تحلیل انرژی اینتلیجنس از چشم انداز بازار ال ان جی آمریکای شمالی

چشم انداز بازار ال ان جی آمریکای شمالی

تحلیلگران بین المللی بازار انرژی که در کنفرانس “ال ان جی 2023” در ونکوور شرکت کرده اند، وضعیت بازار ال ان جی آمریکای شمالی را “بی قرار اما انعطاف پذیر” توصیف می کنند.

فعالان بازار انرژی اوضاع بازار ال ان جی آمریکای شمالی را ناآرام می دانند زیرا اگرچه قیمت گاز طبیعی در سال جاری کاهش یافته و موجودی انبارها در حال پر شدن است، ولی خطر این که یک زمستان بد بتواند دوباره بازار را مانند سال 2022 متشنج کند، همچنان واقعی است. از سوی دیگر بازار انعطاف پذیر است زیرا خریداران و فروشندگان به طور یکسان اهمیت LNG را برای تنوع بخشیدن به تامین امنیت انرژی در شرایط موجود برای مقابله با عدم قطعیت تقاضای پایدار تشخیص داده اند.

یالان لی، رئیس اتحادیه بین‌المللی گاز در گزارش سالانه این سازمان نوشت: ال‌ان‌جی، به‌ویژه از پایانه‌های صادراتی ایالات متحده، نقش مهمی در تقویت امنیت انرژی و رساندن انرژی به مصرف‌کنندگان اروپایی در زمانی که با شوک عرضه ناگهانی مواجه شدند، ایفا کرده است. اما در حالی که قیمت گاز طبیعی کاهش یافته است او هشدار داد که بازار از تعادل خارج شده و بحران پایان نیافته است.

وی افزود: این مساله ضروری است که دولت‌ها در سراسر جهان برنامه‌های بلندمدت برای تامین امنیت انرژی خود تعریف کنند هم در دو تا سه سال آینده و هم بعد از سال 2030، زیرا جهان به تقاضای بیشتر انرژی ادامه خواهد داد.

امنیت انرژی

نقش آمریکای شمالی در تقویت امنیت انرژی با LNG در هفته گذشته مشهود بود، هم از اظهارات شرکت کنندگان در کنفرانس و هم از پروژه هایی که با تصمیمات سرمایه گذاری و قراردادهای تامین مالی ، پیشرفت زیادی داشتند.

به نظر می‌رسد پروژه‌های LNG کانادا با وجود موانع فزاینده مانند افزایش هزینه‌ها، دسترسی محدود به خط لوله و حمایت متناقض دولت فدرال، در حال پیشرفت هستند.

فاز اول پروژه LNG کانادا به رهبری شل با ظرفیت 14 میلیون تن در سال (1.8 میلیارد فوت مکعب در روز) اکنون 85 درصد تکمیل شده است و شرکای آن در حال ارزیابی فرصت ها برای برق رسانی فاز دوم برای دو برابر کردن ظرفیت این کارخانه هستند.

تحلیلگران شرکت کننده در این کنفرانس گفتند، با این حال، اپراتورهای پروژه در کانادا و ایالات متحده همچنین به دنبال انعطاف پذیری پیمانکاران برای مقابله با افزایش هزینه های پروژه و تورم هستند، که می تواند راه را برای تصمیم گیری های سرمایه گذاری نهایی (FID) مختل کند.

انتظار می رود تورم فزاینده برای پروژه های LNG ایالات متحده برای شش تا 12 ماه آینده ادامه یابد که می تواند بر هزینه ها و برنامه ریزی پروژه تأثیر بگذارد. در حالی که بیشتر تقاضای LNG اخیر در اروپا ناشی از جنگ در اوکراین بوده است، دیدگاه تحلیلگران نشان می‌دهد که تلاش‌های تولیدکنندگان LNG برای کاهش میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای معمولاً نگرانی‌های زیست‌محیطی خریداران را برطرف می‌کند.

اختصاصی بازار نفت و گاز / پتروشیمی

منبع: انرژی اینتلیجنس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *