قیمت جهانی محصولات پلیمری

قیمت جهانی محصولات پلیمری

قیمت جهانی محصولات پلیمری به تحلیل بازار نفت و گاز ایران، با توجه به جدیدترین تحولات بازار جهانی پلیمر در روزهای ابتدایی 2023

افزایش قیمت جهانی محصولات پلیمری در آسیا 

قیمت جهانی محصولات پلیمری در  آسیا در اولین هفته از سال میلادی جدید 30 تا 55 دلار در هر متریک تن افزایش یافت و با پیشنهادات بالاتر برای فوریه تقویت شد. بهای cfr چین با افزایش 22 درصدی معادل 55 دلار در متریک تن در هفته به 885 دلار گزارش شد که به پایین ترین سطح 725 دلار در متریک تن در ماه نوامبر رسید، در حالی که cfr هند با 30 دلار در هر متریک تن افزایش تا 930 دلار در هر تن بالا رفت. پیشنهادات جدید برای فوریه که در 4 ژانویه اعلام شد، هر تن 70 دلار افزایش یافت و به 885 دلار در متریک تن cfr چین و 840 دلار در متریک تن fob تایوان رسیدند در حالی که قیمت PVC هند با 90 دلار بالاتر از پیشنهادات ژانویه تا 930 دلار ثبت شد. قیمت ها در بازار داخلی چین در هفته جاری با کاهش تقاضا ناشی از شیوع کووید-19 و آغاز تعطیلات سال نو قمری پیش رو ثابت بود. قیمت جهانی محصولات پلیمر اتیلن در 4 ژانویه ثابت ارزیابی شد در حالی که PVC کاربید در 6150 یوان در متریک تن بدون تغییر ماند. در هند، تقاضا برای PVC قوی بود، اما با افزایش حدودا 24 درصدی قیمت ها در بازه زمانی شش هفته ای، خریداران به پذیرش قیمت ها مقاومت نشان می دهند.

ریکاوری بازار LDPE اروپا از هفته سوم سال

بازار LDPE اروپا در 4 ژانویه شروع کندی داشت و هنوز در بیشتر کشورهای اروپایی فعالیت از سر گرفته نشده است. برخی از کشورها هنوز در تعطیلات به سر می برند و به احتمال زیاد فعالیت بازار تا هفته سوم به طور کامل از سر گرفته نشود. انتظار می رود تقاضای ضعیف LDPE برای اروپا از دسامبر همچنان ادامه داشته باشد. اگرچه بازارهای اروپایی هنوز نسبتاً آرام هستند، فعالیت اسپات نیز خاموش مانده است. با این حال، پلتس بهای LDPE آسیایی را در 4 ژانویه به دلیل ذخیره سازی مجدد نسبتا بالا گزارش کرد. به گفته منابع، خریداران احتمالا در هفته دوم ژانویه به دنبال رکود بازار و قبل از آغاز سال نو قمری چین متوقف می شوند. معاملات در آخرین هفته 2022 به دلیل تعطیلات پایان سال ناچیز بود. فعالان بازار منتظر پیشنهادات جدیدی از طرف تولیدکنندگان هستند. قیمت قرارداد آتی نفت خام ICE برنت مارس با 5.79 دلار ریزش در روز تا 80.40 دلار در هر بشکه کاهش یافت.

برای اطلاع از جدیدترین تحولات بازار پلیمر کلیک کنید.

رشد نسبی LLDPE آسیا با بهبود تقاضا

بازار LLDPE آسیا در هفته اول ژانویه به علت کم بودن موجودی، شاهد افزایش اندکی بود. برخی از تامین کنندگان در چین فقط به صورت قراردادی با مشتریان معامله می کنند و هیچ محموله نقدی در دسترس نبود. در حالی که برخی از معامله گران در حال ارزیابی موجودی های خود قبل از معامله نقدی هستند، ترجیح می دهند بحث ها را متوقف کنند. بهای معاملات آتی نفت خام ICE برنت مارس با 5.79 دلار در روز به 80.40 دلار در هر بشکه کاهش یافت. فعالان بازار گفتند که تولیدکنندگان در هند به زودی به دلیل کمبود مواد قیمت ها را افزایش می دهند. با پذیرش جدید و بازگشایی مدارس در هند، تقاضا برای گریدهای پلی اتیلن در طول ژانویه تا آوریل افزایش می یابد. به گفته منابع، LLDPE با یک بازار دو لایه بین بالاترین و پایین ترین قیمت ها مواجه است.

قیمت اتیلن سبک آسیا

افزایش اندک HDPE آسیا با عرضه محدود

قیمت HDPE آسیا در هفته منتهی به 4 ژانویه اندکی افزایش یافت. شنیده شد که موجودی انبارها به دلیل افزایش خرید پایین است. با اینکه تامین کنندگان خارجی قیمت های پیشنهادی را نپذیرفتند اما تجار چینی در حال مقایسه قیمت های داخلی با قیمت های وارداتی هستند. طوفان زمستانی در آمریکا مشکلات عرضه را تشدید کرده است تا جایی که اکثر تولید کنندگان پیشنهادات خود را پس گرفتند. با این حال، تقاضا برای گرید فیلم HDPE در هند بسیار خوب است؛ به طوری که دوره مصرف خوبی از ژانویه تا مارس به همراه دارد. با کاهش نرخ حمل و نقل، تولیدکنندگان گزینه های بیشتری برای انجام فروش دارند. بهبود مسائل لجستیک کانتینری به این معنی است که عدم تعادل عرضه-تقاضا برای رسیدن به تعادل به زمان کوتاه‌ تری نیاز دارد و منجر به یک سناریوی عرضه و تقاضای آسیایی متعادل تر می شود. معامله گران گفتند که قیمت ها در تمام بازارهای جهانی عادی شده است. با این حال، برخی از معامله گران حاضر به معامله نیستند زیرا زمان تحویل محموله طولانی بوده و قیمت ها می توانست قبل از دریافت محموله تغییر کند.

قیمت گذاری غیر نقدی پلی پروپیلن اروپا پس از سال جدید

با ابراز نگرانی فعالان بازار پلی پروپیلن اروپا از ابهام کلی در محیط معاملاتی ضعیف آن، قیمت پلی پروپیلن اروپا در هفته اول سال جدید میلادی پایین بود. با تشدید شدن تقاضای ضعیف با ادامه تعطیلات زمستانی و کاهش فعالیت بازار، بازار پلی پروپیلن در سه ماهه چهارم 2022 همچنان غالب باقی ماند. با آغاز تعطیلات رسمی اروپا در 6 ژانویه، فعالان بازار نسبت به بهبود کوتاه مدت فاندمنتال های تقاضا بدبین بودند. پلتس بازارهای نقدی و قراردادی هموپلیمر را از 21 دسامبر با نرخ 1180 یورو در متریک تن FD شمال غرب اروپا و 1600 یورو در هر تن FD آلمان بدون تغییر ارزیابی کرد. عدم نقدشوندگی در بازار کوپلیمر، با قیمت های قراردادی 1.170 و 1.300 یورو در هر متریک تن FD آلمان و شمال غرب اروپا بدون تغییر گزارش شد. تنها استثنایی که در این دینامیک های بازارهای وارداتی وجود داشت، افزایش خرید اروپا از آمریکا به دنبال سرمای بسیار شدید اخیر بود.

ثبات نسبی پلی استایرن اروپا در بحبوحه فعالیت ضعیف بازار

بازار پلی استایرن اروپا در هفته اول سال 2023 روند کندی را تجربه کرد. در بازار نقدی، سطح قیمت پیشنهادات محلی در جنوب اروپا بین 1800-1750 یورو در متریک تن ثابت ماند. چشم انداز ژانویه حاکی از سطوح پایین فعالیت بود که نشان دهنده افزایش نرخ حمل و نقل در پایان سال 2022 بود. در بازار قراردادی، INEOS Styrolution افزایش 140 یورویی به قیمت های توافقی آزاد در یک ماه را طی نامه ای به مشتریان خود اعلام کرد. این تصمیم پس از افزایش 115 یورویی قیمت قراردادی مونومر استایرن بالادست اعلام شد. خریدها محدود به خریدارانی بود که همچنان با افزایش قیمت مونومر استایرن، انتظار افزایش قیمت استایرن را داشتند. قیمت قرارداد صنعت اروپا برای استایرن 1540 یورو اعلام شد که 115 یورو در هر متریک تن افزایش یافت.

محدود شدن بازار ABS اروپا با تعطیلات زمستانی

در حالی که بسیاری از فعالان بازار ABS اروپا در تعطیلات به سر می برند، تعطیلات زمستانی در اروپا همچنان این بازار را در هفته اول 2023 محدود می کند. منابع به افزایش قیمت قرارداد دسامبر به ژانویه ABS و افزایش هزینه مواد اولیه استایرن برای ژانویه اشاره کردند. با این حال، باید دید که چگونه اکثر قیمت های قراردادی مذاکره شده برای ژانویه تعیین می شوند و اینکه چگونه تقاضای اساسی در اوایل سال 2023 توسعه خواهد یافت. در اخبار تولید، آمده است، تولید کننده پلیمر اسپانیایی به نام الیکس پلیمرز، بخشی از سینوکم اینترنشنال، قصد داشت تولید ABS در سایت تاراگونا را از 11 دسامبر تا 2 ژانویه متوقف کند.

برای اطلاع از مشخصات پلی یورتان کلیک کنید.

قیمت اتیلن سنگین آسیا

احتمال واردات پلی اتیلن ترفتالات از آسیا

بازار نقدی پلی اتیلن ترفتالات اروپا در هفته منتهی به 4 ژانویه ثابت ماند. با این حال، رقابت از افزایش سطوح حجم واردات از آسیا مشهود بود و همچنان صحبت از کاهش تقاضا از سوی فعالان بازار مطرح بود. برخی از منابع به حجم واردات رقابتی از آسیا به بازار اروپا اشاره کردند. برخی دیگر از مشکلات پیش روی تولید کنندگان اروپایی من جمله هزینه بالای انرژی ابراز نگرانی کردند و این که با این وجود، می توانند از عهده صادرات به اروپا در سطوح قیمت رقابتی برآیند. اما با وجود این عوامل، افزایشی در تقاضای بازار اسپات اروپا برای PET بکر مشاهده نشد، علیرغم اینکه خریداران PET بازیافتی قادر به خرید PET بکر با قیمت مطلوب هستند.

عرضه طولانی اتیلن در خاورمیانه

بازارهای اتیلن آسیا در 4 ژانویه با دور ماندن برخی از معامله گران از بازار، شاهد آرامش نسبی بودند. برخی از شرکت ‌کنندگان با اشاره به عرضه طولانی محموله های خاور میانه و آسیای جنوب شرقی، گفتند که تقاضا همچنان ضعیف بوده و یک ماه خریداران را با وجود تقاضای ضعیف مشتقه، در حاشیه قرار داده است. اکثر خریداران محموله های ژانویه را پوشش داده اند اما تعداد کمتری از آنها با توجه به نامشخص بودن مسیر پایین دست و محدود شدن تجارت اسپات، مشتاق آغاز بحث های فوریه بود. با این حال، افزایش قیمت PVC پایین دستی آسیا اندکی افزایش یافت زیرا خریداران اتیلن شاهد بهبودهایی در حاشیه تولید بودند. در بازارهای بالادستی، شاخص نفتای ژاپن C+F در 4 ژانویه با 26.50 دلار ریزش به 638.50 دلار در هر تن کاهش یافت. اسپرد اتیلن نفتا 231.50 دلار در هر متریک تن محاسبه شد که کمتر از اسپرد معمولی 300 تا 350 دلار در متریک تن بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *