زمستان معتدل برای بنزین اروپا

زمستان معتدل برای بنزین اروپا

علیرغم بهتر شدن شرایط بنیادی بازار در هفته های اخیر، حاشیه سود بنزین اروپا در فصل زمستان همچنان بالاست. اگر کرک ها در سطوح فعلی باقی بمانند، صنعت پالایش اروپا زمستان قدرتمند دیگری را در پیش خواهد داشت.

کرک بنزین به نفت خام در اروپا در سال جاری با حاشیه قابل توجهی بالاتر از میانگین های تاریخی بوده است و در سه فصل اول به بالاترین حد خود رسیده است. ارزیابی‌های بارج بنزین Eurobob به طور میانگین تقریباً 21.40 دلار در هر بشکه نسبت به معیار نفت خام دریای شمال در بین 1 ژانویه و 22 سپتامبر سال جاری پرمیوم قیمتی داشتند. این بالاتر از پرمیوم 19.40 دلاری به ازای هر بشکه در دوره مشابه در سال 2022 است، زمانی که نگرانی های ژئوپلیتیکی حاشیه سود محصولات پالایش شده را در اروپا به شدت افزایش داد.

این به طور قابل توجهی بالاتر از میانگین 9.62 دلار در هر بشکه در سال 2021 و 3.72 دلار در هر بشکه در سال 2020 است، زمانی که محدودیت های کووید-19 بر بازارها فشار می آورد. و همچنین بسیار بالاتر از پرمیوم 8.22 دلاری در هر بشکه در سال 2019 است.

در حالی که این رقم کمتر از بالاترین رقم 55 دلاری در هر بشکه است که در ژوئن 2022 به دست آمد، زمانی که محدودیت اکتان و تقاضای متوقف شده ناشی از قرنطینه های مبتنی بر کووید منجر به افزایش قیمت بنزین شد، حاشیه ها ی سود در سال جاری به دلیل انتقال به زمستان ارزان تر افزایش یافته است. حاشیه سود بارج بنزین یوروبوب به نفت خام در تاریخ 22 سپتامبر، آخرین روز ارزیابی های تابستانی، 19.30 دلار در هر بشکه بود که به طور قابل توجهی بالاتر از پرمیوم 14 دلار در هر بشکه در 22 سپتامبر 2022 بود.

در طول آخرین دوره ارزیابی زمستانی، حاشیه‌های بارج بنزین یوروبوب به نفت خام نیز به‌طور غیرفصلی بالا بود، به‌طور متوسط 14.25 دلار در هر بشکه از 28 سپتامبر 2022 تا 23 مارس 2023، سطوحی که معمولاً برای اوج تقاضا در تابستان ذخیره می‌شود.

پرمیوم بنزین گرید تابستان

پرمیوم بنزین گرید تابستان

پرمیوم بنزین گرید زمستان به طور متوسط فقط 1.85 دلار در هر بشکه در سال 2018-19 و 6.20 دلار در هر بشکه در سال 2019-20 بود. این که آیا حاشیه ها در زمستان امسال به اندازه سال گذشته باقی می مانند یا خیر، باید دید، اما ساختار بازار به عوامل بنیادی محکم تر اشاره می کند.

مبادله اکتبر Eurobob با میانگین پرمیوم 44 دلار در تن نسبت به قرارداد نوامبر بین 16 تا 22 سپتامبر، بالاتر از 34 دلار در هر تن نسبت به روزهای مشابه در سال گذشته است. در سال 2019، همان اسپرد فقط 20 دلار در تن بود. پرمیوم گسترده تر برای محصولی که زودتر بارگیری می شود، به اصول سخت تر در بازار بارج فیزیکی اشاره دارد.

با وجود گزارش‌هایی مبنی بر کاهش تقاضای بنزین در اروپا در جلسات اخیر و همچنین کاهش قابل توجه در محموله‌ها به بزرگترین شرکای صادراتی اروپا، ایالات متحده و غرب آفریقا، پرمیوم سریع‌تر برای بنزین در مقایسه با محصول برای تحویل بعدی و کرک های بی‌سابقه بالای نفت خام حاصل می‌شود. اما نرخ بهره برداری پالایشگاه ها در اروپا به اندازه معمول در طول تابستان بهبود نیافته است و این ممکن است تولید بنزین را محدود کند.

پرمیوم بنزین گرید زمستان

پرمیوم بنزین گرید زمستان

پالایشگاه‌ها همچنین با توجه به نگرانی‌های صنعت در مورد کمبود عرضه گازوئیل با نزدیک شدن به اولین زمستان بدون محصول روسیه، در صورت امکان، تولید متوسط تقطیر را نسبت به محصولات سبک در اولویت قرار خواهند داد. و تمرکز تعمیر و نگهداری پالایشگاه در واحدهای ثانویه در اروپا، به ویژه کرکرهای کاتالیزوری سیال، که عمدتاً بنزین تولید می کنند، حمایت حاشیه ای را به همراه خواهد داشت. اروپا به طور کلی با مازاد عرضه روبرو است و نیاز به صادرات حدود یک سوم تولید خود دارد، و تقاضای داخلی و صادراتی به سرعت در حال کاهش است.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: آرگوس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *