نمای کلی بازار اوره – 27 جولای 2023

نمای کلی بازار اوره - 27 جولای 2023

چکیده مطالب: 

  1. قیمت اوره در بالاترین سطح از ژانویه
  2. IPL هند مناقصه واردات اعلام می کند
  3. قطع گاز مصر در اثر موج گرما ادامه یافت
  4. صادرات چین هنوز ضعیف است
نمای کلی بازار اوره - 27 جولای 2023

نمای کلی بازار اوره – 27 جولای 2023

قیمت‌ها در بازارهای مصرف‌کننده نهایی مانند برزیل، قیمت اوره آمریکا به روند صعودی خود ادامه می‌دهند و انتظار می‌رود که فشار برای حداقل دو ماه دیگر ادامه یابد زیرا عرضه از سوی چین و روسیه کم است. هند برای خرید وارد عمل شده است و مناقصه واردات را در 9 اوت برای ارسال محموله ها تا 26 سپتامبر اعلام خواهد کرد.

هند پتاس لیمیتد (آی پی ال) به دنبال خرید حدود 1.0 تا 1.5 میلیون تن است زیرا این زمان از سال فصل اوج تقاضا در هند است. آی پی ال اجازه داده است محموله های کوچکتر 25000 تنی به منظور بهره برداری از دسترسی چین در بنادر عرضه شود.

همچنان عدم اطمینان در مورد در دسترس بودن صادرات چین وجود دارد و مجوزهای صادراتی همچنان چالش برانگیز است. انتظار می‌رود با پایان تقاضای داخلی، این مشکل در نیمه دوم اوت تا سپتامبر کاهش یابد، اما طولانی شدن فصل تقاضای داخلی و فقدان صادرات تاکنون، فعالان بازار را در حدس و گمان نگه داشته است.

قیمت مصر در بالاترین سطح از ژانویه قرار دارد، در حالی که خلیج فارس تا پایان سپتامبر به خوبی برای تامین سفارشات تعهد داده است. در دسترس بودن صادرات روسیه به دلیل تعمیر و نگهداری تابستانی و پیش فروش کاهش یافته است.

اکنون تولیدکنندگان به طور جداگانه تمرکز خود را به آمریکای لاتین تغییر می دهند که سود بهتری ارائه می دهد. تقاضا از سایر بازارهای مصرف کننده نهایی بالاتر است، قیمت ها در برزیل به بالاترین حد خود در شش ماه گذشته رسیده است، در حالی که سطح بارج ها در نیواورلئان نیز در حال افزایش است.

هند و برزیل نیاز به خرید دارند، در حالی که میزان ذخایر تولیدکننده ها مناسب است. به دقت مناقصه هند را زیر نظر داریم تا ببینیم پس از آن بازار چگونه رفتار می کند. قیمت ها پس از مناقصه قبلی شروع به افزایش کردند زیرا هند قادر به خرید حجم مورد نظر خود نبود.

وضعیت بازار اوره در منطقه بالتیک

در روسیه، به دلیل تعمیر و نگهداری تابستانی و فروش پیش رو، محموله های نقدی محدودی در دسترس قرار دارد. تولیدکنندگان نیز به طور جداگانه ترجیح می دهند به بازارهایی مانند آمریکای لاتین که سود بهتری ارائه می دهند، بفروشند.

تجارت اوره پریل در ابتدای هفته برای حمل و نقل اوت با قیمت 330-335 دلار / تن فوب به پایان رسید. اکنون پیشنهادات بالاتر است و تولیدکنندگان به طور جداگانه 360-370 دلار فوب در هر تن را برای تجارت تازه ارائه می دهند.
فروش اوره پریل در برزیل منعکس کننده حدود 360 دلار / تن فوب برای محموله اوت است.

برای اوره دانه ای، تجارت اخیر در برزیل تا 380 دلار در هر تن فوب را نشان می دهد. تولیدکنندگان در مقایسه با ژوئن گزینه های بیشتری برای فروش دارند و به طور جداگانه تصمیم خواهند گرفت که بسته به سود تجاری، به هند یا سایر بازارها از جمله آمریکای لاتین بفروشند. در مناقصه قبلی هند، مجموعا 220000 تن اوره پریل شده توسط تولیدکنندگان روسی از دریای بالتیک و دریای سیاه ارسال شد.

وضعیت بازار اوره در مدیترانه

در ترکیه، ایگساس 20000 تا 25000 تن اوره گرانول را در 24 ژوئیه به قیمت 370-373 دلار در هر تن سی اف آر بدون پرداخت عوارض خریداری کرد، در حالی که اعتقاد بر این است که توروس 15000 تن را به قیمت 390 دلار در هر تن سی اف آر با عوارض پرداختی خریداری کرده است.

بررسی منطقه ای اوره درماه های جولای و آگوست 

پیشنهادات برای مواد ایرانی به 375 دلار در هر تن CIF اسکندرون بدون پرداخت عوارض افزایش یافت، در حالی که مواد مصری بالاتر از 430 دلار / تن CFR ارائه شد.

پیشنهادات فعلی ایران بالاتر است و 410 دلار در هر تن سی آی اف بدون پرداخت عوارض.

پیشنهادات ایرانی به دلیل در دسترس نبودن روسیه تا سپتامبر ادامه دارد.

در هفته گذشته، تجارت ایرانی معادل 350 تا 360 دلار در هر تن سی اف آر بدون پرداخت عوارض به پایان رسید.

وضعیت بازار اوره در اروپا

در اروپا، قیمت ها همچنان در حال افزایش است و روند صعودی قیمت ها در آفریقا را دنبال می کند. خریداران اروپایی نیاز به خرید مقدار قابل توجهی دارند، اما آنها تا سپتامبر زمان دارند تا وارد بازار شوند.

در La Pallice، تجارت اوره گرانول با قیمت 420-425 یورو به ازای هر تن FCA به پایان رسید، به دنبال آن قیمت ها به 445-450 یورو در هر تن FCA افزایش یافت و بازار شمال آفریقا را دنبال کرد.

علاقه به نیترات آمونیوم اوره (UAN) وجود دارد زیرا ارزان‌ترین شکل نیتروژن موجود است و قیمت آن کمتر از اوره است.

در اروپای شرقی، یک تولیدکننده بزرگ به دلیل تعمیر و نگهداری به مدت 8 تا 12 هفته تعطیل می شود.

در لهستان، مشتریان هنوز مایل به پرداخت سطوح قیمتی معادل شمال آفریقا نیستند.

در ایتالیا، انتظار می‌رود که خرید تنها در سپتامبر از سر گرفته شود.

در کرواسی، پتروکمیجا انتظار می رود کارخانه خود را به تدریج راه اندازی کند. این کارخانه قرار بود در اواسط جولای راه اندازی شود اما راه اندازی مجدد آن پس از بیش از یک سال چالش برانگیز است. ظرفیت تولید کننده 500000 تن در سال اوره است.

در بریتانیا و ایرلند، تقاضا وجود دارد اما فضای لجستیکی وجود ندارد که تجارت را ضعیف نگه داشته است.

وضعیت بازار اوره در خاورمیانه

وضعیت بازار اوره در خاورمیانه

وضعیت بازار اوره در خاورمیانه

در خلیج فارس، تجارت گرانول با قیمت 400 دلار در هر تن فوب برای بارگیری اوایل سپتامبر به پایان رسید و این سطح توسط چندین شرکت کننده بازار تأیید شد. سطوح قیمتی اوره پریل کمی کمتر از اوره دانه ای تنظیم می شود.

تولیدکنندگان عرب راحت هستند و عجله ای برای ارائه محموله های نقدی ندارند زیرا منتظر دیدن قیمت ها در مناقصه بعدی هند هستند. در عربستان سعودی، شرکت سابیک فروش 40000 تن اوره گرانول به قیمت 400 دلار در هر تن فوب را برای بارگیری اوایل سپتامبر به پایان رساند. این فروش 43 دلار به ازای هر تن بالاتر از آخرین تجارت است. این فروش پس از آن صورت می گیرد که هند مناقصه واردات را برای بسته شدن در 9 آگوست برای ارسال تا 26 سپتامبر اعلام کرد.

هفته گذشته، تجارت گرانول برای 25000 تن برای محموله آگوست با قیمت 357 دلار / تن فوب به پایان رسید که گمان می رود از عمان یا امارات باشد.

اولین محموله جهانی اوره کم کربن از شرکت سابیک عربستان وارد تیمارو نیوزلند شد.یک کشاورز مستقر در نیوزیلند که مالک تعاونی کشاورزی بود، محموله 2700 تنی را در 21 جولای دریافت کرد.

در قطر، شرکت منتجات در حال حاضر هیچ برنامه در دسترسی برای تعمیر و نگهداری ندارد.

در ایران، شرکت صنایع پتروشیمی مسجدسلیمان مناقصه فروش 25 جولای خود را برای 10000 تن اوره گرانول پس از اعطای اولیه 335 دلار به ازای هر تن فوب لغو کرده است.

شرکت صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان این مناقصه را لغو کرد زیرا قیمت های بین المللی اکنون بالاتر است. این شرکت اعلام کرده است که هفته آینده مناقصه فروش را مجددا اعلام خواهد کرد.

اوره گرانول با قیمت 330 دلار در هر تن فوب برای محموله ماه اوت در ابتدای هفته عرضه می شد، در حالی که قیمت پیشنهادی 325 دلار در هر تن فوب شنیده می شد. سپس قیمت ها به دنبال روند بین المللی افزایش یافت.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع مقاله

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *