بررسی بازار متانول در آسیا و اروپا

بررسی بازار متانول در آسیا و اروپا

قیمت های جهانی

در هفته منتهی به ۱۸ آگوست متوسط قیمت متانول جهانی ۳۴۸ دلار در هر تن بوده است. پایین‌ترین قیمت‌ها در چین و هند و بالاترین قیمت‌ها در آمریکا بوده است.

قیمت های جهانی متانول

قیمت های جهانی متانول

مشکل حل نشده قیمت گاز در ایران

عرضه متانول از سوی خاورمیانه در حال کاهش است زیرا بسیاری از واحدهای تولیدی با کاهش ناخواسته میزان تولید مواجه شده‌اند. موضوع قیمت گاز برای صنایع تولیدی متانول در ایران مجدداً به منظور حصول نتیجه نهایی دنبال شده است.

شرکت تولید متانول کاوه در ایران واحد تولیدی خود با ظرفیت ۲.۳ میلیون تن در سال را مجدداً تعطیل نموده است این شرکت علت این کار را عدم صرفه اقتصادی در تولید متانول با قیمت‌های جدید گاز عنوان نموده است.

شرکت کیمیا پارس نیز با ظرفیت ۱.۶۵ میلیون تن در سال با دلایل مشابهی واحد خود را تعطیل نموده است. افزایش قیمت گاز در ایران صرفه اقتصادی تولید در بسیاری از واحدها را به شدت کاهش داده است. قیمت گاز برای تولیدکنندگان متانول در حال حاضر در ایران بین ۴.۵۰ تا ۵ دلار در هر میلیون BTU می‌باشد.

کاهش عرضه از سوی خاورمیانه

کاهش میزان تولید متانول در خاورمیانه تاثیر کمی در افزایش تقاضا در آسیا اقیانوسیه در این هفته داشت اگرچه قیمت‌ها در چین از هفته گذشته به دلیل افزایش قیمت نفت خام حامل‌های انرژی افزایش یافته بود. با توجه به کاهش تقاضا در منطقه آسیا اقیانوسیه می توان گفت که تا حدودی کمبود عرضه از سوی خاورمیانه جبران شده است.

در چین یک واحد تبدیل متانول به اولفین به ظرفیت ۸۳۰ هزار تن در سال پس از اتمام تعمیرات با موفقیت راه اندازی شده و توانسته است اولفین را با مشخصات فنی مطلوب تولید نماید. در همین حال یک واحد دیگر در چین با ظرفیت ۶۰۰ هزار تن در سال به مدت یک ماه تحت تعمیرات قرار خواهد گرفت.

کاهش میزان بهره‌برداری از واحدهای کراکر در کره جنوبی باعث کاهش تولید MTBE و فرآورده‌هایی شده است که مصرف متانول دارند. در ماه جولای قیمت متانول در چین افزایش یافته است.

تغییرات قیمت متانول در چین از سال ۲۰۲۱ تاکنون

تغییرات قیمت متانول در چین از سال ۲۰۲۱ تاکنون

کاهش نقدینگی در بازار اروپا

نقدینگی در بازار فروش آنی متانول از طریق بارج در بازار اروپا کم بود که ابن کاهش به دلیل نزدیک شدن به تعطیلات تابستانی در بعضی نقاط اروپا بود. روز دوشنبه هفته قبل ، یک محموله ۱۰۰۰ تنی متانول که دربارج و در بندر روتردام بارگیری شده بود به قیمت ۲۲۰ یورو براساس ترم فوب روتردام به فروش رسید.

  • در روز سه شنبه معامله متانول انجام نشد.
  • در روز چهارشنبه یک محموله متانول به وزن ۱۰۰۰ تن به قیمت ۲۲۸ یورو در هر تن برای حمل در ماه آگوست از طریق بارج براساس فوب روتردام به فروش رسید.
  • در روز پنجشنبه هفته قبل نیز یک محموله به وزن ۱۰۰۰ تن براساس فوب روتردام وبه قیمت ۲۳۰ یورو در هر تن به فروش رسید.
  • روز جمعه نیز یک محموله ۳۰۰۰ تنی به قیمت ۲۳۲ یورو در هر تن براساس فوب بندر روتردام به فروش رسید. به دلیل تعداد کم معاملات، آرگوس قیمت متانول اروپا را بین ۲۲۰ تا ۲۳۲ دلار در هر تن ارزیابی نمود.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: www.argusmedia.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *