معامله با ایران نشان دهنده نا امیدی عراق از آمریکا است

معامله با ایران نشان دهنده نا امیدی عراق از آمریکا است

یک نشریه معتبر بین المللی در تحلیلی نوشت، قرارداد اخیر بین بغداد و تهران که بر اساس آن عراق موافقت کرد در ازای گاز ایران، نفت خام و نفت کوره ایران را تامین کند، به نا امیدی عراق از تحریم های آمریکا اشاره می کند که پرداخت هزینه واردات گاز خود را دشوار کرده و باعث قطع برق در ماه های سوزان تابستان می شود.

زیاد فاضل، وزیر برق عراق، به رسانه دولتی گفت : ایران صادرات گاز خود به عراق را در 4 ژوئیه از 45 میلیون متر مکعب در روز به 20 میلیون متر مکعب در روز کاهش داد که این مساله موجب قطع عرضه سوخت برای تولید 5000 مگاوات برق در عراق شد.

فاضل افزود: ایران همچنین 1000 مگاوات برق به کشور همسایه را قطع کرد. وزیر این کاهش را ناشی از مشکلاتی دانست که بغداد در پرداخت هزینه گاز و برق وارداتی از ایران با آن مواجه است، حتی اگر بنا بر گزارش های منتشر شده بیش از 10 میلیارد دلار به یک حساب بانکی عراقی که برای پرداخت هزینه واردات برق از ایران ایجاد شده بود، واریز کرده باشد.
هنوز مشخص نیست که معامله پایاپای جدید در عمل چگونه اجرا خواهد شد، زیرا دولت عراق جزئیات کمی را فاش کرده است. در 11 ژوئیه، کابینه عراق موافقت کرد که وزارت نفت مقادیری نفت خام و نفت کوره را «معادل ارزش عرضه گاز و برق ایران» بفروشد.

پرداخت برای واردات برق از ایران در حال حاضر به یک حساب محدود در بانک تجارت عراق واریز می شود و ایران فقط می تواند از این وجوه برای خرید برخی کالاهای غیر تحریمی استفاده کند. کابینه عراق همچنین سومو، بازاریاب دولتی نفت را موظف کرد که ترتیبات بازاریابی و قراردادی لازم را تنظیم کند.

با این حال، به سختی می توان ارزیابی کرد که چگونه یک خریدار بین المللی می تواند بدون نقض تحریم های آمریکا، نفت ایران را با ارز رایج خریداری کند. همچنین درک اینکه چرا ایران مایل به پذیرش پرداخت نفت خام عراق است، که از نظر کیفیت مشابه نفت خود است و احتمالاً باید به چین که تنها خریدار مهم بشکه های تحریم شده ایران است، فروخته شود، دشوار است.

این نشان می‌دهد که این توافق ممکن است ذاتاً غیرقابل اجرا باشد و راهی برای نشان دادن این موضوع به ایالات متحده است که سیاست تحریم‌های آن علیه ایران دسترسی مردم عراق به برق را محدود می‌کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که وزارت خارجه ایالات متحده هیچ نظری در مورد معامله گزارش شده ندارد. این سخنگو به انرژی اینتلیجنس گفت: ما مرتباً با همتایان عراقی خود درباره تحریم‌های ایران مشورت می‌کنیم، تحریم‌هایی که به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای در حال انجام ایران همچنان پابرجا هستند.

فرهاد علاالدین، مشاور امور خارجی محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق، گفت : وابستگی مستمر عراق به گاز ایران مستلزم راه حلی برای مشکل ایجاد شده توسط تحریم های ایالات متحده است.

وی افزود: توافق با ایران در مبادله نفت با گاز مبتنی بر حل مشکل مزمنی است که عراق مدت‌هاست از آن رنج می‌برد و یکی از راه‌حل‌ها خروج از صحنه درگیری و اختلاف بین آمریکا و ایران است.

مفاد معامله با ایران نشان دهنده ناامیدی عراق است لوی الخطیب وزیر سابق برق عراق هشدار داد که علاوه بر خطر تحریک ناآرامی اجتماعی در عراق و به طور بالقوه اختلال در صادرات نفت، خاموشی های مداوم می تواند افکار عمومی در عراق را علیه ایالات متحده تحریک کند. وی افزود: رسانه‌های عراقی اکنون می‌گویند آمریکایی‌ها در بخش برق عراق دخالت می‌کنند. و دولت آمریکا را دشمن مردم می‌دانند.

ضعف همکاری آمریکا و عراق

مایکل نایتز، یکی از همکاران موسسه سیاست خاور نزدیک در واشنگتن می گوید، اگر بغداد امیدوار است که طرح تهاتری با ایران، دولت آمریکا را وادار کند تا پرداخت گاز عراق به ایران را تسهیل کند، احتمالاً ناامید خواهد شد، زیرا وزارت خزانه داری امریکا نمی تواند نظارت خود را بر معاملات دلاری کاهش دهد. نایتز اذعان کرد که این توافق نشان دهنده سطح ضعیف تری از همکاری بین بغداد و واشنگتن نسبت به زمان نخست وزیر سابق مصطفی الکاظمی است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *