نفت خود را در اوایل سال ۲۰۲۳ بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد.

نواک گفت که مسکو به جای فروش نفت خام مطابق با سقف قیمت، به سمت کاهش تولید متمایل خواهد شد.

🔸 گروه هفت (G7) و اتحادیه اروپا در اوایل ماه جاری توافق کردند که قیمت نفت خام دریایی روسیه را به 60 دلار در هر بشکه محدود کنند. هدف این سقف قیمت محدود کردن درآمد روسیه از فروش نفت – در درجه اول برای جلوگیری از توانایی روسیه برای تامین مالی جنگش علیه اوکراین – و پایین نگه داشتن قیمت جهانی نفت است.

🔸 اما بسیاری استدلال می‌کنند که سقف قیمت، درآمد روسیه از صادرات نفت را که خریداران مشتاقی از چین، هند و ترکیه پیدا کرده‌اند، کاهش نداده است.

کاهش احتمالی تولید از سوی مسکو باعث ایجاد ترس از کمبود بالقوه عرضه شد زیرا به نظر می رسد تقاضا از بازگشایی چین افزایش یابد.

در آخرین پیش بینی S&P  تخمین زد که تقاضای نفت از چین، بزرگترین واردکننده نفت جهان، می تواند در سال 2023 به 15.7 میلیون بشکه در روز برسد که حدود 700000 بشکه بیشتر از سال 2022 است.

برای مشاهده تحلیل قیمت محصولات پتروشیمی آمریکا و اروپا کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *