جدیدترین تحولات بازار پلیمر

بازار پلیمر

بررسی پلتس از بازار پلیمر در 11 ژانویه 2023، بازار PVC اروپا با وجود تضعیف بازار ترکیه و آسیا، در اولین هفته معاملاتی 2023 در پی تعطیلات سال نو تقویت شدند.

کاهش قیمت قراردادی پلیمر اروپا

 قیمت پلیمر نقدی در اروپا به دلیل تقاضای کسل کننده و عرضه کافی کاهش یافت. قراردادهای اروپایی با 50 تا 100 یورو کاهش از دسامبر تسویه شدند. در ترکیه با کاهش سیاست های ضد کووید صفر خود، قیمت‌ ها بازار آسیایی قوی‌ تری را دنبال کردند. تقاضای بالای بازار پلیمر آسیا و دسترسی محدود به کانتینرها بازار حمل و نقل کانتینری را تقویت کرده و در نتیجه، هزینه های حمل و نقل محموله های صادراتی به ترکیه را افزایش داد. اما تقاضا همچنان به دنبال ذخیره سازی مجدد مخازن سالم بود. صادرات بازار پلیمر کاربید چین محدود شد زیرا برخی از کارخانجات فعالیت خود را به دلیل افزایش قیمت خوراک تا 70 درصد کاهش دادند. بازار اسپات نیز محدود به محموله های فروخته شده فوریه بود. پیشنهادات ماهانه فوریه با افزایش 70 دلاری در هر متریک تن به 885 دلار رسید.

ثبات PVC آسیا تا قبل از تعطیلات سال نو قمری

بازار پلیمر آسیا در 11 ژانویه تا 10 دلار رشد در متریک تن ثابت گزارش شد. قیمت cfr هند همزمان با 10 دلار افزایش به بالاترین حد چهار ماهه یعنی 940 دلار در متریک تن رسید، در حالی که cfr چین 885 دلار ثبت شد. فعالیت های معاملاتی در بازار چین با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو قمری محدود شد. به گفته منابع، صادرات بازار پلیمر کاربید محدود شد زیرا برخی تولیدکنندگان به دلیل افزایش قیمت خوراک، تولید خود را به 70 درصد کاهش دادند. معاملات اسپات هم به محموله های فروخته شده فوریه محدود شد. پیشنهادات ماهانه فوریه نسبت به ماه قبل با 70 دلار افزایش تا 885 دلار cfr چین و 840 دلار fob تایوان رسید، در حالی که پیشنهادات cfr هند با 90 دلار افزایش از ژانویه به 930 دلار در متریک تن در فوریه افزایش یافت. انتظار می رود پیشنهادات جدید برای ماه مارس با استناد به عرضه کم و همچنین تقاضای شرکتی در هند، دوباره افزایش یابد. در هند، علیرغم قیمت های بالای cfr، تقاضای واردات در پی کاهش شدید قیمت‌ های محلی ناامید ‌کننده است. فعالان بازار انتظار بهبود بازار پس از تعطیلات سال نو قمری را دارند؛ یعنی درست زمانی که فعالیت های تجاری در چین جان دوباره می گیرد.

برای اطلاع از بررسي بازار PVC جهانی کلیک کنید.

باز شدن اشتهای خریداران LDPE آسیا

پلتس بهای LDPE آسیا را در هفته منتهی به 11 ژانویه به دلیل آغاز ذخیره سازی مجدد، ثابت ارزیابی کرد. قرارداد آتی نفت خام ICE برنت مارس با 66 سنت افزایش به بشکه ای 80.00 دلار رسید. بازار هند در مقایسه با بازارهای چین بسیار پر جنب و جوش است و به نظر می رسد روند مثبتی را در پیش گیرد. چین قصد دارد LDPE را قبل از تعطیلات سال نو قمری با تخفیف ارائه دهد. انتظار می رود مجتمع پتروشیمی ونهووا دومین کراکر بخار را با ظرفیت 1.2 میلیون متریک تن در سال اتیلن در شاندونگ در اکتبر 2024 راه اندازی کند. کارخانه های پایین دست در مجتمع کراکر شماره 2، 250 هزار متریک تن LDPE؛ 400 هزار متریک تن پلی اولفین الاستومر (POE) و 200 هزار متریک تن بوتادین در 200000 تن در سال را تولید خواهند کرد. این مجتمع همچنین اعلام کرد کراکر شماره 2 آن اتان و نفتا را بعنوان خوراک مصرف خواهد کرد. کراکر شماره 1 این مجتمع پروپان مصرف می کند.

 

باز شدن اشتهای خریداران LDPE آسیا

ادامه داشتن تقاضای ضعیف LLDPE اروپا

بازار نقدی LLDPE اروپا در هفته منتهی به 11 ژانویه با ارائه قیمت های پیشنهادی پایین، نقدینگی زیادی نداشت. این بازار نسبت به هفته اول ژانویه روند آرامی داشت. تقاضای ضعیف همچنان محرک قوی بازار محسوب می شود. واردات از ترکیه و آمریکا به اروپا همچنان ادامه دارد. در سراسر بازار انتظار می رود قیمت های قراردادی در راستای کاهش قیمت قرارداد صنعتی اتیلن با کاهش قیمت تسویه شوند.

رشد نامحسوس LLDPE آسیا

بازار LLDPE آسیا تا 11 ژانویه اندکی افزایش داشت. برخی از معامله گران انتظار دارند با توجه به برخی تعطیلی های آتی در منطقه، در هفته های آینده ذخیره سازی LLDPE بیشتر شده و روند صعودی در بازارهای پلی اتیلن  کندتر شود. قیمت ها در جنوب آسیا در این هفته به علت کمبود عرضه بالا بود زیرا یکی ازتولیدکنندگان کلیدی در هند، عرضه خود را به حداقل رسانده بود. در بازار داخلی، معامله گرانی دیده می شدند که LLDPE را بالاتر از قیمت های فهرست شرکت بین 6-5 روپیه در هر کیلوگرم عرضه می کردند. پس از چین، همه کشورها سطح موجودی خود را کاهش داده اند و بنابراین هیچ نگرای برای عرضه وجود ندارد. علاوه براین، سرمای زیر صفر در ایالات متحده چندین شرکت را به تعطیلی کشانده است و به تولیدکنندگان دیگر در دیگر مناطق فرصت می دهد تا از این موقعیت استفاده کنند. تولیدکنندگان خاورمیانه به خرید نقدی از دیگر کشورها سوق پیدا کردند و افزایش قیمت ها در پی تعطیلی ناگهانی در ایالات متحده همچنان بر بازار غالب است.

برای اطلاع از بررسی بازار فراورده های پلیمری کلیک کنید.

تقویت قدرت خرید HDPE آسیا

قیمت HDPE آسیا در دومین هفته از سال جدید معاملاتی اندکی افزایش یافت. شنیده شد که موجودی انبارها پایین بوده و عامل آن هم افزایش قدرت خرید است. تقاضا در هند ثابت بود و انتظار می رود با افزایش فعالیت های اقتصادی در چین دوباره رشد کند. پتروشیمی هالدیا هند در حال حاضر به دلیل نقص الکتریکی در نیروگاه خود، با 75 درصد از ظرفیت در حال فعالیت است که باعث اختلال در عرضه در بازار شد. کارخانه PReF CHem مالزی خطوط تولید HDPE و LLDPE در جوهور را از 27 اکتبر 2022 تاکنون به دلیل وقوع انفجار و آتش سوزی در خط تولید پالایشگاه پتروناس همچنان آفلاین گذاشته است و راه اندازی مجدد آن در حال حاضر مشخص نیست. این مجموعه یک سرمایه گذاری مشترک بین پتروناس و آرامکوی عربستان سعودی است که ظرفیت تولید 900000 متریک تن پلی پروپیلن در دو خط و همچنین 400000 HDPE و 350000 LDPE در سال را دارد. یانسب سعودی، وابسته به پتروشیمی دولتی SABIC عربستان سعودی، در حال برنامه ریزی برای یک چرخش کراکر بخار یانسب در هفته جاری است. این کراکر ظرفیت تولید 1.3 میلیون متریک تن اتیلن و 400000 پروپیلن در سال را دارد. در پایین دست، این پتروشیمی نیز سالانه ظرفیت تولید 700000 متریک تن مونواتیلن گلیکول، 400000 متریک تن LLDPE، 400000 متریک تن HDPE و 400000 متریک تن پلی پروپیلن را دارد.

آشفتگی بازار پلی پروپیلن آسیا با عرضه محدود

بهای پلی پروپیلن cfr آسیا در 11 ژانویه با متفاوت بودن میزان عدم تعادل عرضه-تقاضا بین بازارها متفاوت بود. در چین، قیمت‌ های محلی نسبت به قبل از تعطیلات سال نو قمری به کاهش خود ادامه داده و کاهش 150 یوانی در هفته را به ثبت رساندند. اگرچه احساسات بازار PP پس از تعطیلات همچنان رو به رشد است اما محدودیت های کووید-19 و افت تقاضای سفر عملیات پایین دستی را به حداقل رساند. به احتمال زیاد در فوریه با وجود آرامش فصلی که بر بازار حاکم است، شاهد افزایش قیمت نباشم. علیرغم افزایش اسپرد چین-جنوب شرق آسیا، عدم وجود مازاد عرضه نیز انتظارات از افزایش حجم صادرات را کاهش داده است. شنیده شد که سطح تولید محلی PP در ماه به حدود 84 درصد کاهش یافته است و همزمان، تولید رافیا نیز به طور متوسط ​​کمتر از 70 درصد ظرفیت شنیده می شود. در آسیای جنوب شرقی، قیمت ها برای ششمین هفته متوالی افزایش یافت و تنگنای عرضه در منطقه همچنان ادامه دارد. انتظار می‌رود که عرضه خاورمیانه و کره جنوبی در کوتاه‌ مدت به علت پایین بودم موجودی، کم باشد در حالی که تامین کنندگان در تایلند و اندونزی نرخ تولید را در حد 70 تا 80 درصد نگه داشته اند. با اینکه حجم معاملات در دومین هفته ژانویه کم بود اما قیمت های پیشنهادی بالاتر از 1000 دلار شنیده شدند.

افت صادرات پلی استایرن به اروپا

بازار پلی استایرن اروپا در هفته منتهی به 11 ژانویه شاهد افزایش قیمت اندک، افزایش هزینه های خوراک بالادست و همچنین افزایش میانگین انرژی در ماه دسامبر برای مصرف کنندگان بود. تحویل سفارشات در این بازار به تعویق افتاده است و در هفته اول ژانویه هیچ سفارشی دریافت نشد. با این حال، قیمت های قرارداد به دنبال افزایش 115 یورویی قیمت قرارداد مونومر استایرن ژانویه و افزایش قیمت گاز طبیعی برای ماه دسامبر تا نوامبر افزایش یافت. به گفته منابع، پیشنهادات صادراتی در بازار نقدی به اروپا اندک بود؛ به طوری که قیمت پیشنهادی 1750 یورو در هر متریک تن cfr شمال غرب اروپا شنیده شد. تولیدکنندگان معتقدند تامین تقاضای ساخت و ساز بزرگ ترین نگرانی پیش روی آنها است. آب و هوای سرد زمستان و نرخ بهره بالا تجارت پلی استایرن اروپا را محدودیت کرده است.

افت صادرات پلی استایرن به اروپا

افزایش قیمت PS آسیا قیمت ها در میان نوسانات بالادستی

پلتس در هفته اول ژانویه به دنبال افزایش قیمت مونومر استایرن بالادست، قیمت پلی استایرن آسیا را 20 دلار افزایش تا 1096 دلار در متریک تن cfr چین ثبت کرد. تولید کنندگان بر این باورند که بازارهای پلی استایرن به طور کلی مسیر بازارهای مونومر استایرن را دنبال می کنند اگرچه افزایش تقاضایی از سوی مشتریان در دهه اول ژانویه وجود نداشته است. با نزدیک شدن به تعطیلات سال نو قمری، تقاضا برای محموله های ورودی فوریه افزایش یافته است. پلتس GPPS آسیا را با 10 دلار رشد در دومین هفته ژانویه تا 1185 دلار cfr چین محاسبه کرد در حالی که cfr آسیای جنوب شرقی در همین مدت با 20 دلار افزایش به 1295 دلار در متریک تن رسید. در همان بازه زمانی، بهای HIPS با ترم cfr چین 20 دلار رشد داشت و به 1280 دلار رسید. در بازارهای پلی استایرن منبسط، نوسانات اخیر قیمت مونومر استایرن کار را “دشوار” کرده است. به دلیل قیمت های بالای بالادستی و اسپرد پایین گرید عمومی، قیمت EPS با 20 دلار افزایش به 1240 دلار رسید، در حالی که گرید ضد حریق با نرخ 1370 دلار ثابت ارزیابی شد. به گفته منابع بازار، از آنجا که بسیاری از کشورهای آسیایی در تعطیلات سال جدید قمری به سر می برند، تقاضا برای PS و EPS ضعیف است.

 

📊 اختصاصی بازار نفت گاز پتروشیمی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *