بررسی رویدادهای بازار متانول آسیا اقیانوسیه | 22 سپتامبر 2023

بازار متانول آسیا اقیانوسیه

بازار متانول آسیا اقیانوسیه

  • قیمت‌های نقدی آسیا به دلیل عرضه محدود، ثابت مانده و بالاتر می‌روند.
  • بهبود تقاضا با سرعت متوسط
  • محموله ها از چین به هند هدایت شدند.

قیمت‌های متانول در آسیا ثابت تا قوی تر بود، که به دلیل مسائل مختلف عرضه در جنوب شرقی آسیا و خاورمیانه حمایت می‌شد. یک کارخانه در جنوب شرقی آسیا با فعالیت پایدار دوباره راه اندازی شد، اما کارخانه دیگری تعطیلی خود را به حدود یک ماه تمدید کرد. به گفته منابع، احتمالاً بیش از یک کارخانه در خاورمیانه در ماه اکتبر از دسترس خارج می شود، اما این موضوع را نمی توان بلافاصله تأیید کرد.

همچنین صحبت هایی در مورد کارخانه هایی در آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی وجود داشت که با نرخ های پایین تری کار می کنند. حمل و نقل به آسیا نیز به دلیل طولانی بودن زمان عبور کانال پاناما با تاخیر انجام شد. تقاضای پایین دستی بهبود یافته است، همانطور که در راه اندازی مجدد اخیر یک واحد ساحلی متانول به الفین (MTO) در چین منعکس شد.

بخش‌های پایین‌دستی متعارف نیز شاهد بهبود سودآوری به دلیل قیمت‌های قوی نفت بودند. هند عرضه بیشتری از ایران دریافت کرد زیرا ایران هند را به عنوان نت بک بهتری نسبت به چین می دید. از این رو کشتی ها از چین به هند هدایت شدند. با این حال، یک کارخانه بزرگ در ایران فعالیت خود را متوقف کرد که منجر به کاهش تولید شد.

چشم انداز

عرضه محدود اکتبر

نوامبر شاهد تقاضای سالم خواهد بود؛ عرضه ممکن است افزایش یابد. چین ممکن است حجم بیشتری را به بقیه آسیا صادر کند.

تحولات بازار متانول چین

بازار متانول وارداتی چین در نیمه اول هفته افزایش یافت اما در اواخر هفته با کاهش روبرو شد. احساسات بازار در بحبوحه سودهای بازار آتی، همراه با راه اندازی مجدد واحد MTO ساحلی که بسیار مورد انتظار بود، صعودی بود.

احساسات قوی نشانه‌های خرید CFR چین را تقویت کرد، اما خریداران فقط بر خرید محموله‌های ورود سریع تمرکز کردند و حجم تقاضا نسبتاً کم بود. در نیمه دوم هفته، پیشنهادهای ثابت بیشتری نشان داده شد زیرا خریداران فرصت های بهتری را با قیمت های پایین تر دیدند. شکافی بین پیشنهاد خرید و پیشنهاد فروش باقی ماند که منجر به معاملات محدود شد.

بر اساس FOB چین، پیشنهادات و نشانه های فروش 300-310 دلار در هر تن بود، با حجم کمی معامله برای یک مقصد جنوب شرقی آسیا منعقد شد. در بازار داخلی، قیمت‌های اکستنک ساحلی پس از افزایش اولیه کاهش یافت.محموله ها با پرمیوم قوی نسبت به بازار آتی معامله می شدند. احساسات تجاری در قیمت های پایین تر بهتر بود، در حالی که موجودی در شرق چین بیشتر افزایش یافت. بازار داخلی در اوایل هفته تحت تاثیر بازار آتی قوی قرار گرفت.

برخی از اصلاحات در اواخر هفته مشاهده شد، زیرا تولیدکنندگان قبل از جشنواره میانه پاییز و تعطیلات روز ملی چین در 29 سپتامبر تا 6 اکتبر شروع به کاهش ذخیره سازی کردند

بازار متانول تایوان

بازار واردات متانول تایوان فشرده بود، زیرا یک واحد متانول در جنوب شرقی آسیا تعطیلی خود را تمدید کرد. واردکنندگان عمده مجبور شدند به دلیل کنترل موجودی از برخی مشتریان داخلی چشم پوشی کنند، در حالی که تخصیص کمتر از حد معمول برای ماه اکتبر دریافت کردند. علاقه برای خرید نقدی قوی بود اما افزایش قیمت پیشنهادی به دلیل کمبود محموله های موجود محدود شد

بازار متانول کره جنوبی

بازار متانول در کره جنوبی همچنان شاهد پیشنهادات بالاتری بود، زیرا انتظار می رفت عرضه از جنوب شرق آسیا و آمریکا کاهش یابد. تقاضای داخلی اندکی بهبود یافته است و بازیگران بازار امیدوار بودند که تقاضا در زمستان آینده بهبود یابد. چند تاجر در بازار نقدی به دنبال 5000 تا 10000 تن مواد بودند تا در ماه اکتبر تحویل داده شوند. قیمت پیشنهادی CFR کره جنوبی بالاتر از هفته قبل بود و هیچ پیشنهادی در دسترس نبود.

بازار متانول جنوب شرق آسیا

سرعت افزایش در بازار متانول وارداتی جنوب شرقی آسیا متوقف شد، زیرا خریداران بدون هیچ محموله‌ای در دسترس، مناقصه را متوقف کردند. یکی از تاسیسات اصلی تعطیلی خود را تا اوایل اکتبر به تعویق انداخت و یک ماه تعطیل شد. از سوی دیگر، یک واحد دیگر در اوایل هفته با موفقیت دوباره شروع به کار کرد و عملیات تثبیت را آغاز کرد.

عرضه برای ماه اکتبر تا حد زیادی محدود بود، که برای خاورمیانه برای تخصیص حجم اضافی بسیار دیر بود، زیرا از قبل برنامه حمل و نقل خود را مشخص کرده بود. به دلیل اختلال احتمالی عرضه، برخی از خریدهای گسترده از تایلند و اندونزی شنیده شد، در میان مصرف ثابت مورد نیاز کارخانه های بیودیزل. با این حال، چین امیدوار است شاهد شکاف قیمتی بیشتر با جنوب شرق آسیا باشد تا پنجره صادرات دوباره باز شود.

بازار متانول هند

قیمت واردات متانول در هند به دلیل عرضه محدود بازار اندکی افزایش یافت. مذاکراتی در مورد واحد متانول دیگری در خاورمیانه وجود داشت که در ماه اکتبر 40 روز تعطیلی احتمالی خواهد داشت که نمی‌توان فوراً تأیید کرد. خریداران امیدوار بودند که در هفته منتهی به 15 سپتامبر حجم بیشتری را با قیمت ارزیابی شده تضمین کنند، که منعکس کننده تقاضای ذخیره مجدد در ماه اکتبر است.

فروشندگان قیمت های پیشنهادی را بیشتر افزایش دادند اما علاقه خرید محدودی برای قیمت های بالاتر از قیمت معامله شده قبلی وجود داشت. در بازار داخلی، قیمت های اکستنک در هند مانند هفته گذشته باز شد اما پس از آن روند نزولی را دنبال کرد. در شرایط استاندارد، قیمت ها کاهش یافت زیرا تقاضای پس از باران های موسمی به خوبی سال های معمولی نبود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: آیسیس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *