آخرین گزارش از بازار جهانی پلیمر+2022

بازار جهانی پلیمر

بررسی بازار جهانی پلیمر در دسامبر سال 2022 به تحلیل بازار نفت و گاز ایران و داده های پلتس نشان داد که بازار PVC اروپا در هفته منتهی به 7 دسامبر پایدارتر ارزیابی شد، به طوری که تولیدکنندگان در حال حاضر تمایلی به ارائه تخفیف های بیشتر در میان قیمت های بالاتر ایالات متحده و سود سوزآور ضعیف ندارند و حتی نمی توانند برای این محصول “یارانه متقابل” بپردازند.

ریزش قیمت های قراردادی PVC

 با بهبود نسبی قیمت‌ های کاستیک در میان عرضه فراوان سود سوزآور، تولیدکنندگان اکنون توانستند قیمت‌ها را تا حدودی افزایش دهند. اگرچه در اروپا قیمت بالاتر هنوز محقق نشده بود، در ترکیه برخی از پیشنهادات اروپایی و مصری قبلاً بالاتر گزارش می شد. به نظر می رسید که این امر خریدارانی را که قبلاً از بازار کنار رفته بودند، مجبور به بازگشت دوباره کرده است. قیمت پیشنهاد محموله های اروپایی در ماه نوامبر 800 دلار در متریک تن  cfr ترکیه ثبت شد که با پیشنهادهای پایدارتر مصر رقابت می کرد. با این حال، در اروپا پیشنهادات نقدی حدود 1400 یورو در هر متریک تن DDP اروپا شنیده شد. انتظار می رود در بحبوحه تقاضای ضعیف مصرف کننده نهایی و رکود، بازار PVC اروپا شاهد کاهش جزئی در قراردادهای دسامبر نیز خواهد بود. اما برخلاف اروپا، PVC آسیا به رشد خود ادامه داد و در هفته منتهی به 7 دسامبر 40 تا 75 دلار در هر متریک تن افزایش یافت، که با پیشنهادات قوی برای ژانویه تقویت شد. شاخص PVC با ترم cfr چین در هفته جاری 75 دلار جهش کرد و به بالاترین حد دو ماهه یعنی 815 دلار در متریک تن رسید، در حالی که قیمت  cfr هند در مدت مشابه با 40 دلار افزایش به 840 دلار در هر متریک تن رسید. تولیدکنندگان انتظار دارند علیرغم کاهش بیشتر محدودیت های  کووید-19 در کشور چین، تقاضا در هند در مقایسه با چین قوی تر باشد. پلاتس اسپرد بین هند و چین را با کاهش چشمگیری تا 25 دلار در متریک تن گزارش داد. منابع بازار گفتند که این اسپرد احتمالاً در ماه های آینده با تقویت تقاضای هند، در مقایسه با چین افزایش خواهد یافت.

تحلیل بازار جهانی PVC را هم میتوانید مطالعه نمایید

ثبات نسبی بازار LDPE

بازار جهانی پلیمر در بازار LDPE اروپا در هفته منتهی به 7 دسامبر شاهد تقاضای ضعیفی بود و خریداران نسبت به آن علاقه زیادی نشان ندادند. باوجود کاهش نرخ تولید، بازار همچنان با عرضه بیش از حد درگیر مانده است، زیرا مواد وارداتی انبارها را پر می کند و خریداران نیز همچنان حاضر به پذیرش قیمت های پیشنهادی رقابتی نیستند. فعالیت محدود در بازار نقدی LDPE قیمت گذاری را تحت فشار قرار داده است. بهای معاملات آتی نفت خام ICE برنت فوریه با 3.33 دلار کاهش در روز به 79.36 دلار در هر بشکه رسید. برخی مبدل‌ های چینی گفتند که بازار ممکن است نوسانات کوتاه‌ مدت در معاملات آتی را دنبال کند، اما فاندمنتال های تقاضا-عرضه نقش بیشتری در روند بلند مدت قیمت ها ایفا کردند. پس از اینکه چین محدودیت های سختگیرانه کووید-19 را کاهش داد، تقاضا نیز افزایش یافت. در هند، تولیدکنندگان داخلی طرح‌ های حمایت از قیمت را که در ماه گذشته ارائه کرده بودند، پس گرفتند که این کار، اعتماد به بازار را بالا برد.

افزایش تقاضای LLDPE در بازار جهانی

حجم واردات LLDPE در بازار جهانی پلیمر در هفته منتهی به 7 دسامبر بخش‌ هایی از بازار LLDPE اروپا را تحت فشار قرار داد، به طوری که منجر به دسترسی فراوان به پلیمر شد. بازار نقدی LLDPE اروپا با پایبندی شرکت‌ کنندگان به قراردادهای خود کسل‌ کننده بود. با تضعیف تقاضای LLDPE اروپا، خریداران حاضر به خرید حتی با پیشنهادات کمتر نیستند و حتی عرضه گریدهای  C6و متالوسن اروپایی کمتر از  C4 بود و فروشندگان تمایلی به ارائه این گریدها با قیمت‌ های پایین ‌تر نداشتند. برخی از فعالان بازار انتظار دارند به دلیل کمرنگ بودن فضای بازار، فعالیت خود را زودتر تعطیل کنند و در هفته ای که از 12 دسامبر شروع می شود در تعطیلات به سر خواهند برد. LLDPE آسیا نیز در هفته جاری در میان موجودی کم، افزایش نسبی داشت و بسیاری از خریداران ماه های آینده به دلیل شرایط نامشخص اقتصاد کلان، در خرید محافظه کار عمل خواهند کرد. قیمت‌ های آتی نفت خام ICE برنت ژانویه  با 3.33 دلار ریزش به 79.36 دلار در هر بشکه رسید. تقاضا از سوی چین با لغو شدیدترین سیاست‌ های کووید-19 توسط دولت افزایش یافت.

پلی اتیلن چگالی کم (LDPE)

قیمت جهانی پی وی سی را هم میتوانید مطالعه نمایید

کاهش ذخایر HDPE قبل از پایان سال میلادی

بازار نقدی HDPE اروپا در بازار جهانی پلیمر در هفته منتهی به 7 دسامبر کسل کننده بود و شرکت کنندگان الزامات قراردادی خود را حفظ کردند. مصرف کنندگان قبل از پایان سال در حال کاهش مصرف بودند که بر عدم علاقه خرید آنها افزود. با این حال، تقاضای HDPE اروپا ضعیف است. بسیاری از منابع انتظار دارند که تغییری در سه ماهه اول سال 2023 رخ ندهد و تقاضای ضعیف در سه ماهه دوم ادامه داشته باشد. به طور کلی، فعالان بازار بایستی موضع “انتظار و دید” را اتخاذ کنند. بازار HDPE اروپا بیش از حد عرضه داشته است و منابع در حال بررسی خرید اسپات در سال 2023 هستند که باعث شد برخی فروشندگان از حجم قراردادها ابراز نگرانی کنند. سینوپک چین و تولید کننده جهانی مواد شیمیایی اینئوس در حال برنامه ریزی برای ساخت کارخانه HDPE مشترک با ظرفیت 500000 متریک تن در سال هستند. اینئوس در بیانیه ای اعلام کرد که انتظار می رود تا پایان سال 2023 راه اندازی شود. اینئوس در بیانیه خود بدون اشاره به جزئیات گفته است، این شرکت‌ ها همچنین قصد دارند در آینده دو کارخانه دیگر به ظرفیت 500000 متریک تن در سال برای تولید گرید لوله‌ احداث کنند. به گفته منابع، تقاضای چین برای پلی اتیلن در حال افزایش است، اما به دنبال ماه ها عدم تمایل خریداران به خرید به دلیل شرایط نامشخص اقتصاد کلان، همچنان ضعیف است.

تقویت پلی پروپیلن با کاهش کووید-19

در تحلیل بازار جهانی پلیمر، با وجود کاهش اخیر قیمت قراردادی خوراک پروپیلن در هفته منتهی به 7 دسامبر، بازار پلی پروپیلن نقدی اروپا جو آرامی داشت. فعالان بازار با بازار پلی اتیلن اروپا مقایسه کردند و گفتند اشتهای خریداران برای پلیمرها ضعیف است. به گفته برخی از تاجران، تقاضای پروپیلن بسیار پایین است و اکنون کمپین های علیه مصرف زباله های پلاستیکی سعی در کاهش مصرف دارند و با این کار فشار مضاعفی بر مصرف پلاستیک وارد می کنند. اما فعالان بازار تقاضای ضعیف را به فشارهای فصلی ناشی از تعطیلات زمستانی و کریسمس نسبت دادند. شرکت کنندگان در آستانه تعطیلات کریسمس فعالیت خود را متوقف کردند. علیرغم کاهش 30 دلاری قیمت قراردادی پروپیلن خوراک اصلی، قیمت‌ گذاری انرژی و هزینه‌ های تولید همچنان بر مذاکرات بازار مسلط است. قیمت پلی پروپیلن در چین هم در این مدت در راستای افزایش تقاضا افزایش یافت. با کاهش محدودیت های کووید-19 در چین، قیمت های پروپیلن اندکی افزایش داشتند. خریداران هندی محموله های نیمه دوم دسامبر را تامین کردند اما همچنان به دنبال پیشنهادات خوب برای ذخیره سازی هستند زیرا انتظار می رود قیمت ها پس از پایان سال افزایش یابند. قیمت‌های پلی پروپیلن داخلی چین همچنان به کاهش خود ادامه می‌دهند، زیرا تقاضا به سمت دیگر بازارهای آسیایی برای عرضه با قیمت‌های رقابتی تغییر می‌کند. یک تاجر در چین گفت که تقاضا به زودی ممکن است با ورود چین به تعطیلات سراسری کاهش یابد.

 

افت قیمت پلی استایرن با ترس از رکود

قیمت پلی استایرن آسیایی در آخرین هفته نوامبر با کند بودن تقاضا، کاهش 5 دلاری را تجربه کرد و خریداران قیمت های پایین تر را به دلیل کاهش قیمت های بالادستی هدف قرار دادند. بر اساس بازار جهانی پلیمر، معاملات آتی نفت خام ICE برنت فوریه با 3.33 دلار ریزش در روز به 79.36 دلار در هر بشکه رسید و برای اولین بار در چند ماه اخیر به دلیل ترس از رکود و احتمال افزایش بیشتر نرخ بهره به زیر 80 دلار در هر بشکه سقوط کرد. پیشنهادات پلی استایرن fob چین در اولین هفته دسامبر به ترتیب برای GPPS و HIPS حدود 1170 و 1270 دلار در متریک تن شنیده شد. بهای fob آسیای جنوب شرقی بین 1190 تا 1200 دلار در متریک تن فروخته شد. قیمت خوراک مونومر استایرن در هفته جاری با 17 دلار رشد به 972 دلار در هر متریک تن cfr چین افزایش یافت، اما پس از رسیدن به بالای 1000 دلار cfr چین در اوایل هفته، 30 دلار در روز کاهش یافت.

محصولات پلیمر

ناامیدی فروشندگان ABS از بازار

قیمت ‌ها در بازار ABS اروپا در هفته منتهی به 7 دسامبر به دنبال کاهش هزینه‌ های خوراک کامپوزیت و در بحبوحه تقاضای ضعیف مداوم تحت فشار باقی ماندند. شنیده ها حاکی از آن است که سرعت کاهش قیمت ABS در هفته جاری شرایط تجاری را برای فروشندگان سخت کرده است. احساسات نزولی در بین فروشندگان ABS در اکثر روزهای نیمه دوم سال 2022 شنیده شده است و فعالان بازار از قبل خود را برای ورود به دسامبر آماده کرده بودند که انتظار داشتند یک ماه معاملاتی کوتاه تر از معمول داشته باشند. در نوامبر هم کاهش ذخایر در آستانه پایان سال و تعطیلی پایین دستی در فصل تعطیلات به تقاضای ضعیف دامن زد. واردات آسیایی در بیشتر سال 2022 فشار نزولی بر قیمت ها در بازار اروپا وارد کرده است و علیرغم کاهش نرخ تولید ABS اروپا، بر طول آن افزوده است. تقاضای بازار ABS کند بود، اما حاشیه برای تولیدکنندگان داخلی در چین به خوبی پیش می رفت. قیمت ABS داخلی 1312.20 دلار در متریک تن شنیده شد. در بازارهای بالادستی، مونومر استایرن در اولین هفته دسامبر با  17دلار رشد به 972 دلار در متریک تن cfr چین رسید، اما پس از رسیدن به بالای 1000 دلار در اوایل هفته، 30 دلار در متریک تن ریزش قیمت داشت.

عرضه پایین PET و فشار بر قیمت های صادراتی

 بازار نقدی PET اروپا در اولین هفته دسامبر بر اساس فاندمنتال های مختلط ثابت ارزیابی شد. به گفته منابع، بازارهای PET بریتانیا، در میان شرایط سخت بندر و تعمیر و نگهداری برنامه‌ریزی‌شده در برخی از تامین‌ کنندگان اصلی، شاهد دسترسی کمتری به رزین بودند. با این حال، این امر با علاقه پایین خرید و ادامه عرضه مازاد جبران شد، به طوری که هم بازارهای PET بریتانیا و هم اروپا شاهد قیمت گذاری ثابت و فعالیت در جوّ آرامی بودند. واردات همچنان بر تولیدکنندگان داخلی فشار می آورد، اگرچه مصرف کنندگان منتظر بودند قیمت ها تا ژانویه 2023 کاهش یابد و معاملات کمتری انجام دادند.  قیمت های صادراتی در بازار آسیا هم در این مدت اندکی پایین تر بود، زیرا تقاضا در بحبوحه رکود فصلی کاهش یافت. PET گرید بطری برای بارگیری در ژانویه مورد بحث قرار گرفت و به گفته منابع، مذاکرات زودتر به نتیجه رسید چون که خریداران مشتاق بودند محموله‌ها را قبل از شروع تعطیلات سال نو قمری در چین تضمین کنند. برخی از تولیدکنندگان شروع به عرضه محموله‌ها با بارگیری در ماه فوریه کردند، اما با توجه به اینکه خریداران با وجود تقاضای کم برای کالاهای نهایی همچنان منتظر مانده بودند، با علاقه کم مواجه شدند. کاهش قیمت‌های بالادستی نیز به بی اعتمادی به بازار دامن زد و کاهش قیمت نفت خام خریداران بین‌ المللی را وادار به عقب‌ نشینی کرد و در نهایت، منجر به محدود شدن علاقه خرید از سوی بازارهای غیرآسیایی شد.

ثابت ماندن تقاضای اتیلن و کاهش قیمت قراردادی

قیمت قرارداد دسامبر تسویه شده توسط صنعت اتیلن اروپا در 30 نوامبر به 1270 یورو در متریک تن کاهش یافت. سرعت تسویه حساب دسامبر در تضاد کامل با تسویه حساب ماه نوامبر بود و پلتس تأییدیه تسویه حساب کامل را دریافت کرد. افت CP دسامبر برای بازار اتیلن اروپا در سایۀ بازار آشفته و فاندمنتال های نزولی تعجب آور نبود. فروشندگان معتقدند بعید است که کاهش CP باعث تحریک فعالیت بازار شود. فعالیت نقدی اتیلن اروپا در هفته منتهی به 7 دسامبر محدود بود زیرا تقاضا در آستانه تعطیلات کریسمس ضعیف بود. هیچ نشانه ای از بهبود تقاضا از سوی فروشندگان شنیده نشد زیرا تقاضای پایین دستی همچنان محدود باقی مانده است. شنیده ها حاکی از آن است که کراکرهای بخار هنوز با ظرفیت عملیاتی کم کار می کنند که با کمبود تقاضا مطابقت دارد و بازار اتیلن را راکد می کند. بازار اتیلن اروپا تا قبل از شروع سال 2023 در موضع “انتظار و دید” به سر می برد.

کنار رفتن خریداران پروپیلن آسیا از بازار

بازار پروپیلن آسیا در 7 دسامبر ثابت ماند زیرا خریداران خرید خود را با تضعیف پلی پروپیلن پایین دستی متوقف کردند. قرارداد آتی نفت خام ICE برنت فوریه با 3.33 دلار ریزش نسبت به بسته قبلی آسیایی به 79.36 دلار در هر بشکه کاهش یافت که بر احساسات بازار پروپیلن cfr چین تأثیر گذاشت. کاهش شدید یک شبه نفت تاثیر زیادی بر احساسات بازار داشت. پروپیلن شاندونگ با 85 یوان کاهش در روز به 7565 یوان در متریک تن ایکس تنک (تحویل درب مخزن) سقوط کرد. بسیاری از تولید کنندگان ACN در شمال شرق آسیا نرخ بهره خود را کاهش داده اند تا حاشیه های ضعیف را در میان مازاد عرضه و تقاضای پایین دستی به حداقل برسانند. افزایش تقاضای ABS پایین دستی و کاهش مازاد عرضه باعث حمایت از بازار ACN در ماه اکتبر شد، اما پس از راه اندازی مجدد یا افزایش نرخ بهره در بسیاری از کارخانه ها در شمال شرق آسیا و چین، قیمت ها دوباره کاهش یافت.

برای دانلود و مطالعه پی دی اف مقاله کلیک کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *