پیش بینی کاهش قیمت جهانی نفت توسط بانک آی ان جی

پیش بینی کاهش قیمت جهانی نفت

پیش بینی کاهش قیمت جهانی نفت توسط بانک آی ان جی

ملایم‌تر شدن شرایط بنیادی بازار نفت نسبت به آنچه قبلا انتظار می‌رفت، باعث شد تا بانک آی ان جی در تازه ترین گزارش خود، پیش‌بینی قیمت نفت برنت برای سال جاری را از 98 دلار به 90 دلار در هر بشکه کاهش دهد.

علت اصلی افت پیش بینی قیمت جهانی نفت از سوی این بانک، آن است که مازاد فعلی بیشتر عرضه، احتمالاً بازار را در موقعیت بهتری برای مدیریت کسری مورد انتظار در نیمه دوم سال 2023 قرار می‌دهد.

وارن پترسون، رئیس بخش استراتژی کالا در بانک آی ان جی آمریکا، در یادداشتی نوشت: اکنون میانگین قیمت نفت برنت در سه ماهه چهارم به 100 دلار در هر بشکه رسیده است که نسبت به پیش بینی قبلی که 110 دلار بود،کاهش یافته است.

در نیمه اول سال 2023 میلادی، به دلیل تولید و صادرات بیشتر روسیه، مازاد عرضه در بازار فراتر از پیش بینی های قبلی خواهد بود.
بانک آی ان جی افزود: وجود مازاد عرضه در شش ماه نخست امسال و بهبود سطح ذخایر جهانی بازار را برای مدیریت کسری مورد انتظار در اواخر سال در وضعیت بهتری قرار می دهد.
این بانک، مانند سایر پیش بینی ها از جمله آژانس بین المللی انرژی، انتظار دارد تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال 2023 به شدت افزایش یابد و این عامل به رشد قیمت انرژی منجر شود.

چشم انداز انرژی جهان

اوایل ماه گذشته، آژانس بین المللی انرژی در گزارش ماهانه خود اعلام کرد که وضعیت بازار نفت از مازاد عرضه در نیمه اول سال 2023 به کسری در نیمه دوم سال تغییر خواهد کرد، زیرا بهبود اقتصادی در چین باعث افزایش تقاضای جهانی خواهد شد.

پترسون ضمن اشاره به بحران بانکی آمریکا گفت: “رویدادهای اخیر احتمالاً این سوال را مطرح خواهد کرد که آیا فدرال رزرو قادر به انجام یک فرود نرم خواهد بود یا نه، که این مساله نگرانی های تقاضا را افزایش می دهد.

این در شرایطی است که همه نگاه ها متوجه واکنش اوپک پلاس به افت شدید قیمت نفت طی روزهای اخیر است.
مشاوران انرژی اسپکتس بر این باورند که اوپک پلاس برای واکنش به سقوط قیمت نفت در این هفته اقدام عجولانه ای نخواهد کرد و منتظر خواهد ماند تا بازارهای مالی پس از ترس از بخش بانکی آرام شوند.

اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

منبع: oilprice

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *